Eng yaxshi film uchun Oscar mukofoti

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search

Eng yaxshi film uchun Oscar mukofoti —Akademiya mukofotlarining eng sarasi va marosim asosini tashkil etadi. 1929-yil 16-mayda taʼsis etilgan. Shu kungacha 571 ta film „Eng yaxshi film“ nominatsiyasida nomzod boʻlib 93 tasi gʻolib boʻlgan. Eng yaxshi film kechaning yakuniy mukofoti va marosimning eng obroʻli sharafi hisoblanadi. [1][2][3]

Quyida mukofot tasis etilganidan beri ushbu mukofotni olgan filmlar va nomzodlar keltirilgan.

  Gʻolib sariq rangda belgilangan

1920-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Studiya
1927/28
(1-)
Wings Famous Players-Lasky
7th Heaven Fox
The Racket The Caddo Company
1928/29
(2-)
The Broadway Melody Metro-Goldwyn-Mayer
Alibi Feature Productions
Hollywood Revue Metro-Goldwyn-Mayer
In Old Arizona Fox
The Patriot Paramount Famous Lasky

1930-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Studiya
1929/30
(3-)
All Quiet on the Western Front Universal
The Big House Cosmopolitan
Disraeli Warner Bros.
The Divorcee Metro-Goldwyn-Mayer
The Love Parade Paramount Famous Lasky
1930/31
(4-)
Cimarron RKO Radio
East Lynne Fox
The Front Page The Caddo Company
Skippy Paramount Publix
Trader Horn Metro-Goldwyn-Mayer
1931/32
(5-)
Grand Hotel Metro-Goldwyn-Mayer
Arrowsmith Samuel Goldwyn Productions
Bad Girl Fox
The Champ Metro-Goldwyn-Mayer
Five Star Final First National
One Hour with You Paramount Publix
Shanghai Express Paramount Publix
The Smiling Lieutenant Paramount Publix
1932/33
(6-)
Cavalcade Fox
42nd Street Warner Bros.
A Farewell to Arms Paramount
I Am a Fugitive from a Chain Gang Warner Bros.
Lady for a Day Columbia
Little Women RKO Radio
The Private Life of Henry VIII London Films
She Done Him Wrong Paramount
Smilinʼ Through Metro-Goldwyn-Mayer
State Fair Fox
1934
(7-)
It Happened One Night Columbia
The Barretts of Wimpole Street Metro-Goldwyn-Mayer
Cleopatra Paramount
Flirtation Walk First National
The Gay Divorcee RKO Radio
Here Comes the Navy Warner Bros.
The House of Rothschild 20th Century
Imitation of Life Universal
One Night of Love Columbia
The Thin Man Metro-Goldwyn-Mayer
Viva Villa! Metro-Goldwyn-Mayer
The White Parade Jesse L. Lasky (production company)
1935
(8-)
Mutiny on the Bounty Metro-Goldwyn-Mayer
Alice Adams RKO Radio
Broadway Melody of 1936 Metro-Goldwyn-Mayer
Captain Blood Cosmopolitan
David Copperfield Metro-Goldwyn-Mayer
The Informer RKO Radio
The Lives of a Bengal Lancer Paramount
A Midsummer Nightʼs Dream Warner Bros.
Les Misérables 20th Century
Naughty Marietta Metro-Goldwyn-Mayer
Ruggles of Red Gap Paramount
Top Hat RKO Radio
1936
(9-)
The Great Ziegfeld Metro-Goldwyn-Mayer
Anthony Adverse Warner Bros.
Dodsworth Samuel Goldwyn Productions
Libeled Lady Metro-Goldwyn-Mayer
Mr. Deeds Goes to Town Columbia
Romeo va Juliet Metro-Goldwyn-Mayer
San Francisco Metro-Goldwyn-Mayer
The Story of Louis Pasteur Cosmopolitan
A Tale of Two Cities Metro-Goldwyn-Mayer
Three Smart Girls Universal
1937
(10-)
The Life of Emile Zola Warner Bros.
The Awful Truth Columbia
Captains Courageous Metro-Goldwyn-Mayer
Dead End Samuel Goldwyn Productions
The Good Earth Metro-Goldwyn-Mayer
In Old Chicago 20th Century-Fox
Lost Horizon Columbia
One Hundred Men va a Girl Universal
Stage Door RKO Radio
A Star Is Born Selznick International Pictures
1938
(11-)
You Canʼt Take It with You Columbia
The Adventures of Robin Hood Warner Bros.-First National
Alexander’s Ragtime Band 20th Century-Fox
Boys Town Metro-Goldwyn-Mayer
The Citadel Metro-Goldwyn-Mayer
Four Daughters Warner Bros.-First National
Grand Illusion Realization D’Art Cinematographique
Jezebel Warner Bros.
Pygmalion Metro-Goldwyn-Mayer
Test Pilot Metro-Goldwyn-Mayer
1939
(12-)
Gone with the Wind Selznick International Pictures
Dark Victory Warner Bros.-First National
Goodbye, Mr. Chips Metro-Goldwyn-Mayer
Love Affair RKO Radio
Mr. Smith Goes to Washington Columbia
Ninotchka Metro-Goldwyn-Mayer
Of Mice va Men Hal Roach (production company)
Stagecoach Walter Wanger (production company)
The Wizard of Oz Metro-Goldwyn-Mayer
Wuthering Heights Samuel Goldwyn Productions

1940-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Studiya
1940
(13-)
Rebecca Selznick International Pictures
All This va Heaven Too Warner Bros.
Foreign Correspondent Walter Wanger (production company)
The Grapes of Wrath 20th Century-Fox
The Great Dictator Charles Chaplin Productions
Kitty Foyle RKO Radio
The Letter Warner Bros.
The Long Voyage Home Argosy-Wanger
Our Town Sol Lesser (production company)
The Philadelphia Story Metro-Goldwyn-Mayer
1941
(14-)
How Green Was My Valley 20th Century-Fox
Blossoms in the Dust Metro-Goldwyn-Mayer
Citizen Kane Mercury
Here Comes Mr. Jordan Columbia
Hold Back the Dawn Paramount
The Little Foxes Samuel Goldwyn Productions
The Maltese Falcon Warner Bros.
One Foot in Heaven Warner Bros.
Sergeant York Warner Bros.
Suspicion RKO Radio
1942
(15-)
Mrs. Miniver Metro-Goldwyn-Mayer
The Invaders Ortus
Kings Row Warner Bros.
The Magnificent Ambersons Mercury
The Pied Piper 20th Century-Fox
The Pride of the Yankees Samuel Goldwyn Productions
Random Harvest Metro-Goldwyn-Mayer
The Talk of the Town Columbia
Wake Island Paramount
Yankee Doodle Dandy Warner Bros.
1943
(16-)
Casablanca Warner Bros.
For Whom the Bell Tolls Paramount
Heaven Can Wait 20th Century-Fox
The Human Comedy Metro-Goldwyn-Mayer
In Which We Serve Two Cities Films
Madame Curie Metro-Goldwyn-Mayer
The More the Merrier Columbia
The Ox-Bow Incident 20th Century-Fox
The Song of Bernadette 20th Century-Fox
Watch on the Rhine Warner Bros.
1944
(17-)
Going My Way Paramount
Double Indemnity Paramount
Gaslight Metro-Goldwyn-Mayer
Since You Went Away Selznick International Pictures
Wilson 20th Century-Fox
1945
(18-)
The Lost Weekend Paramount
Anchors Aweigh Metro-Goldwyn-Mayer
The Bells of St. Mary's Rainbow Productions
Mildred Pierce Warner Bros.
Spellbound Selznick International Pictures
1946
(19-)
The Best Years of Our Lives Samuel Goldwyn Productions
Henry V Two Cities Films
It's a Wonderful Life Liberty Films
The Razor’s Edge 20th Century-Fox
The Yearling Metro-Goldwyn-Mayer
1947
(20-)
Gentleman's Agreement 20th Century-Fox
The Bishop's Wife Samuel Goldwyn Productions
Crossfire RKO Radio
Great Expectations J. Arthur Rank-Cineguild
Miracle on 34th Street 20th Century-Fox
1948
(21-)
Hamlet J. Arthur Rank-Two Cities Films
Johnny Belinda Warner Bros.
The Red Shoes J. Arthur Rank-Archers
The Snake Pit 20th Century-Fox
The Treasure of the Sierra Madre Warner Bros.
1949
(22-)
All the Kingʻs Men Columbia
Battleground Metro-Goldwyn-Mayer
The Heiress Paramount
A Letter to Three Wives 20th Century-Fox
Twelve O'Clock High 20th Century-Fox

1950-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Studiya/Produser(lar)
1950
(23-)
All About Eve 20th Century-Fox
Born Yesterday Columbia
Father of the Bride Metro-Goldwyn-Mayer
King Solomonʼs Mines Metro-Goldwyn-Mayer
Sunset Boulevard Paramount
1951
(24-)
An American in Paris Arthur Freed
Decision Before Dawn Anatole Litvak va Frank McCarthy
A Place in the Sun George Stevens
Quo Vadis Sam Zimbalist
A Streetcar Named Desire Charles K. Feldman
1952
(25-)
The Greatest Show on Earth Cecil B. DeMille
High Noon Stanley Kramer
Ivanhoe Pandro S. Berman
Moulin Rouge John Huston, John Woolf va James Woolf
The Quiet Man John Ford va Merian C. Cooper
1953
(26-)
From Here to Eternity Buddy Adler
Julius Caesar John Houseman
The Robe Frank Ross
Roman Holiday William Wyler
Shane George Stevens
1954
(27-)
On the Waterfront Sam Spiegel
The Caine Mutiny Stanley Kramer
The Country Girl William Perlberg
Seven Brides for Seven Brothers Jack Cummings
Three Coins in the Fountain Sol C. Siegel
1955
(28-)
Marty Harold Hecht
Love Is a Many-Splendored Thing Buddy Adler
Mister Roberts Leland Hayward
Picnic Fred Kohlmar
The Rose Tattoo Hal B. Wallis
1956
(29-)
Around the World in 80 Days Michael Todd
Friendly Persuasion William Wyler
Giant George Stevens va Henry Ginsberg
The King va I Charles Brackett
The Ten Commandments Cecil B. DeMille
1957
(30-)
The Bridge on the River Kwai Sam Spiegel
12 Angry Men Henry Fonda va Reginald Rose
Peyton Place Jerry Wald
Sayonara William Goetz
Witness for the Prosecution Arthur Hornblow Jr.
1958
(31-)
Gigi Arthur Freed
Auntie Mame Jack L. Warner
Cat on a Hot Tin Roof Lawrence Weingarten
The Defiant Ones Stanley Kramer
Separate Tables Harold Hecht
1959
(32-)
Ben-Hur Sam Zimbalist
Anatomy of a Murder Otto Preminger
The Diary of Anne Frank George Stevens
The Nunʼs Story Henry Blanke
Room at the Top John Woolf va James Woolf

1960-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Produserlar
1960
(33-)
The Apartment Billy Wilder
The Alamo John Wayne
Elmer Gantry Bernard Smith
Sons va Lovers Jerry Wald
The Sundowners Fred Zinnemann
1961
(34-)
West Side Story Robert Wise
Fanny Joshua Logan
The Guns of Navarone Carl Foreman
The Hustler Robert Rossen
Judgment at Nuremberg Stanley Kramer
1962
(35-)
Lawrence of Arabia Sam Spiegel
The Longest Day Darryl F. Zanuck
The Music Man Morton DaCosta
Mutiny on the Bounty Aaron Rosenberg
To Kill a Mockingbird Alan J. Pakula
1963
(36-)
Tom Jones Tony Richardson
America America Elia Kazan
Cleopatra Walter Wanger
How the West Was Won Bernard Smith
Lilies of the Field Ralph Nelson
1964
(37-)
My Fair Lady Jack L. Warner
Becket Hal B. Wallis
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying va Love the Bomb Stanley Kubrick
Mary Poppins Walt Disney va Bill Walsh
Zorba the Greek Michael Cacoyannis
1965
(38-)
The Sound of Music Robert Wise
Darling Joseph Janni
Doctor Zhivago Carlo Ponti
Ship of Fools Stanley Kramer
A Thousand Clowns Fred Coe
1966
(39-)
A Man for All Seasons Fred Zinnemann
Alfie Lewis Gilbert
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming Norman Jewison
The Sand Pebbles Robert Wise
Whoʻs Afraid of Virginia Woolf? Ernest Lehman
1967
(40-)
In the Heat of the Night Walter Mirisch
Bonnie va Clyde Warren Beatty
Doctor Dolittle Arthur P. Jacobs
The Graduate Lawrence Turman
Guess Who's Coming to Dinner Stanley Kramer
1968
(41-)
Oliver! John Woolf
Funny Girl Ray Stark
The Lion in Winter Martin Poll
Rachel, Rachel Paul Newman
Romeo va Juliet Anthony Havelock-Allan va John Brabourne
1969
(42-)
Midnight Cowboy Jerome Hellman
Anne of the Thousand Days Hal B. Wallis
Butch Cassidy va the Sundance Kid John Foreman
Hello, Dolly! Ernest Lehman
Z Jacques Perrin va Ahmed Rachedi

1970-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Filmlar Produser
1970
(43-)
Patton Frank McCarthy
Airport Ross Hunter
Five Easy Pieces Bob Rafelson va Richard Wechsler
Love Story Howard G. Minsky
MASH Ingo Preminger
1971
(44-)
The French Connection Philip D'Antoni
A Clockwork Orange Stanley Kubrick
Fiddler on the Roof Norman Jewison
The Last Picture Show Stephen J. Friedman
Nicholas va Alexandra Sam Spiegel
1972
(45-)
The Godfather Albert S. Ruddy
Cabaret Cy Feuer
Deliverance John Boorman
The Emigrants Bengt Forslund
Sounder Robert B. Radnitz
1973
(46-)
The Sting Tony Bill, Michael Phillips va Julia Phillips
American Graffiti Francis Ford Coppola va Gary Kurtz
Cries va Whispers Ingmar Bergman
The Exorcist William Peter Blatty
A Touch of Class Melvin Frank
1974
(47-)
The Godfather Part II Francis Ford Coppola, Gray Frederickson va Fred Roos
Chinatown Robert Evans
The Conversation Francis Ford Coppola
Lenny Marvin Worth
The Towering Inferno Irwin Allen
1975
(48-)
Kakku uyasi uzra parvoz Michael Douglas va Saul Zaentz
Barry Lyndon Stanley Kubrick
Dog Day Afternoon Martin Bregman va Martin Elfand
Jaws Richard D. Zanuck va David Brown
Nashville Robert Altman
1976
(49-)
Rocky Irwin Winkler va Robert Chartoff
All the Presidentʼs Men Walter Coblenz
Bound for Glory Robert F. Blumofe va Harold Leventhal
Network Howard Gottfried
Taxi Driver Michael Phillips va Julia Phillips
1977
(50-)
Annie Hall Charles H. Joffe
The Goodbye Girl Ray Stark
Julia Richard Roth
Star Wars Gary Kurtz
The Turning Point Herbert Ross va Arthur Laurents
1978
(51-)
The Deer Hunter Barry Spikings, Michael Deeley, Michael Cimino va John Peverall
Coming Home Jerome Hellman
Heaven Can Wait Warren Beatty
Midnight Express Alan Marshall va David Puttnam
An Unmarried Woman Paul Mazursky va Tony Ray
1979
(52-)
Kramer vs. Kramer Stanley R. Jaffe
All That Jazz Robert Alan Aurthur
Apocalypse Now Francis Ford Coppola, Fred Roos, Gray Frederickson va Tom Sternberg
Breaking Away Peter Yates
Norma Rae Tamara Asseyev va Alex Rose

1980-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Produserlar
1980
(53-)
Ordinary People Ronald L. Schwary
Coal Miner’s Daughter Bernard Schwartz
The Elephant Man Jonathan Sanger
Raging Bull Irwin Winkler va Robert Chartoff
Tess Claude Berri va Timothy Burrill
1981
(54-)
Chariots of Fire David Puttnam
Atlantic City Denis Héroux
On Golden Pond Bruce Gilbert
Raiders of the Lost Ark Frank Marshall
Reds Warren Beatty
1982
(55-)
Gandhi Richard Attenborough
E.T. the Extra-Terrestrial Steven Spielberg va Kathleen Kennedy
Missing Edward Lewis va Mildred Lewis
Tootsie Sydney Pollack va Dick Richards
The Verdict Richard D. Zanuck va David Brown
1983
(56-)
Terms of Endearment James L. Brooks
The Big Chill Michael Shamberg
The Dresser Peter Yates
The Right Stuff Irwin Winkler va Robert Chartoff
Tender Mercies Philip S. Hobel
1984
(57-)
Amadeus Saul Zaentz
The Killing Fields David Puttnam
A Passage to India John Brabourne va Richard B. Goodwin
Places in the Heart Arlene Donovan
A Soldier's Story Norman Jewison, Ronald L. Schwary va Patrick Palmer
1985
(58-)
Out of Africa Sydney Pollack
The Color Purple Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Frank Marshall va Quincy Jones
Kiss of the Spider Woman David Weisman
Prizzi's Honor John Foreman
Witness Edward S. Feldman
1986
(59-)
[Platoon]] Arnold Kopelson
Children of a Lesser God Burt Sugarman va Patrick J. Palmer
Hannah va Her Sisters Robert Greenhut
The Mission Fernando Ghia va David Puttnam
A Room with a View Ismail Merchant
1987
(60-)
The Last Emperor Jeremy Thomas
Broadcast News James L. Brooks
Fatal Attraction Stanley R. Jaffe va Sherry Lansing
Hope va Glory John Boorman
Moonstruck Patrick J. Palmer va Norman Jewison
1988
(61-)
Rain Man Mark Johnson
The Accidental Tourist Lawrence Kasdan, Charles Okun va Michael Grillo
Dangerous Liaisons Norma Heyman va Hank Moonjean
Mississippi Burning Frederick Zollo va Robert F. Colesberry
Working Girl Douglas Wick
1989
(62-)
Driving Miss Daisy Richard D. Zanuck va Lili Fini Zanuck
Born on the Fourth of July A. Kitman Ho va Oliver Stone
Dead Poets Society Steven Haft, Paul Junger Witt va Tony Thomas
Field of Dreams Lawrence Gordon va Charles Gordon
My Left Foot Noel Pearson

1990-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Produser
1990
(63-)
Dances with Wolves Jim Wilson va Kevin Costner
Awakenings Walter Parkes va Lawrence Lasker
Ghost Lisa Weinstein
The Godfather Part III Francis Ford Coppola
Goodfellas Irwin Winkler
1991
(64-)
The Silence of the Lambs Edward Saxon, Kenneth Utt va Ron Bozman
Beauty va the Beast Don Hahn
Bugsy Mark Johnson, Barry Levinson va Warren Beatty
JFK A. Kitman Ho va Oliver Stone
The Prince of Tides Barbra Streisand va Andrew S. Karsch
1992
(65-)
Unforgiven Clint Eastwood
The Crying Game Stephen Woolley
A Few Good Men David Brown, Rob Reiner va Andrew Scheinman
Howards End Ismail Merchant
Scent of a Woman Martin Brest
1993
(66-)
Schindler's List Steven Spielberg, Gerald R. Molen va Branko Lustig
The Fugitive Arnold Kopelson
In the Name of the Father Jim Sheridan
The Piano Jan Chapman
The Remains of the Day Mike Nichols, John Calley va Ismail Merchant
1994
(67-)
Forrest Gump Wendy Finerman, Steve Tisch va Steve Starkey
Four Weddings va a Funeral Duncan Kenworthy
Pulp Fiction Lawrence Bender
Quiz Show Michael Jacobs, Julian Krainin, Michael Nozik va Robert Redford
The Shawshank Redemption Niki Marvin
1995
(68-)
Sheryurak Mel Gibson, Alan Ladd Jr. va Bruce Davey
Apollo 13 Brian Grazer
Babe Bill Miller, George Miller va Doug Mitchell
The Postman (Il Postino) Mario Cecchi Gori, Vittorio Cecchi Gori va Gaetano Daniele
Sense va Sensibility Lindsay Doran
1996
(69-)
Bemor ingliz Saul Zaentz
Fargo Ethan Coen
Jerry Maguire James L. Brooks, Laurence Mark, Richard Sakai va Cameron Crowe
Secrets & Lies Simon Channing-Williams
Shine Jane Scott
1997
(70-)
Titanic James Cameron va Jon Landau
As Good as It Gets James L. Brooks, Bridget Johnson va Kristi Zea
The Full Monty Uberto Pasolini
Good Will Hunting Lawrence Bender
L.A. Confidential Curtis Hanson, Arnon Milchan va Michael Nathanson
1998
(71-)
Shakespeare in Love David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick va Marc Norman
Elizabeth Alison Owen, Eric Fellner va Tim Bevan
Life Is Beautiful Elda Ferri va Gianluigi Braschi
Saving Private Ryan Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon va Gary Levinsohn
The Thin Red Line Robert Michael Geisler, John Roberdeau va Grant Hill
1999
(72-)
American Beauty Bruce Cohen va Dan Jinks
The Cider House Rules Richard N. Gladstein
The Green Mile Frank Darabont va David Valdes
The Insider Pieter Jan Brugge va Michael Mann
The Sixth Sense Frank Marshall, Kathleen Kennedy va Barry Mendel

2000-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Filmlat Produserlar
2000
(73-)
Gladiator Douglas Wick, David Franzoni va Branko Lustig
Chocolat David Brown, Kit Golden va Leslie Holleran
Crouching Tiger, Hidden Dragon William Kong, Hsu Li-kong va Ang Lee
Erin Brockovich Danny DeVito, Michael Shamberg va Stacey Sher
Traffic Edward Zwick, Marshall Herskovitz va Laura Bickford
2001
(74-)
Tafakkur oʻyinlari Brian Grazer va Ron Howard
Gosford Park Robert Altman, Bob Balaban va David Levy
In the Bedroom Graham Leader, Ross Katz va Todd Field
Uzuklar hukmdori: Uzuklar ittifoqi Peter Jackson, Fran Walsh va Barrie M. Osborne
Moulin Rouge! Martin Brown, Baz Luhrmann va Fred Baron
2002
(75-)
Chicago Martin Richards
Gangs of New York Alberto Grimaldi va Harvey Weinstein
The Hours Scott Rudin va Robert Fox
Uzuklar hukmdori: Ikki qal’a Barrie M. Osborne, Fran Walsh va Peter Jackson
Pianinochi Roman Polanski, Robert Benmussa va Alain Sarde
2003
(76-)
Uzuklar hukmdori: Qirolning qaytishi Barrie M. Osborne, Peter Jackson va Fran Walsh
Lost in Translation Ross Katz va Sofia Coppola
Master va Commander: The Far Side of the World Samuel Goldwyn Jr., Peter Weir va Duncan Henderson
Mystic River Robert Lorenz, Judie G. Hoyt va Clint Eastwood
Seabiscuit Kathleen Kennedy, Frank Marshall va Gary Ross
2004
(77-)
Million Dollar Baby Clint Eastwood, Albert S. Ruddy va Tom Rosenberg
Aviator Michael Mann va Graham King
Finding Neverland Richard N. Gladstein va Nellie Bellflower
Ray Taylor Hackford, Stuart Benjamin va Howard Baldwin
Sideways Michael London
2005
(78-)
Crash Paul Haggis va Cathy Schulman
Brokeback Mountain Diana Ossana va James Schamus
Capote Caroline Baron, William Vince va Michael Ohoven
Good Night va Good Luck Grant Heslov
Munich Steven Spielberg, Kathleen Kennedy va Barry Mendel
2006
(79-)
Murtadlar Graham King
Babel Alejandro González Iñárritu, Steve Golin va Jon Kilik
Letters from Iwo Jima Clint Eastwood, Steven Spielberg va Robert Lorenz
Little Miss Sunshine David T. Friendly, Peter Saraf va Marc Turtletaub
The Queen Andy Harries, Christine Langan va Tracey Seaward
2007
(80-)
No Country for Old Men Scott Rudin, Joel Coen va Ethan Coen
Atonement Tim Bevan, Eric Fellner va Paul Webster
Juno Lianne Halfon, Mason Novick va Russell Smith
Michael Clayton Jennifer Fox, Kerry Orent va Sydney Pollack
There Will Be Blood Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi va JoAnne Sellar
2008
(81-)
Slumdog Millionaire Christian Colson
The Curious Case of Benjamin Button Kathleen Kennedy, Frank Marshall va Ceán Chaffin
Frost/Nixon Ron Howard, Brian Grazer va Eric Fellner
Milk Bruce Cohen va Dan Jinks
The Reader Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti va Redmond Morris
2009
(82-)
The Hurt Locker Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier va Greg Shapiro
Avatar James Cameron va Jon Landau
The Blind Side Gil Netter, Andrew A. Kosove va Broderick Johnson
District 9 Peter Jackson va Carolynne Cunningham
An Education Finola Dwyer va Amanda Posey
Inglourious Basterds Lawrence Bender
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness va Gary Magness
A Serious Man Joel Coen va Ethan Coen
Up Jonas Rivera
Up in the Air Daniel Dubiecki, Ivan Reitman va Jason Reitman

2010-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Produser(lar)
2010
(83-)
Qirol nutqi Iain Canning, Emile Sherman va Gareth Unwin
127 soat Danny Boyle, John Smithson va Christian Colson
Qora oqqush Scott Franklin, Mike Medavoy va Brian Oliver
The Fighter David Hoberman, Todd Lieberman va Mark Wahlberg
Muqaddima Christopher Nolan va Emma Thomas
The Kids Are All Right Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte va Celine Rattray
The Social Network Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca va Scott Rudin
Oʻyinchoqlar tarixi 3 Darla K. Anderson
True Grit Joel Coen, Ethan Coen va Scott Rudin
Winter's Bone Alix Madigan va Anne Rosellini
2011
(84-)
The Artist Thomas Langmann
The Descendants Jim Burke, Alexander Payne va Jim Taylor
Extremely Loud & Incredibly Close Scott Rudin
The Help Brunson Green, Chris Columbus va Michael Barnathan
Hugo Graham King va Martin Scorsese
Midnight in Paris Letty Aronson va Stephen Tenenbaum
Moneyball Michael De Luca, Rachael Horovitz va Brad Pitt
The Tree of Life Sarah Green, Bill Pohlad, Dede Gardner va Grant Hill
War Horse Steven Spielberg va Kathleen Kennedy
2012
(85-)
Argo Grant Heslov, Ben Affleck va George Clooney
Amour Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka va Michael Katz
Beasts of the Southern Wild Dan Janvey, Josh Penn va Michael Gottwald
Django Unchained Stacey Sher, Reginald Hudlin va Pilar Savone
Les Misérables Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward va Cameron Mackintosh
Life of Pi Gil Netter, Ang Lee va David Womark
Lincoln Steven Spielberg va Kathleen Kennedy
Silver Linings Playbook Donna Gigliotti, Bruce Cohen va Jonathan Gordon
Zero Dark Thirty Mark Boal, Kathryn Bigelow va Megan Ellison
2013
(86-)
12 Years a Slave Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen va Anthony Katagas
American Hustle Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison va Jonathan Gordon
Captain Phillips Scott Rudin, Dana Brunetti va Michael De Luca
Dallas Buyers Club Robbie Brenner va Rachel Winter
Tebranish Alfonso Cuarón va David Heyman
Her Megan Ellison, Spike Jonze va Vincent Landay
Nebraska Albert Berger va Ron Yerxa
Philomena Gabrielle Tana, Steve Coogan va Tracey Seaward
The Wolf of Wall Street Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland va Emma Tillinger Koskoff
2014
(87-)
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Alejandro G. Iñárritu, John Lesher va James W. Skotchdopole
American Sniper Clint Eastwood, Andrew Lazar, Robert Lorenz, Bradley Cooper va Peter Morgan
Boyhood Richard Linklater va Cathleen Sutherland
The Grand Budapest Hotel Wes Anderson, Scott Rudin, Steven M. Rales va Jeremy Dawson
The Imitation Game Nora Grossman, Ido Ostrowsky va Teddy Schwarzman
Selma Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner va Jeremy Kleiner
The Theory of Everything Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce va Anthony McCarten
Whiplash Jason Blum, Helen Estabrook va David Lancaster
2015
(88-)
Spotlight Blye Pagon Faust, Steve Golin, Nicole Rocklin va Michael Sugar
The Big Short Dede Gardner, Jeremy Kleiner va Brad Pitt
Bridge of Spies Steven Spielberg, Marc Platt va Kristie Macosko Krieger
Brooklyn Finola Dwyer va Amanda Posey
Mad Max: Fury Road Doug Mitchell va George Miller
Marslik Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer va Mark Huffam
The Revenant Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent va Keith Redmon
Room Ed Guiney
2016
(89-)
Moonlight Adele Romanski, Dede Gardner va Jeremy Kleiner
Arrival Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder va David Linde
Fences Scott Rudin, Denzel Washington va Todd Black
Hacksaw Ridge Bill Mechanic va David Permut
Hell or High Water Carla Hacken va Julie Yorn
Hidden Figures Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams va Theodore Melfi
La La Land Fred Berger, Jordan Horowitz va Marc Platt
Lion Emile Sherman, Iain Canning va Angie Fielder
Manchester by the Sea Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck va Kevin J. Walsh
2017
(90-)
The Shape of Water Guillermo del Toro va J. Miles Dale
Call Me by Your Name Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges va Marco Morabito
Darkest Hour Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten va Douglas Urbanski
Dunkirk Emma Thomas va Christopher Nolan
Get Out Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. va Jordan Peele
Lady Bird Scott Rudin, Eli Bush va Evelyn O'Neill
Phantom Thread JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison va Daniel Lupi
The Post Amy Pascal, Steven Spielberg va Kristie Macosko Krieger
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Graham Broadbent, Pete Czernin va Martin McDonagh
2018
(91-)
Green Book Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly va Nick Vallelonga
Qora Pantera Kevin Feige
BlacKkKlansman Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele va Spike Lee
Bohemian Rhapsody Graham King
The Favourite Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday va Yorgos Lanthimos
Roma Gabriela Rodríguez va Alfonso Cuarón
A Star Is Born Bill Gerber, Bradley Cooper va Lynette Howell Taylor
Vice Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adam McKay va Kevin Messick
2019
(92-)
Parasite Kwak Sin-ae va Bong Joon-ho
Ford v Ferrari Peter Chernin, Jenno Topping va James Mangold
Irlandiyalik Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal va Emma Tillinger Koskoff
Jojo Rabbit Carthew Neal, Taika Waititi va Chelsea Winstanley
Joker Todd Phillips, Bradley Cooper va Emma Tillinger Koskoff
Little Women Amy Pascal
Marriage Story Noah Baumbach va David Heyman
1917 Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren va Callum McDougall
Bir paytlar Hollywoodda David Heyman, Shannon McIntosh va Quentin Tarantino

2020-yillardagi nomzodlar va gʻoliblar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Film Produser(lar)
2020
(93-)
Nomadland Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey va Chloé Zhao
The Father David Parfitt, Jean-Louis Livi va Philippe Carcassonne
Judas and the Black Messiah Shaka King, Charles D. King va Ryan Coogler
Mank Ceán Chaffin, Eric Roth va Douglas Urbanski
Minari Christina Oh
Promising Young Woman Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell va Josey McNamara
Sound of Metal Bert Hamelinck va Sacha Ben Harroche
The Trial of the Chicago 7 Marc Platt va Stuart M. Besser

Manbalar[tahrir | manbasini tahrirlash]