Kontent qismiga oʻtish

Futbol boʻyicha 2024-yilgi Oʻzbekiston Pro ligasi

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Oʻzbekiston Pro ligasi
Mavsum 2024-yil (mart-oktyabr)
Oʻyinlar 20
Gollar 36 (1.8 per match)
Liga toʻpurari Sergey Petrov (4 ta gol)
Mezbondagi yirik gʻalaba Aral 6–0 Olimpik MobiUZ
(4-aprel 2024-yil)
Mehmondagi yirik gʻalaba Aral 1–3 Qoʻqon 1912
(26-mart 2024-yil)
Doʻstlik Toshkent 0–2 Buxoro
(2-aprel 2024-yil)
Eng yirik hisob Aral 6–0 Olimpik MobiUZ
(4-aprel 2024-yil)
Eng uzun gʻalabali seriya 3 oʻyin
Qoʻqon 1912
Eng uzun magʻlubiyatsiz seriya 5 oʻyin
Buxoro
Mashʼal
Eng uzun gʻalabasiz seriya 5 oʻyin
Doʻstlik Toshkent
Eng uzun magʻlubiyatli seriya 5 oʻyin
Doʻstlik Toshkent
Eng koʻp tomoshabinlar soni 1,854 - Xorazm vs Shoʻrtan
(20-mart 2024-yil)
Eng kam tomoshabinlar soni 108 - Olimpik MobiUZ vs Mashʼal
(29-mart 2024-yil)
Tomoshabinlar 726
(23-mart 2024)
2023
2025
All statistics correct as of 9-aprel 2024-yil.

Pro-liga klublari oʻrtasida 2024-yilgi futbol boʻyicha 33-Oʻzbekiston chempionati. Musoboqaga 2024-yil 4-fevalda qur’a tashlandi va taqvim eʼlon qilindi. Musoboqaning birinchi oʻyinchi 12-martdan start oladi[1]. Turnir gʻolibi va ikkinchi oʻrin egasi Superligaga toʻgʻridan toʻgri yoʻllanma oladi.

Umumiy koʻrinish[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oʻzgarishlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

2023-yil 12-dekabrda Oʻzbekiston PFL 2025-yilgi mavsumdan boshlab Oʻzbekiston Superligasida jamoalar soni 16 taga koʻpayishini eʼlon qildi[2]. Shunday qilib, Oʻzbekiston Pro ligasidan 2024-yilgi mavsumda Oʻzbekiston Superligasiga 2 ta jamoa toʻgʻridan toʻgʻri yoʻllanama olishi tasdiqlandi. Turnir yakunida 3 va 4-oʻrinni olgan jamoalar 2024-yilgi Oʻzbekiston Superligasida 13 va 12-oʻrinni egallagan jamoalariga qarshi Superliga chiqish uchun oʻtish oʻyinlarida qatnashadi.

Jamoalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

2024-yilgi mavsumda Oʻzbekiston Pro ligasida 8 ta jamoa ishtirk etishi tasdiqlangan. Oʻtgan mavsumga nisbatan 3 ta jamoaga qisqargan liga 4 davran iborat 28 turga boʻlingan xolda oʻtkaziladi[3].

Oʻzbekiston Superligasiga chiqqan jamoalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oʻtgan mavsumda Pro ligada ishtirok etgan Lokomotiv va Dinamo jamoalari yuqori oʻrinni olib Oʻzbekiston Superligasi 2024 mavsumiga yoʻllanma olgan.

Pro liganing yangi ishtirokchilari[tahrir | manbasini tahrirlash]

2023-yilgi mavsumda Oʻzbekiston Superligasi 13-oʻrinni olgan „Buxoro“ klubi yangi mavsumni Oʻzbekiston Pro ligasida boshlaydi. Shuningdek Oʻzbekiston Birinchi ligasida litsenziyalash talablariga javob beradigan Toshkentning „Doʻstlik“ jamoasiga shartli ravishda ishtirok etishga ruhsat berilgan[4]. Ligaga soʻnggi qoʻshilgan jamoa Olimpik klubining farm klubi „Olimpik Farm“ jamoasi Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi kafolati va MobiUZ aloqa kompaniyasi homiylgi ostida Pro liga navbatdagi mavsumida ishtirok etishga ruhsat berilgan[3][5].

Pro ligani tark etgan jamoalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

2023-yilgi mavsumda Oʻzbekiston Pro ligasi 11-oʻrinni olgan „Andijon SGS“ jamoasi soʻnggi oʻrinni bad etganligi sababli quyi dvizion, Oʻzbekiston Birinchi ligasiga tushirildi. 2023-yilgi mavsumda Oʻzbekiston Birinchi ligasida gʻoliblikni qoʻlga kiritgan „Yangiyer“ jamoasi litsenzilyalash talablariga javob bermagani sababli yana Birinchi ligada ishtirok etishi tasdiqlandi. Gʻijduvon jamoasi litsenzilyalash talabalarini vaqtida bajarmaganligi uchun liga ishtirokchilari roʻyhatidan chiqarilgan. Samarqandning „Unired“ jamoasi moliyaviy muammolar sababli faoliyatini davom ettirmasligi maʼlum qilgan.

Oʻzbekiston Superligasidan quyi oʻrinni olib Pro ligaga tushgan Yaypanning „Turon“ jamoasi moliyaviy muammolar sababli Pro ligada ishtirok eta olmasligini maʼlum qilgan va mavsum 2024-yilgi Oʻzbekiston Birinchi ligasida boshlashi aytilgan. Navbahor Farm klubi, jamoaning asosiy klubi „Navbahor“dagi qarzdorliklar[6] va farm jamoasidagi moliyaviy muammolar sababli Pro ligadan Birinchi ligaga tushirilgan[7].

Stadionlar va klublar manzillari[tahrir | manbasini tahrirlash]

2024-yilgi Oʻzbekiston Pro ligasi stadionlari[8][9].

Aral Buxoro Doʻstlik
QRFAM Bunyodkor[10] Lokomotiv[11]
Sigʻimi: 4,000 Sigʻimi: 34,800 Sigʻimi: 8,000
Mashʼal Olimpik MobiUZ Toshkent Qoʻqon 1912
Bahrom Vafoev nomli stadion Doʻstlik stadioni Qoʻqon „Markaziy“ stadioni
Sigʻimi: 10,000 Sigʻimi: 8,000 Sigʻimi: 10,500
Shoʻrtan Xorazm
Gʻuzor stadioni Xorazm (stadion)
Sigʻimi: 7.000 Sigʻimi: 13.500

Xodimlar va homiylar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Klub Bosh murabbiy Sardor Libos ishlab chiqaruchi Libos homiysi

(Old qismi)

Jamoa homiysi
Aral Oʻzbekiston Neʼmatullo Quttiboyev

Oʻzbekiston Vadim Shodimatov

Ispaniya Kelme[12] Uz-Kor Gaz Chemical Uz-Kor Gaz Chemical
Buxoro Oʻzbekiston Ulugʻbek Baqoyev Germaniya Jako BNQIZ BNQIZ
Doʻstlik Oʻzbekiston Shuhrat Qurbonov
Mashʼal Oʻzbekiston Asror Aliqulov Italiya Macron NBU Oʻzbekiston milliy banki
Olimpik MobiUZ Toshkent Oʻzbekiston Farhod Nishonov Qoʻshma Shtatlar Nike MobiUZ Mobiuz
Qoʻqon 1912 Oʻzbekiston Muhsin Nizomiddinov

Oʻzbekiston Bahrom Haydarov

Oʻzbekiston 7SABER
Shoʻrtan Oʻzbekiston Anvar Berdiyev

Oʻzbekiston Zoir Toʻraqulov

Ispaniya Kelme
Xorazm Oʻzbekiston Ruslan Ahmedov Ispaniya Kelme Uztelecom Uztelecom

Chet ellik futbolchilar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Chet ellik oʻyinchilar soni har bir jamoasi uchun beshtadan iborat. Bir jamoa har bir oʻyinda maydonda faqat besh nafar xorijlik futbolchidan foydalanishi mumkin[13][14].

Klub Futbolchi 1 Futbolchi 2 Futbolchi 3 Futbolchi 4 Futbolchi 5 AFC Futbolchisi Sobiq futbolchilar
Aral
Buxoro Belarus Yaroslav Makushinskiy Bosniya va Gersegovina Dominik Begić Xorvatiya Frane Ikić Serbiya Marko Kolaković
Doʻstlik
Mashʼal Nigeriya Michael Babatunde Nigeriya Samuel Chigozie Ononiwu Gana Abdullatif Abdallah Maga
Olimpik MobiUZ Toshkent
Qoʻqon 1912 Ukraina Sergey Petrov Gruziya Andro Giorgadze
Shoʻrtan
Xorazm

Qalin: oʻz terma jamoasi uchun oʻynagan futbolchilar.


Turnir jadvali[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oʻrin Jamoa Oʻyn Dur M GU GOʻ GF O Oʻsish, kvalifikatsiya yoki chiqish
1 Buxoro 11 5 6 0 13 3 +10 21 Oʻzbekiston Superligasi ga koʻtarilish
2 Mashʼal 11 5 4 2 18 8 +10 19
3 Aral 11 5 4 2 17 9 +8 19 Pley off bosqichi ga koʻtarilish
4 Qoʻqon 1912 11 5 3 3 15 8 +7 18
5 Shoʻrtan Gʻuzor 11 5 3 3 12 12 0 18
6 Xorazm 11 3 2 6 4 13 −9 11
7 Olimpik MobiUZ 11 2 3 6 10 23 −13 9
8 Doʻstlik Toshkent 11 1 1 9 9 22 −13 4
Yangilangan match(lar) oʻynalgan 5-iyun 2024-yil. Manba: Uzbekistan Professional Football League
Klassifikatsiya qoidasi: 1) Ochko; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored;

Natijalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Natijalar jadvali[tahrir | manbasini tahrirlash]

Mezbon \ Mehmon ARA BUX DOS MAS OLY KOK KHO SHU ARA BUX DOS MAS OLY KOK KHO SHU
Aral 0–0 1–0 1–1 6–0 1–3
Buxoro 2–2 0–0 4–1 0–0 0–0 3–0
Doʻstlik Toshkent 1–3 0–2 2–4 1–2 1–2
Mashʼal 1–0 3–0 0–0 4–0 2–0
Olimpik MobiUZ 1–1 1–2 0–0 1–2 0–1 2–2
Qoʻqon 1912 1–2 0–1 2–0 3–0
Xorazm 0–1 0–1 1–0 0–2 0–0 2–1
Shoʻrtan Gʻuzor 1–1 0–0 2–0 2–1 1–0 1–0
Manba: UzPFL league
Tavsif: Blue = mezbon gʻalaba; Yellow = durang; Red = mehmon gʻalaba.

Oʻtkazilgan oʻyinlar boʻyicha natijalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Jamoa ╲ Raund1234567891011
Aral WLLWDDWWDWD
BuxoroDWDWDDWWDWD
Doʻstlik ToshkentLLLLLLLLWLD
Mashʼal DWDWDWWLDWL
Olimpik MobiUZLWDLLDLWLLD
Qoʻqon 1912DLWWWWLWDLD
XorazmWWDLWLLLLLD
Shoʻrtan GʻuzorDLWLDDWLWWW
4-iyun 2024-yil sanasidagi <oʻyin(lar)>dan keyingi yangilanish. Manba: UzPFL league
W = Gʻalaba; D = Durang; L = Magʻlubiyat; P = Kechiktirilgan

Oʻtkazilgan oʻyinlar boʻyicha oʻrinlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

  Yuqori ligaga koʻtarilish Oʻzbekiston Superligasi
  Qualification for promotion play-offs final round
  Qualification for promotion play-offs second round
  Qualification for promotion play-offs first round

1–14-tur[tahrir | manbasini tahrirlash]

Jamoa ╲ Raund1234567891011
Aral 14755544433
Buxoro52224321111
Doʻstlik Toshkent78888888888
Mashʼal43313213322
Olimpik MobiUZ75677777777
Qoʻqon 191236431132244
Xorazm21142455666
Shoʻrtan Gʻuzor67566666555
18-may 2024-yil sanasidagi <oʻyin(lar)>dan keyingi yangilanish. Manba: UzPFL league

15–28-tur[tahrir | manbasini tahrirlash]

Oʻtish oʻyinlari[tahrir | manbasini tahrirlash]

Dastlabki bosqich Yakuniy bosqich
      
1 Proliga 2024 4-oʻrin sohibi
4 Superliga 2024 12-oʻrin sohibi
1-oyin magʻlub jamoasi
2-oyin magʻlub jamoasi
2 Proliga 2024 3-oʻrin sohibi
3 Superliga 2024 13-oʻrin sohibi

Dastlabki bosqich[tahrir | manbasini tahrirlash]


UZT
Proliga 2024 4-oʻrin sohibi Superliga 2024 12-oʻrin sohibi

UZT
Proliga 2024 3-oʻrin sohibi Superliga 2024 13-oʻrin sohibi

Yakuniy bosqich[tahrir | manbasini tahrirlash]


UZT
1-oyin magʻlub jamoasi 2-oyin magʻlub jamoasi

Mavsum statistikasi[tahrir | manbasini tahrirlash]

Het-trik[tahrir | manbasini tahrirlash]

Futbolchi Jamoa Raqib Hisob Sana Eslatma
1. Ukraina Sergey Petrov Qoʻqon 1912 Olimpik MobiUz 3-1 8 Aprel 2024
2. Gruziya Frane Ikić Buxoro Olimpik MobiUz 4-1 10 May 2024 [16]

Umumiy toʻpurarlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

There have been 98 goals scored in 43 matches, for an average of 2.28 goals per match (as of 5-iyun 2024-yil).

7 goals

4 goals

3 goals

2 goals

1 goal

1 own goal

2 own goals

Quruq oʻyin[tahrir | manbasini tahrirlash]

5-iyun 2024-yil boʻlib oʻtgan oʻyinlar holatiga koʻra
Futbolchi Jamoa Oʻyin
1 Oʻzbekiston Shirinboy Abdullayev Buxoro 9
2 Oʻzbekiston Umid Hamroyev Mashʼal 6
3 Oʻzbekiston Nizomiddin Ziyovuddinov Aral Nukus 3
4 Oʻzbekiston Azizxon Isoqov Qoʻqon 1912
5 Oʻzbekiston Samandar Murodboyev Olimpik MobiUZ 2
6 Oʻzbekiston Hojiakbar Joʻrayev Xorazm
7 Oʻzbekiston Mirzohid Mamatxonov Shoʻrtan
8 Oʻzbekiston Islom Abdullayev Qoʻqon 1912
9 Oʻzbekiston Mashhurjon Muhammadjonov Xorazm
10 Oʻzbekiston Sherzod Abduraimov* Shoʻrtan
11 Oʻzbekiston Shohjahon Nasimov Aral Nukus 1
12 Oʻzbekiston Vladimir Vagin Mashʼal

Muhlislar tashrifi[tahrir | manbasini tahrirlash]

Turlar boʻyicha[tahrir | manbasini tahrirlash]

oʻyinlar 29-may 2024-yilga toʻgʻri[17]
2024-yilgi Oʻzbekiston Pro ligasi muhlislar tashrifi
Round Umumiy GP. Oʻrtacha tashrif
1-tur 2 433 4 608
2-tur 2 774 4 694
3-tur 1 862 4 466
4-tur 4 550 4 1 138
5-tur 1 922 4 481
6-tur 1 215 4 304
7-tur 6 299 4 1 575
8-tur 5 204 4 1 301
9-tur 1 909 4 477
10-tur 2 522 4 631
Umumiy 30 690 40 767

Jamoalar boʻyicha[tahrir | manbasini tahrirlash]

Jamoalar / Uy Jamoalari 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Jami Oʻrtacha
Aral 890 760 1,200 477 658 3 985 797
Buxoro 170 130 78 160 388 926 185
Doʻstlik Toshkent 216 1,042 207 118 78 1 661 332
Mashʼal 382 310 1652 452 913 3 709 742
Olimpik MobiUZ 155 108 55 73 85 476 95
Qoʻqon 1912 394 656 213 344 286 1 893 379
Shoʻrtan Gʻuzor 1,006 824 612 707 778 3 927 785
Xorazm 1,854 1,125 5,307 4,582 1,245 14 113 2 823

Yana qarang[tahrir | manbasini tahrirlash]

Manbalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

  1. „Proliga 12-mart kuni start oladi“ (2024-yil 13-fevral).
  2. „Superliga ishtirokchilari soni 16 taga yetkaziladi“ (2023-yil 12-dekabr).
  3. 3,0 3,1 „Proliga’da 8 jamoa kurash olib boradi“ (2024-yil 8-fevral).
  4. „Rasman: Yangi mavsum Pro ligada nechta jamoa kurash olib borishi malum“ (2024-yil 8-fevral).
  5. „Kapadzening 3 yil avvalgi natijasi yana takrorlanadimi? "Olimpik Mobiuz" Superligani ko'zlamoqda“ (2024-yil 19-fevral).
  6. „Liga Navbahor klubi bilan bog‘liq qarzdorliklar masalasida o‘z xavotirini bildiradi“ (2024-yil 6-fevral).
  7. „Proliga ishtirokchilari masalasi ko‘rib chiqildi“ (2024-yil 8-fevral).
  8. „Nukusdagi Turon stadionini ta’mirlash yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi“ (2024-yil 26-fevral).
  9. „Proliganing besh stadioni maydonlari tekshirib chiqildi“ (2024-yil 31-yanvar).
  10. „Улуғбек Бақоев: "Биринчи даврада уй ўйинларини "Бунёдкор" стадионида ўтказамиз"“ (2024-yil 12-mart).
  11. „Pro liga debyutanti uy uchrashuvlarini Superliga klubi maydonida o'tkazadi“ (2024-yil 21-fevral).
  12. „Aral yangi mavsumda foydalanadigan liboslar“ (2024-yil 23-fevral).
  13. „Buxoro klubidan transfer taqiqi yechildi“ (2024-yil 17-fevral).
  14. „Pro liga jamoalarida amalga oshgan barcha transferlar bilan tanishing“ (2024-yil 26-fevral).
  15. „Суперлига. Янги мавсумнинг илк голига ҳам "Навбаҳор" футболчиси муаллифлик қилди“ (2024-yil 1-mart).
  16. „Pro liga. 7-tur“ (2024-yil 10-may).
  17. „2024 Pro liga“. OʻzPFL rasmiy sayti. OʻzPFL. Qaraldi: 29-may 2024-yil.

Havolalar[tahrir | manbasini tahrirlash]