John Milnor

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
John Willard Milnor
Tavalludi 20-fevral 1931 (1931-02-20) (88 yosh)
Orange, New Jersey
Fuqaroligi AQSh
Sohasi Matematika
Ish joylari Stony Brook universiteti
Alma mater Princeton universiteti
Akademik rahbarlari Ralph Fox
Mashhur shogirdlari Tadatoshi Akiba
Jon Folkman
John Mather
Laurent C. Siebenmann
Michael Spivak
Mashhur ishlari Ekzotic sferalar
Fary–Milnor teoremasi
Milnor teoremasi
Milnor–Thurston qorish teoriyasi
Surgery theory
Mashhur sovrinlari Putnam sovrindori (1949, 1950)
Sloan stipendiyasi (1955)
Fields medali (1962)
Milliy fan medali (1967)
Steele mukofoti (1982, 2004, 2011)
Wolf mukofoti (1989)
Abel mukofoti (2011)
Rafiqasi Dusa McDuff

John Willard Milnor (talaffuzi: Jon Uillard Milnor) (1931-yil 20-fevralda tugʻilgan) – amerikalik matematik. Milnor differensial topologiya, K-teoriyasi hamda dinamik tizimlar sohalaridagi ishlari bilan tanilgan. Milnor Fields medali, Wolf mukofoti hamda Abel mukofoti bilan taqdirlangan toʻrt matematikning biridir (Pierre Deligne, Jean-Pierre Serre hamda John G. Thompson bilan bir qatorda).

Milnor 1964-yildan beri Amerika Qoʻshma Shtatlari Milliy fanlar akademiyasi aʻzosidir. 1994-yil Rossiya fanlar akademiyasining xorijlik aʼzosi etib tayinlangan.

Milnor Princeton universitetini tamomlagan. Mashhur topolog Ralph Foxning shogirdi. Milnor Princeton shahridagi Perspektiv tadqiqotlar institutida va Stony Brook universitetida ishlagan.

Kitoblari[tahrir]

  • Milnor, John W. (1963). Morse theory, Notes by M. Spivak and R. Wells, Annals of Mathematics Studies, No. 51, Princeton, NJ: Princeton University Press. ISBN 0-691-08008-9. [1]
  • Milnor, John W. (1965). Lectures on the h-cobordism theorem, Notes by L. Siebenmann and J. Sondow, Princeton, NJ: Princeton University Press. ISBN 0-691-07996-X. OCLC 58324. 
  • Milnor, John W. (1968). Singular points of complex hypersurfaces, Annals of Mathematics Studies, No. 61. Princeton, NJ: Princeton University Press; Tokyo: University of Tokyo Press. ISBN 0-691-08065-8. 
  • Milnor, John W. (1971). Introduction to algebraic K-theory, Annals of Mathematics Studies, No. 72. Princeton, NJ: Princeton University Press. ISBN 978-0-691-08101-4. 
  • (1973) Symmetric bilinear forms. New York, NY: Springer-Verlag. ISBN 978-0-387-06009-5. 
  • Milnor, John W. (1974). Characteristic classes, Annals of Mathematics Studies, No. 76. Princeton, NJ: Princeton University Press; Tokyo: University of Tokyo Press. ISBN 0-691-08122-0. [2]
  • Milnor, John W. [1965] (1997). Topology from the differentiable viewpoint, Princeton Landmarks in Mathematics. Princeton, NJ: Princeton University Press. ISBN 0-691-04833-9. 
  • Milnor, John W. (1999). Dynamics in one complex variable. Wiesbaden, Germany: Vieweg. ISBN 3-528-13130-6.  (2000) 2nd edn. [3]

Manbalar[tahrir]

  1. Kuiper, N. H. (1965). "Review: Morse theory, by John Milnor". Bull. Amer. Math. Soc. 71 (1): 136–137. doi:10.1090/s0002-9904-1965-11251-4. 
  2. Spanier, E. H. (1975). "Review: Characteristic classes, by John Milnor and James D. Stasheff". Bull. Amer. Math. Soc. 81 (5): 862–866. doi:10.1090/s0002-9904-1975-13864-x. 
  3. Hubbard, John (2001). "Review: Dynamics in one complex variable, by John Milnor". Bull. Amer. Math. Soc. (N.S.) 38 (4): 495–498. doi:10.1090/s0273-0979-01-00918-1.