Kontent qismiga oʻtish

Futbol boʻyicha 2024-yilgi Oʻzbekiston Superligasi

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Oʻzbekiston Superligasi
Mavsum 2024-yil
Oʻyinlar 77
Gollar 186 (2.42 per match)
Liga toʻpurari Ljupcho Doriyev
(9 gol)
Mezbondagi yirik gʻalaba Andijon 5–1 Bunyodkor
(10-mart 2024-yil)
Navbahor 4–0 Lokomotiv
(5-may 2024-yil)
Mehmondagi yirik gʻalaba Surxon 0–3 Paxtakor
(4-mart 2024-yil)
Eng yirik hisob OKMK 5–3 Soʻgʻdiyona
(19-may 2024-yil)
Eng uzun gʻalabali seriya 3 oʻyin
Neftchi
Soʻgʻdiyona
Navbahor
Eng uzun magʻlubiyatsiz seriya 11 oʻyin
Navbahor
Eng uzun gʻalabasiz seriya 11 oʻyin
Metallurg Bekobod
Eng uzun magʻlubiyatli seriya 3 oʻyin
Surxon
Dinamo
Eng koʻp tomoshabinlar soni 19,867 - Neftchi vs Andijon
(12-may 2024-yil)
Eng kam tomoshabinlar soni 251 - Bunyodkor vs Qizilqum
(2-mart 2024-yil)
Tomoshabinlar 3 462
(21-may 2024)
2023
2025
All statistics correct as of 21-iyun 2024-yil.

2024-yilgi Oʻzbekiston Superligasi mavsumi 2024-yil 1-martda boshlanadi[1][2]. Bu Superligasining 33-mavsumi hisoblanadi. Musoboqaga 2024-yil 4-fevalda qur’a tashlandi va taqvim eʼlon qilindi[3]. „Paxtakor“ ketma-ket besh karra (umumiy 16 marta) amaldagi chempion va agar navbatdagi mavsumda ham muvaffaqiyatli ishtirok etsa, Oʻzbekiston Superligasi tarixidagi ketma-ket olti marta chempionlik erishgan oʻzining natijasini yaxshilashi mumkun.

Qishgi transfer oynasi 2024-yil 18-dekabrdan 24-fevral Oʻzbekiston vaqti boʻyicha 24:00 gacha davom etdi. Yozgi transfer oynasi vatlari esa 2024-yilning 2-iyulidan shu yilning 30-iyuliga qadar davom etishi belgilangan[4]. OʻzPFL 24-fevralda Oʻzbekiston Superligasining 2024-yilgi musooqasi uchun introsini eʼlon qildi[5]. Dastlabki oʻyinlar 2024-yil 3-mart kuni boʻlib oʻtadi[6].

Mavsum voqealari[tahrir | manbasini tahrirlash]

2024-yil 28-fevralda OʻzPFL tashkiloti Artel shirkati bilan hamkorlik qilishini maʼlum qilgan va 2024-yildan boshlab 3 mavsum davomida (2026-yil mavsum soʻngigacha) Oʻzbekiston Superligasi titul homiysi boʻlishini maʼlum qilgan[7][8].

Jamoalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Ligada oʻn toʻrtta jamoa kurash olib boradi — oʻtgan mavsumning eng yaxshi oʻn ikki jamoasi va quyi ligadan koʻtarilgan ikkita jamoa ishtirok etadi. Yuqori ligaga chiqgan jamoalar Lokomotiv va Dinamo klublari edi. Toshkentning „Lokomotiv“ va Samarqandning „Dinamo“ jamoasi bir yillik mavsumdan soʻng yuqori ligaga qaytdilar[6]. Yuqori ligadan quyi ligaga esa Buxoro va Turon jamoalari yoʻl oldi. Oʻtgan mavsumda oʻn ikkinchi oʻrinni egallagan Qizilqum jamoasi esa oʻtish oʻyinlarida Qoʻqon 1912 jamoasi ustidan gʻalaba qozonib yuqori ligadagi oʻz oʻrnini saqlab qoldi.

Stadionlar va klublar manzillari[tahrir | manbasini tahrirlash]

2024-yilgi Oʻzbekiston Superligasi stadionlari[9][10].

Team Manzil Stadion Sigʻimi
Andijon Andijon Bobur stadioni 18.500
Bunyodkor Toshkent Bunyodkor stadioni 34,000
Dinamo Samarqand Soʻgʻdiyona (stadion) 11,650
Lokomotiv Toshkent Lokomotiv stadioni 8,000
Metallurg Bekobod OKMK (stadion) 12,000
Nasaf Qarshi Qarshi markaziy stadioni 21,000
Navbahor Namangan Navbahor markaziy stadioni 22,000
Neftchi Fargʻona Istiqlol stadioni 20,000
Olimpik Toshkent Toshkent Jar stadioni 8,500
OKMK Olmaliq OKMK (stadion) 12,000
Paxtakor Toshkent Paxtakor markaziy stadioni 35,000
Qizilqum Navoiy Qarshi markaziy stadioni[11] 12,500
Soʻgʻdiyona Jizzax Soʻgʻdiyona (stadion) 11,650
Surxon[12] Termiz Paxtakor markaziy stadioni 35,000
Andijon Bunyodkor Dinamo
Bobur stadioni Bunyodkor stadioni Soʻgʻdiyona stadioni
Sigʻimi: 18,360 Sigʻimi: 34,000 Sigʻimi: 11,650
Lokomotiv Metallurg Bekobod Nasaf
Lokomotiv stadioni OKMK stadion Qarshi markaziy stadioni
Sigʻimi:8,000 Sigʻimi: 12,415 Sigʻimi: 22,000
Navbahor Neftchi Olimpik
Navbahor markaziy stadioni Istiqlol stadion Jar Stadioni
Sigʻimi: 21,913 Sigʻimi: 20,000 Sigʻimi: 8,460
Istiklal Stadium in Fergana
OKMK Paxtakor Qizilqum
OKMK stadion Paxtakor markaziy stadioni Qarshi markaziy stadioni
Sigʻimi: 12,415 Sigʻimi: 35,000 Sigʻimi: 21,000
Soʻgʻdiyona Surxon
Soʻgʻdiyona stadioni Paxtakor markaziy stadioni
Sigʻimi: 11,650 Sigʻimi: 35,000

Xodimlar va homiylar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Klub Bosh murabbiy Sardor Libos ishlab chiqaruchi Libos homiysi

(Old qismi)

Jamoa homiysi
AGMK Oʻzbekiston Mirjalol Qosimov Oʻzbekiston 7SABER[13] OKMK Olmaliq kon-metallurgiya kombinati
Andijon Rossiya Aleksandr Xomyakov Germaniya Hummel[14] UzAutoMotors
Bunyodkor Xorvatiya Ivan Bubalo Germaniya Jako[15] Oʻzbekneftgaz
Dinamo Oʻzbekiston Vadim Abramov Germaniya Puma[16] AGROMIR Buldings
Lokomotiv Oʻzbekiston Yorqin Nazarov Oʻzbekiston 7SABER[17] Oʻzbekiston temir yoʻllari
Metallurg Chernogoriya Vesco Stešević Germaniya Adidas[18][19] Oʻzbekiston metallurgiya kombinati
Nasaf Oʻzbekiston Roʻziqul Berdiyev Ispaniya Kelme[20] Uzbekistan GTL
Navbahor Oʻzbekiston Samvel Babayan Oʻzbekiston 7SABER[21] E-AuksionUz Namangan shahar hokimligi
Neftchi Tojikiston Vitaliy Levchenko Germaniya Adidas[22] FNQIZ FNQIZ
Olimpik Toshkent Oʻzbekiston Temur Kapadze Qoʻshma Shtatlar Nike[23] Trastbank
Paxtakor Oʻzbekiston Maksim Shatskix Germaniya Adidas AKFA Akfa
Qizilqum Oʻzbekiston Jamshid Saidov Germaniya Puma[24][19] NKMK NKMK
Soʻgʻdiyona Chernogoriya Ivan Bošković Ispaniya Joma[25] BMB Trade Group
Surxon Oʻzbekiston Fevzi Davletov Ispaniya Kelme[26] ERIELL

Boshqaruvdagi oʻzgarishlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Jamoa Boʻshatilgan murabbiy Ketish sababi Boʻshatilgan sana Jadvaldagi joylashuv Tayinlangan murabbiy Tayinlov muddati Manba
Lokomotiv Oʻzbekiston Denis Korostichenko Nomaʼlum Mavsum oldi Oʻzbekiston Yorqin Nazarov
Surxon Oʻzbekiston Sergey Arslonov Nomaʼlum Mavsum oldi Oʻzbekiston Fevzi Davletov
Bunyodkor Xorvatiya Ivan Bubalo Natijalar yomonligi 15-mart 2024-yil 14-oʻrin Oʻzbekiston Anvar Gʻofurov

Oʻzbekiston Sergey Arslanov

Vaqtincha [27]

Chet ellik futbolchilar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Chet ellik oʻyinchilar soni har bir jamoasi uchun beshtadan iborat. Bir jamoa har bir oʻyinda maydonda faqat besh nafar xorijlik futbolchidan foydalanishi mumkin[28][29]. Olimpik jamoasi Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi qaramogʻidagi 23 yoshgacha futbolchilardan iborat boʻlib, legionerlar roʻyhatdan oʻtkazmagan.

Klub Futbolchi 1 Futbolchi 2 Futbolchi 3 Futbolchi 4 Futbolchi 5 Futbolchi 6 Futbolchi 7 AFC Futbolchisi Sobiq futbolchilar
AGMK Serbiya Miljan Škrbić Gruziya Giorgi Papava Gruziya Irakli Rukhadze Ispaniya Rubén Sánchez Yaponiya Arihiro Sentoku
Andijon Chernogoriya Armin Bošnjak Shimoliy Makedoniya Demir Imeri Gruziya Levan Arveladze Ukraina Igor Litovka Serbiya Vladimir Bubanja Rossiya Luka Zgurskiy Suriya Maksim Sarraf Tojikiston Shahrom Samiev
Bunyodkor Xorvatiya Toni Jović Xorvatiya Frane Čirjak Xorvatiya Marin Ljubić Chernogoriya Momčilo Rašo Bosniya va Gersegovina Samir Zeljković
Dinamo Gana Emmanuel Yaghr Gana Francis Narh Serbiya Dusan Mijic Braziliya Ratinho Belarus Artyom Sokol Qirgʻiziston Joel Kojo
Lokomotiv Serbiya Ivan Rogač Bosniya va Gersegovina Damjan Krajišnik Chernogoriya Ivan Bulatović Tojikiston Rustam Soirov
Metallurg Chernogoriya Marko Milićković Chernogoriya Boban Djordjevic Eron Reza Yazdandoost Serbiya Ivan Josović Bosniya va Gersegovina Kerim Palić Tojikiston Daler Sharipov Tojikiston Davronjon Ergashev
Nasaf Gruziya Temur Chogadze Gruziya Jaba Jighauri Braziliya Victor da Silva Serbiya Zoran Marušić Serbiya Marko Stanojević
Navbahor Gruziya Giorgi Nikabadze Gruziya Toma Tabatadze Serbiya Jovan Đokić Serbiya Filip Ivanović Eron Siavash Hagh Nazari
Neftchi Tojikiston Manuchehr Safarov Serbiya Bojan Ciger Moldova Cătălin Carp Ruminiya Mihai Roman Nigeriya Effiong Nsungusi Tojikiston Zoir Joʻraboyev
Olimpik Toshkent
Paxtakor Belarus Pavel Pavlyuchenko Serbiya Dragan Ćeran Qirgʻiziston Kimi Merk
Qizilqum Gruziya Giorgi Kukhianidze Gruziya Akaki Shulaia Gruziya Elguja Lobjanidze Rossiya Nikolay Tarasov Latviya Roberts Ozols
Soʻgʻdiyona Chernogoriya Vladimir Jovović Chernogoriya Zoran Petrović Belarus Aleksey Nosko Serbiya Milan Mitrović Shimoliy Makedoniya Ljupcho Doriyev
Surxon Rossiya Artyom Potapov Rossiya Dmitriy Pletnyov Liberiya Sylvanus Nimely

Qalin: oʻz terma jamoasi uchun oʻynagan futbolchilar.

Liga turnir jadvali[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oʻrin Jamoa Oʻyn Dur M GU GOʻ GF O Kvalifikatsiya yoki chiqish
1 OKMK 12 7 2 3 22 14 +8 23 Elita Chempionlar Ligasi guruh bosqichi
2 Nasaf 11 6 4 1 15 7 +8 22
3 Navbahor 11 4 7 0 16 8 +8 19
4 Neftchi 11 5 3 3 12 8 +4 18
5 Soʻgʻdiyona 11 5 2 4 17 14 +3 17
6 Paxtakor 11 4 4 3 18 17 +1 16
7 Surxon 12 4 4 4 15 16 −1 16
8 Andijon 11 3 6 2 18 15 +3 15
9 Olimpik 11 3 4 4 10 11 −1 13
10 Qizilqum 12 2 6 4 13 16 −3 12
11 Dinamo 11 3 4 4 11 12 −1 13
12 Lokomotiv 11 2 3 6 10 19 −9 9 Oʻzbekiston Pro ligasi oʻrtasida oʻtish uchrashuvi
13 Bunyodkor 12 1 5 6 8 23 −15 8 Oʻzbekiston Pro ligasi tushib ketish
14 Metallurg 11 0 6 5 9 14 −5 6
Yangilangan match(lar) oʻynalgan 21-iyun 2024-yil. Manba: Oʻzbekiston Professional futbol ligasi
Klassifikatsiya qoidasi: 1) ochkolar; 2) oʻzaro oʻyin ochkolari; 3) oʻzaro oʻyin gol farqlari; 4) oʻzaro oʻyinda mehmonda urilgan gollar; 5) gol farqlari; 6) urilgan gollar soni.

Natijalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Natijalar jadvali[tahrir | manbasini tahrirlash]

Mezbon \ Mehmon AND BUN DIN LOK MET NAS NAV NEF OLY OKM PAK QIZ SOG SUR
Andijon 5–1 1–1 1–1 1–3 0–1
Bunyodkor 0–0 3–2 0–3 1–1 1–3 0–2
Dinamo 2–1 0–1 0–1 1–1 2–0
Lokomotiv 1–2 0–2 2–2 0–2 3–0 1–1
Metallurg 0–0 1–1 0–0 0–0
Nasaf 0–0 1–1 3–0 1–0 2–0 2–1
Navbahor 3–1 4–0 1–0 0–0 1–1 0–0 2–2
Neftchi 2–2 1–0 1–0 1–1
Olimpik 0–0 0–1 1–0 0–2 1–2
OKMK 0–0 1–0 3–1 1–0 3–4 4–2 5–3
Paxtakor 4–3 0–0 0–0 1–1 2–3
Qizilqum 3–3 0–0 1–1 2–4 2–1
Soʻgʻdiyona 4–0 1–0 1–2 1–2 2–2 1–0
Surxon 2–3 1–1 2–1 0–1 2–1 0–3 1–0
Updated to match(es) played on 21-iyun 2024-yil. Manba: Uzbekistan Professional Football League
Tavsif: Blue = mezbon gʻalaba; Yellow = durang; Red = mehmon gʻalaba.

Oʻtkazilgan oʻyinlar boʻyicha natijalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Jamoa ╲ Raund123456789101112
AndijonDWWDWLDDDLD
BunyodkorLLDLDLDWLLDD
DinamoLLLWDLDDDWW
LokomotivDWWDLLWLDLL
MetallurgDDLLPLDDDLDL
NasafWDWDPWDWDWLW
NavbahorWDDDPWWWDDDD
NeftchiWWWLPDDLWWDL
OlimpikLLDWPWLWDDLD
OKMKDDWWLLWWLWWW
PaxtakorWDLLPWWDDWDL
QizilqumWWLDLDDLDLDD
SoʻgʻdiyonaLDDWWWLLWLW
SurxonLLLDWWDLDLDW
21-iyun 2024-yil sanasidagi <oʻyin(lar)>dan keyingi yangilanish. Manba: Championat.asia
W = Gʻalaba; D = Durang; L = Magʻlubiyat; P = Kechiktirilgan

Turlar boʻyicha pozitsiyalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Jamoa ╲ Raund123456789101112
Andijon8322124667
Bunyodkor12141214141412131313
Dinamo111113111211131298
Lokomotiv673331010101212
Metallurg78912121314141414
Nasaf46455322122
Navbahor35678111233
Neftchi5211255344
Olimpik13121110101211111110
OKMK99744434311
Paxtakor1489976756
Qizilqum215678881011
Soʻgʻdiyona1010108667575
Surxon141314131199989
Leader and qualification to AFC Champions League group stage
Qualification to AFC Champions League group stage
Qualification to the AFC Champions League preliminary round
Relegation to Uzbekistan Pro League#Relegation play off
Relegation to Oʻzbekiston Pro ligasi
21-iyun 2024-yil sanasidagi <oʻyin(lar)>dan keyingi yangilanish. Manba: Uzbekistan Professional Football League


Mavsum statistikasi[tahrir | manbasini tahrirlash]

Het-trik[tahrir | manbasini tahrirlash]

Futbolchi Jamoa Raqib Hisob Sana Eslatma
1. Oʻzbekiston Shohruxbek Abdurahmonov Soʻgʻdiyona Paxtakor Toshkent 3-2 30 Mart 2023
2. Shimoliy Makedoniya Ljupcho Doriyev Soʻgʻdiyona Bunyodkor 4-0 26 May 2023

Gol mualliflari[tahrir | manbasini tahrirlash]

There have been 194 goals scored in 79 matches, for an average of 2.46 goals per match (as of 21-iyun 2024-yil).

9 goals

8 goals

6 goals

5 goals

4 goals

3 goals

2 goals

1 goal

1 own goal

Quruq oʻyin[tahrir | manbasini tahrirlash]

21-iyun 2024-yil boʻlib oʻtgan oʻyinlar holatiga koʻra
Futbolchi Jamoa Oʻyin
1 Oʻzbekiston Abduvohid Nematov Nasaf 6
2 Serbiya Milan Mitrović Soʻgʻdiyona 5
3 Oʻzbekiston Oʻtkir Yusupov Navbahor
4 Oʻzbekiston Hamidullo Abdunabiyev Olimpik 3
5 Oʻzbekiston Valijon Rahimov OKMK
6 Latviya Roberts Ozols Qizilqum
7 Belarus Pavel Pavlyuchenko Paxtakor
8 Oʻzbekiston Abdumavlon Abdujalilov Lokomotiv 2
9 Oʻzbekiston Sanjar Quvvatov Neftchi
10 Oʻzbekiston Javohir Ilyosov OKMK
11 Oʻzbekiston Dilshod Yoʻldoshev Surxon
12 Oʻzbekiston Botirali Ergashev Neftchi
13 Xorvatiya Marin Ljubic Bunyodkor
14 Oʻzbekiston Rahim Davronov Metallurg
15 Ukraina Igor Litovka Andijon
16 Oʻzbekiston Ravshanbek Yagudin Dinamo
17 Oʻzbekiston Sarvar Karimov Bunyodkor 1
18 Oʻzbekiston Farhod Rahmatov Dinamo
19 Oʻzbekiston Suhrob Sultonov Lokomotiv
20 Oʻzbekiston Akmal Ortiqov Metallurg
21 Oʻzbekiston Edem Nemanov Olimpik

Muxlislar tashrifi[tahrir | manbasini tahrirlash]

16-iyun 2024-yilda oʻtkazilgan oʻyinlar boʻyicha

Turlar boʻyicha[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oʻzbekiston Superligasi muxlislar tashrifi
Turlar Umumiy GP. Oʻrtacha oʻyinda
1-tur 13 497 7 1 928
2-tur 26 954 7 3 851
3-tur 16 680 7 2 383
4-tur 29 813 7 4 259
5-tur 3 818 4 955
6-tur 31 096 7 4 442
7-tur 34 660 7 4 951
8-tur 47 199 7 6 743
9-tur 31 005 7 4 429
Jami 234 722 60 3 912

Jamoalar tartibida[tahrir | manbasini tahrirlash]

Jamoa \ Uy uchrashuvlari 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Jami Oʻrtacha
OKMK 890 551 845 1,347 655 4 288 858
Andijon 10,140 14,861 18,012 19,095 62 108 15 527
Bunyodkor 251 1,511 1,436 1,200 2,011 6 409 1 282
Dinamo Samarqand 1,672 921 1,336 721 4 650 1 163
Metallurg 723 538 3,120 210 4 591 1 148
Nasaf 1,154 2,241 4,463 7,011 14 869 3 717
Navbahor 7,891 10,362 9,857 7,251 22,350 57 711 11 542
Neftchi 9,251 19,867 15,120 10,200 54 438 13 610
Olimpik 310 2,344 4,555 1,533 8 742 2 186
Paxtakor 3,220 566 2,245 987 7 018 1 755
Qizilqum 527 429 320 402 1 678 420
Soʻgʻdiyona 1,810 1,322 1,124 3,750 2,545 10 551 2 110
Surxon 689 968 421 589 1,327 3 994 799
Lokomotiv Toshkent 812 836 837 898 698 4 081 816

Mukofotlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oyning eng yaxshilari[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oyning eng yaxshilarini aniqlashda jurnalistlar, FIFProning Oʻzbekistondagi vakillari va OʻFA hodimlari tominidan aniqlanib kelmoqda.

Oy Oy eng yaxshi murabbiyi Oyning eng yaxshi futbolchisi Oyning eng yaxshi goli Oyning eng yaxshi hakami Eslatma
Murabbiy Jamoa Futbolchi Klub Futbolchi Klub
Mart Rossiya Aleksandr Xomyakov Andijon Gruziya Toma Tabatadze Navbahor Gruziya Akaki Shulaia Qizilqum Oʻzbekiston Rustam Lutfullin [31][32][33][34]
Aprel Chernogoriya Ivan Bošković Soʻgʻdiyona Oʻzbekiston Shohruxbek Abdurahmonov Soʻgʻdiyona Oʻzbekiston Shavkat Nasibullayev [35][36]
May Oʻzbekiston Roʻziqul Berdiyev Nasaf Shimoliy Makedoniya Ljupcho Doriyev Soʻgʻdiyona Oʻzbekiston Farhodjon Sohibjonov Andijon Oʻzbekiston Aziz Asimov [37][38]

Oʻtish oʻyinlari[tahrir | manbasini tahrirlash]

Dastlabki bosqich Yakuniy bosqich
      
1 Proliga 2024 4-oʻrin sohibi
4 Superliga 2024 12-oʻrin sohibi
1-oyin magʻlub jamoasi
2-oyin magʻlub jamoasi
2 Proliga 2024 3-oʻrin sohibi
3 Superliga 2024 13-oʻrin sohibi

Dastlabki bosqich[tahrir | manbasini tahrirlash]


UZT
Proliga 2024 4-oʻrin sohibi Superliga 2024 12-oʻrin sohibi

UZT
Proliga 2024 3-oʻrin sohibi Superliga 2024 13-oʻrin sohibi

Yakuniy bosqich[tahrir | manbasini tahrirlash]


UZT
1-oyin magʻlub jamoasi 2-oyin magʻlub jamoasi


Yana qarang[tahrir | manbasini tahrirlash]

Manbalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

  1. „2024 йилги Суперлига баҳслари қачон бошланади?“ (2023-yil 9-dekabr).
  2. „Superliga ishtirokchilari soni 16 taga yetkaziladi“ (2023-yil 12-dekabr).
  3. „Superliga. Yangi mavsumga qur’a tashlandi“ (2024-yil 4-fevral).
  4. „SUPERLIGA REGLAMENT 2024“ (2023-yil 16-dekabr).
  5. „Superliga-2024 introsi tayyor bo‘ldi“ (2024-yil 24-fevral).
  6. 6,0 6,1 „2023 season fixtures released: Uzbekistan Super League to start on 3 March“. pfl.uz/. Uzbekistan Professional Football League. Qaraldi: 2023-yil 28-fevral. [sayt ishlamaydi]
  7. „Artel 2026-yil yakuniga qadar Superliga titul homiysiga aylandi“ (2024-yil 28-fevral).
  8. „Artel 2026 йил якунига қадар Суперлига титул ҳомийсига айланди“ (2024-yil 28-fevral).
  9. „Superliga-2024. Klublar mavsumni qaysi stadionda boshlashi aniq bo‘ldi“ (2024-yil 15-yanvar).
  10. „2023 Uzbekistan Super League Stadiums 🇺🇿“. 2023-yil 29-oktyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 23-oktyabr.
  11. „Qizilqum Nasaf stadionidan foydalanishi ma’qul deb topildi“ (2024-yil 2-fevral).
  12. „"Сурхон" Суперлигада иштирок этадими? ЎФА ва ПФЛ якуний қарорни эълон қилди“ (2024-yil 9-fevral).
  13. „OKMKning yangi mavsumda foydalanadigan liboslari“ (2024-yil 18-fevral).
  14. „Andijon yangi mavsumda foydalanadigan liboslar“ (2024-yil 19-fevral).
  15. „Bunyodkor yangi mavsumda foydalanadigan liboslar“ (2024-yil 23-fevral).
  16. „Dinamo yangi mavsumda foydalanadigan liboslar bilan tanishing“ (2024-yil 19-fevral).
  17. „Расман! "Локомотив" янги мавсумда SABER либосларидан фойдаланади“ (2024-yil 10-yanvar).
  18. „Metallurg yangi mavsumda foydalanadigan liboslar“ (2024-yil 17-fevral).
  19. 19,0 19,1 „“Металлург” ва “Қизилқум” янги мавсумда қайси бренд либосларини кийиши маълум“ (2024-yil 18-fevral).
  20. „Nasaf yangi mavsumda foydalanadigan liboslar“ (2024-yil 15-fevral).
  21. „“Навбаҳор” 2024 йилда қайси бренд либосларидан фойдаланиши маълум“ (2024-yil 11-fevral).
  22. „"Нефтчи" янги мавсумда қайси бренд либосидан фойдаланади?“ (2024-yil 8-yanvar).
  23. „Olimpik klubining yangi mavsum uchun liboslari“ (2024-yil 16-fevral).
  24. „Qizilqum yangi mavsumda foydalanadigan liboslar“ (2024-yil 17-fevral).
  25. „So‘g‘diyona yangi mavsumda foydalanadigan liboslar“ (2024-yil 19-fevral).
  26. „Surxon yangi mavsumda foydalanadigan liboslar bilan tanishing“ (2024-yil 14-fevral).
  27. „Мураббийлар штабида ўзгариш“ (2024-yil 15-mart).
  28. „⚡️Суперлиганинг икки етакчи клубига трансфер тақиқи қўйилди“. 2023-yil 12-mayda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 12-may.
  29. „Суперлигада легионерлар мавзуси. Қайси клуб лимитдан тўлиқ фойдаланди?“. 2023-yil 14-mayda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 14-may.
  30. „Суперлига. Янги мавсумнинг илк голига ҳам "Навбаҳор" футболчиси муаллифлик қилди“ (2024-yil 1-mart).
  31. „Aleksandr Xomyakov – mart oyining eng yaxshi murabbiyi“ (2024-yil 8-aprel).
  32. „Toma Tabatadze – mart oyining eng yaxshi futbolchisi“ (2024-yil 8-aprel).
  33. „Akaki Shulaya – mart oyining eng chiroyli goli muallifi“ (2024-yil 9-aprel).
  34. „Mart oyining eng yaxshi hakami aniqlandi“ (2024-yil 13-aprel).
  35. „Aprel oyining eng yaxshilari aniqlandi. Ovozlar qanday taqsimlandi?“ (2024-yil 17-may).
  36. „Superligada aprel oyining eng yaxshi hakami aniqlandi“ (2024-yil 23-may).
  37. „May oyining eng yaxshilari aniqlandi. Ovozlar qanday taqsimlandi?“ (2024-yil 12-iyun).
  38. „Superligada may oyining eng yaxshi hakami aniqlandi“ (2024-yil 11-iyun).

Havolalar[tahrir | manbasini tahrirlash]