1990-yil filmlari

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
1990-yildagi filmlar roʻyxati

Ushbu sahifada 1990-yil filmlari koʻrsatilgan.

Eng daromadli filmlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

1990-yilning eng yuqori daromadli filmlari[1]
Oʻrin Nomi Distributor Daromadi
1. Ghost Paramount $505,702,588
2. Uyda yolgʻiz 20th Century Fox $476,684,675
3. Pretty Woman Touchstone $463,406,268
4. Dances with Wolves Orion $424,208,848
5. Total Recall TriStar $261,317,921
6. Back to the Future Part III Universal $244,527,583
7. Die Hard 2 20th Century Fox $240,031,094
8. Presumed Innocent Warner Bros. $221,303,188
9. Teenage Mutant Ninja Turtles New Line Cinema $201,965,915
10. Kindergarten Cop Universal $201,957,688

Mukofotlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Category/Organization 48th Golden Globe Awards
19-yanvar 1991-yil
63rd Academy Awards
25-mart 1991-yil
44th BAFTA Awards
17-mart 1991-yil
Drama Musical or Comedy
Eng yaxshi Film Dances with Wolves Green Card Dances with Wolves Goodfellas
Eng yaxshi Director Kevin Costner
Dances with Wolves
Martin Scorsese
Goodfellas
Eng yaxshi Aktyor Jeremy Irons
Reversal of Fortune
Gérard Depardieu
Green Card
Jeremy Irons
Reversal of Fortune
Philippe Noiret
Cinema Paradiso
Eng yaxshi Actress Kathy Bates
Misery
Julia Roberts
Pretty Woman
Kathy Bates
Misery
Jessica Tandy
Driving Miss Daisy
Eng yaxshi Ikkinchi darajadagi Aktyor Bruce Davison
Longtime Companion
Joe Pesci
Goodfellas
Salvatore Cascio
Cinema Paradiso
Eng yaxshi Ikkinchi darajadagi Actress Whoopi Goldberg
Ghost
Eng yaxshi Screenplay, Adapted Michael Blake
Dances with Wolves
Michael Blake
Dances with Wolves
Martin Scorsese va Nicholas Pileggi
Goodfellas
Eng yaxshi Screenplay, Original Bruce Joel Rubin
Ghost
Giuseppe Tornatore
Cinema Paradiso
Eng yaxshi Original Score The Sheltering Sky
Ryuichi Sakamoto va Richard Horowitz
Dances with Wolves
John Barry
Cinema Paradiso
Ennio Morricone va Andrea Morricone
Eng yaxshi Original Song „Blaze of Glory“
Young Guns II
„Sooner or Later“
Dick Tracy
N/A
Eng yaxshi Foreign Language Film Cyrano de Bergerac Journey of Hope

Cinema Paradiso

1990-yil filmlari[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yanvar-Mart[tahrir | manbasini tahrirlash]

Ochilishi Nomi studiya Cast va crew Genre Medium
Y
A
N
V
A
R
12 Downtown 20th Century Fox Richard Benjamin (rejissor); Nat Mauldin (ssenariychi); Anthony Edwards, Forest Whitaker, Penelope Ann Miller, Joe Pantoliano jangari, komedik jonli harakatli
Internal Affairs Paramount Pictures Mike Figgis (rejissor); Henry Bean (ssenariychi); Richard Gere, Andy García, Nancy Travis, Laurie Metcalf, Richard Bradford, William Baldwin jinoyat, triller jonli harakatli
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III New Line Cinema Jeff Burr (rejissor); David J. Schow (ssenariychi); Kate Hodge, Viggo Mortensen, William Butler, Ken Foree, Joe Unger, Tom Everett, Toni Hudson, Miriam Byrd-Nethery, R. A. Mihailoff dahshat jonli harakatli
Ski Patrol Epic Productions Richard Correll (rejissor); Steven Long Mitchell, Craig W. Van Sickle, Wink Roberts (ssenariychi); Roger Rose, Yvette Nipar, T. K. Carter, Leslie Jordan, Paul Feig, George Lopez, Corbin Timbrook, Ray Walston, Martin Mull, Dante Hen komedik jonli harakatli
19 Brain Dead Concorde Adam Simon (rejissor); Charles Beaumont, Adam Simon (ssenariychi); Bill Pullman, Bill Paxton, Bud Cort, George Kennedy dahshat, triller jonli harakatli
Everybody Wins Orion Pictures Karel Reisz (rejissor); Arthur Miller (ssenariychi); Debra Winger, Nick Nolte, Will Patton, Jack Warden drama jonli harakatli
Tremors Universal Pictures Ron Underwood (rejissor); Brent Maddock, S. S. Wilson (ssenariychi); Kevin Bacon, Fred Ward, Finn Carter, Michael Gross, Reba McEntire komedik, dahshat jonli harakatli
F
E
V
R
A
L
2 Flashback Paramount Pictures Franco Amurri (rejissor); David Loughery (ssenariychi); Dennis Hopper, Kiefer Sutherland jangari, komedik jonli harakatli
Heart Condition New Line Cinema James D. Parriott (director/screenplay); Bob Hoskins, Denzel Washington, Chloe Webb fentezi, komedik jonli harakatli
Stella Touchstone Pictures / The Samuel Goldwyn Company John Erman (rejissor); Robert Getchell (ssenariychi); Bette Midler, John Goodman, Trini Alvarado, Stephen Collins, Marsha Mason, Eileen Brennan drama jonli harakatli
9 Hard to Kill Warner Bros. Pictures Bruce Malmuth (rejissor); Steven McKay (ssenariychi); Steven Seagal, Kelly Le Brock, Frederick Coffin, William Sadler jangari jonli harakatli
Loose Cannons TriStar Pictures Bob Clark (director/screenplay); Richard Christian Matheson, Richard Matheson (ssenariychi); Gene Hackman, Dan Aykroyd, Dom DeLuise, Ronny Cox, Nancy Travis komedik jonli harakatli
Stanley & Iris Metro-Goldwyn-Mayer Martin Ritt (rejissor); Harriet Frank, Jr., Irving Ravetch (ssenariychi); Jane Fonda, Robert De Niro, Swoosie Kurtz, Martha Plimpton romantik, drama jonli harakatli
16 Courage Mountain Triumph Films Christopher Leitch (rejissor); Fred Brogger, Mark Brogger, Weaver Webb (ssenariychi); Charlie Sheen, Juliette Caton drama jonli harakatli
Madhouse Orion Pictures Tom Ropelewski (director/screenplay); John Larroquette, Kirstie Alley, Alison LaPlaca, John Diehl, Jessica Lundy, Bradley Gregg, Dennis Miller, Robert Ginty komedik jonli harakatli
23 Mountains of the Moon TriStar Pictures / Carolco Pictures Bob Rafelson (director/screenplay); William Harrison (ssenariychi); Patrick Bergin, Iain Glen Adventure, drama jonli harakatli
Nightbreed 20th Century Fox / Morgan Creek Productions Clive Barker (director/screenplay); Craig Sheffer, Anne Bobby, David Cronenberg, Charles Haid fentezi, dahshat jonli harakatli
Revenge Columbia Pictures Tony Scott (rejissor); Jeffrey Alan Fiskin (ssenariychi); Kevin Costner, Anthony Quinn, Madeleine Stowe, Sally Kirkland, Miguel Ferrer, John Leguizamo jinoyat, drama, triller jonli harakatli
Where the Heart Is Touchstone Pictures John Boorman (director/screenplay); Telsche Boorman (ssenariychi); Dabney Coleman, Suzy Amis, Uma Thurman, Crispin Glover, Joanna Cassidy, Christopher Plummer, David Hewlett romantik, komedik jonli harakatli
M
A
R
T
2 The Hunt for Red October Paramount Pictures John McTiernan (rejissor); Larry Ferguson, Donald E. Stewart (ssenariychi); Sean Connery, Alec Baldwin, Scott Glenn, James Earl Jones, Sam Neill, Tomas Arana, Tim Curry jangari, triller jonli harakatli
9 Bad Influence Triumph Films Curtis Hanson (rejissor); David Koepp (ssenariychi); Rob Lowe, James Spader, Lisa Zane, Christian Clemenson drama jonli harakatli
Coupe de Ville Universal Pictures / Morgan Creek Productions Joe Roth (rejissor); Mike Binder (ssenariychi); Patrick Dempsey, Arye Gross, Daniel Stern, Alan Arkin komedik, dahshat jonli harakatli
The Handmaid’s Tale Metro-Goldwyn-Mayer Volker Schlöndorff (rejissor); Harold Pinter (ssenariychi); Natasha Richardson, Faye Dunaway, Robert Duvall, Aidan Quinn, Elizabeth McGovern drama jonli harakatli
House Party New Line Cinema Reginald Hudlin (director/screenplay); Christopher "Kid" Reid, Robin Harris, Christopher „Play“ Martin komedik jonli harakatli
Joe Versus the Volcano Warner Bros. Pictures / Amblin Entertainment John Patrick Shanley (director/screenplay); Tom Hanks, Meg Ryan romantik, komedik jonli harakatli
Last of the Finest Orion Pictures John Mackenzie (rejissor) (ssenariychi) Thomas Lee Wright, George Armitage Brian Dennehy, Joe Pantoliano, Jeff Fahey, Bill Paxton jangari, jinoyat jonli harakatli
Love at Large Orion Pictures Alan Rudolph (director/screenplay); Tom Berenger, Elizabeth Perkins, Anne Archer, Kate Capshaw, Annette O'Toole, Ted Levine, Ann Magnuson romantik, Mystery jonli harakatli
16 Blind Fury TriStar Pictures / Interscope Communications Phillip Noyce (rejissor); Charles Robert Carner (ssenariychi); Rutger Hauer, Terry O'Quinn, Lisa Blount, Randall "Tex" Cobb, Noble Willingham, Sho Kosugi, Nick Cassavetes jangari, Samurai jonli harakatli
The Forbidden Dance Columbia Pictures Greydon Clark (rejissor); Roy Langsdon, John Platt (ssenariychi); Laura Harring, Jeff James, Angela Moya, Sid Haig, Shannon Farnon, Linden Chiles, Pilar Del Rey, Ruben Moreno, Barbra Brighton, Richard Lynch, Kid Creole drama jonli harakatli
Lambada Cannon Films Joel Silberg (director/screenplay); Sheldon Renan (ssenariychi); J. Eddie Peck, Melora Hardin, Adolfo „Shabba-Doo“ Quinones, Leticia Vasquez, Dennis Burkley, Rita Bland, Ricky Paull Goldin, Kristina Starman, Matt Feemster, Kayla Blake, Keene Curtis, Lauren Gale, Basil Hofman drama jonli harakatli
Lord of the Flies Columbia Pictures / Castle Rock Entertainment Harry Hook (rejissor); Jay Presson Allen (ssenariychi); Balthazar Getty, Chris Furrh, Danuel Pipoly triller jonli harakatli
Nuns on the Run 20th Century Fox Jonathan Lynn (director/screenplay); Eric Idle, Robbie Coltrane, Camille Coduri, Janet Suzman, Doris Hare komedik jonli harakatli
23 Pretty Woman Touchstone Pictures Garry Marshall (rejissor); J. F. Lawton (ssenariychi); Julia Roberts, Richard Gere, Hector Elizondo, Jason Alexander, Laura San Giacomo, Ralph Bellamy romantik, komedik jonli harakatli
A Shock to the System Corsair Pictures Jan Egleson (rejissor); Andrew Klavan (ssenariychi); Michael Caine, Elizabeth McGovern, Swoosie Kurtz jinoyat, triller jonli harakatli
30 Opportunity Knocks Universal Pictures / Imagine Entertainment Donald Petrie (rejissor); Mitchel Katlin, Nat Bernstein (ssenariychi); Dana Carvey, Robert Loggia, Todd Graff, Julia Campbell, James Tolkan komedik jonli harakatli
Side Out TriStar Pictures Peter Israelson (rejissor); David Thoreau (ssenariychi); C. Thomas Howell, Peter Horton, Harley Jane Kozak, Courtney Thorne-Smith Sports jonli harakatli
Teenage Mutant Ninja Turtles New Line Cinema Steve Barron (rejissor); Todd W. Langen, Bobby Herbeck (ssenariychi); Judith Hoag, Elias Koteas, Raphael, Michelangelo, Donatello, Leonardo, Kevin Clash jangari, komedik, Martial Arts, fentezi jonli harakatli
31 The Ambulance Triumph Films Larry Cohen (director/screenplay); Eric Roberts, James Earl Jones, Red Buttons, Megan Gallagher triller jonli harakatli

Aprel-Iyun[tahrir | manbasini tahrirlash]

ochilishi nomi studiya Cast va crew Genre Medium
A
P
R
E
L
3 Catchfire Vestron Pictures Dennis Hopper (rejissor); Rachel Kronstadt Mann, Ann Louise Bardach, Alex Cox, Tod Davies (ssenariychi); Jodie Foster, Dennis Hopper, Fred Ward jangari, triller, drama jonli harakatli
6 Cry-Baby Universal Pictures / Imagine Entertainment John Waters (director/screenplay); Johnny Depp, Amy Locane, Polly Bergen, Susan Tyrrell, Iggy Pop, Ricki Lake, Traci Lords romantik, komedik, Musical jonli harakatli
Ernest Goes to Jail Touchstone Pictures John R. Cherry III (rejissor); Charlie Cohen (ssenariychi); Jim Varney, Gailard Sartain, Bill Byrge komedik jonli harakatli
The First Power Orion Pictures Robert Resnikoff (director/screenplay); Lou Diamond Phillips, Jeff Kober, Mykelti Williamson, Tracy Griffith, Dennis Lipscomb, Carmen Argenziano, Clayton Landey dahshat jonli harakatli
I Love You to Death TriStar Pictures Lawrence Kasdan (rejissor); John Kostmayer (ssenariychi); Kevin Kline, Tracey Ullman, Joan Plowright, River Phoenix, William Hurt, Keanu Reeves komedik jonli harakatli
13 Crazy People Paramount Pictures Tony Bill (rejissor); Mitch Markowitz (ssenariychi); Dudley Moore, Daryl Hannah, Paul Reiser, J. T. Walsh, Danton Stone komedik jonli harakatli
20 Lisa Metro-Goldwyn-Mayer / United Artists Gary Sherman (director/screenplay); Karen Clark (ssenariychi); Cheryl Ladd drama, triller jonli harakatli
Miami Blues Orion Pictures George Armitage (director/screenplay); Alec Baldwin, Fred Ward, Jennifer Jason Leigh jangari, jinoyat, triller jonli harakatli
27 The Guardian Universal Pictures William Friedkin (director/screenplay); Stephen Volk, Dan Greenburg (ssenariychi); Jenny Seagrove, Dwier Brown, Carey Lowell dahshat jonli harakatli
Q&A TriStar Pictures Sidney Lumet (director/screenplay); Nick Nolte, Timothy Hutton, Armand Assante, Luis Guzmán jinoyat jonli harakatli
Spaced Invaders Touchstone Pictures Patrick Read Johnson| (director/screenplay); Scott Lawrence Alexander (ssenariychi); Douglas Barr, Ariana Richards, Royal Dano, Gregg Berger, Wayne Alexander ilmiy fantastika, komedik jonli harakatli
M
A
Y
4 Short Time 20th Century Fox Gregg Champion (rejissor); John Blumenthal, Michael Berry (ssenariychi); Dabney Coleman, Matt Frewer, Teri Garr jangari, komedik, jinoyat jonli harakatli
Tales from the Darkside: The Movie Paramount Pictures John Harrison (rejissor); Michael McDowell, George A. Romero (ssenariychi); Deborah Harry, Christian Slater, David Johansen, William Hickey, James Remar, Rae Dawn Chong dahshat jonli harakatli
11 Class of 1999 Lightning Pictures Mark L. Lester (rejissor); C. Courtney Joyner, Bradley Gregg (ssenariychi); Bradley Gregg, Traci Lind, Malcolm McDowell, Stacy Keach, Patrick Kilpatrick, Pam Grier, John P. Ryan, Darren E. Burrows, Joshua John Miller ilmiy fantastika jonli harakatli
Far Out Man New Line Cinema Tommy Chong (director/screenplay); Tommy Chong, C. Thomas Howell, Rae Dawn Chong, Shelby Chong, Paris Chong, Martin Mull, Judd Nelson, Michael Winslow, Cheech Marin, Paul Bartel komedik jonli harakatli
A Show of Force Paramount Pictures Bruno Barreto (rejissor); Evan Jones, John Strong (ssenariychi); Amy Irving, Andy García, Lou Diamond Phillips, Robert Duvall, Erik Estrada triller jonli harakatli
18 Bird on a Wire Universal Pictures John Badham (rejissor); Louis Venosta, David Seltzer (ssenariychi); Mel Gibson, Goldie Hawn, David Carradine, Bill Duke, Stephen Tobolowsky, Joan Severance jangari, komedik jonli harakatli
Cadillac Man Orion Pictures Roger Donaldson (rejissor); Ken Friedman (ssenariychi); Robin Williams, Tim Robbins, Pamela Reed, Fran Drescher, Lauren Tom, Lori Petty, Annabella Sciorra komedik jonli harakatli
22 The Swordsman Film Workshop King Hu (rejissor); Kwan Man-leung (ssenariychi); Sam Hui, Cecilia Yip, Jacky Cheung, Sharla Cheung, Fennie Yuen jangari jonli harakatli
25 Back to the Future Part III Universal Pictures / Amblin Entertainment Robert Zemeckis (rejissor); Bob Gale (ssenariychi); Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Mary Steenburgen, Thomas F. Wilson, Lea Thompson ilmiy fantastika, komedik, Western jonli harakatli
Fire Birds Touchstone Pictures David Green (rejissor); Nick Thiel, Paul F. Edwards (ssenariychi); Nicolas Cage, Tommy Lee Jones, Sean Young jangari, triller jonli harakatli
J
U
N
E
1 Frankenhooker Shapiro-Glickenhaus Entertainment Frank Henenlotter (director/screenplay); Robert "Bob" Martin (ssenariychi); Patty Mullen, Louise Lasser, James Lorinz komedik, dahshat jonli harakatli
Total Recall TriStar Pictures / Carolco Pictures Paul Verhoeven (rejissor); Ronald Shusett, Dan O'Bannon, Gary Goldman (ssenariychi); Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Rachel Ticotin, Michael Ironside, Ronny Cox ilmiy fantastika, jangari jonli harakatli
6 Another 48 Hrs. Paramount Pictures Walter Hill (rejissor); John Fasano, Jeb Stuart, Larry Gross (ssenariychi); Eddie Murphy, Nick Nolte, Andrew Divoff, Brion James jangari, jinoyat, komedik jonli harakatli
15 Dick Tracy Touchstone Pictures Warren Beatty (rejissor); Jim Cash, Jack Epps, Jr. (ssenariychi); Warren Beatty, Madonna, Al Pacino, Charlie Korsmo, Glenne Headly, Dick Van Dyke, Charles Durning, Dustin Hoffman, Paul Sorvino, James Caan, Mandy Patinkin, William Forsythe, Ed O'Ross, R. G. Armstrong jangari jonli harakatli
Gremlins 2: The New Batch Warner Bros. Pictures / Amblin Entertainment Joe Dante (rejissor); Charles S. Haas (ssenariychi); Zach Galligan, Phoebe Cates, John Glover, Robert Prosky, Robert Picardo, Christopher Lee komedik, dahshat jonli harakatli
22 Betsy's Wedding Touchstone Pictures Alan Alda (director/screenplay); Alan Alda, Molly Ringwald, Ally Sheedy, Madeline Kahn, Joe Pesci, Joey Bishop, Anthony LaPaglia, Burt Young, Catherine O'Hara komedik jonli harakatli
Felix the Cat: The Movie New World Pictures Tibor Hernádi (rejissor); Peter Brown (ssenariychi); Chris Phillips, Alice Playten fentezi Animation
RoboCop 2 Orion Pictures Irvin Kershner (rejissor); Frank Miller, Walon Green (ssenariychi); Peter Weller, Nancy Allen, Dan O'Herlihy, Belinda Bauer, Tom Noonan, Gabriel Damon ilmiy fantastika, jangari jonli harakatli
27 Days of Thunder Paramount Pictures / Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films Tony Scott (rejissor); Robert Towne (ssenariychi); Tom Cruise, Robert Duvall, Randy Quaid, Nicole Kidman, Cary Elwes, Michael Rooker Sports jonli harakatli
29 Ghost Dad Universal Pictures Sidney Poitier (rejissor); Brent Maddock, S. S. Wilson, Chris Reese (ssenariychi); Bill Cosby, Kimberly Russell, Salim Grant, Denise Nicholas, Ian Bannen, Christine Ebersole, Barry Corbin komedik, fentezi jonli harakatli

Iyul-Sentabr[tahrir | manbasini tahrirlash]

ochilishi nomi studiya Cast va crew Genre Medium
J
U
L
Y
4 Die Hard 2 20th Century Fox Renny Harlin (rejissor); Steven E. de Souza, Doug Richardson (ssenariychi); Bruce Willis, Bonnie Bedelia, William Atherton, Reginald VelJohnson, Franco Nero, William Sadler, John Amos jangari, triller jonli harakatli
6 Jetsons: The Movie Universal Pictures / Hanna-Barbera William Hanna, Joseph Barbera (rejissor); Dennis Marks (ssenariychi); George O'Hanlon, Penny Singleton, Tiffany, Patric Zimmerman, Don Messick, Jean Vander Pyl, Mel Blanc komedik, Family Animation
11 The Adventures of Ford Fairlane 20th Century Fox Renny Harlin (rejissor); Daniel Waters, James Cappe, David Arnott (ssenariychi); Andrew Dice Clay, Wayne Newton, Priscilla Presley, Lauren Holly, Maddie Corman, David Patrick Kelly, Morris Day, Ed O'Neill, Robert Englund jangari, komedik jonli harakatli
13 Ghost Paramount Pictures Jerry Zucker (rejissor); Bruce Joel Rubin (ssenariychi); Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg, Tony Goldwyn, Rick Aviles, Vincent Schiavelli, Gail Boggs, Armelia McQueen romantik, fentezi, triller jonli harakatli
The Invisible Maniac Republic Pictures Adam Rifkin (director/screenplay); Noel Peters drama jonli harakatli
The Jungle Book (re-release) Walt Disney Pictures Wolfgang Reitherman (rejissor) Phil Harris Family Animation
Quick Change Warner Bros. Pictures Howard Franklin, Bill Murray (rejissor); Howard Franklin (ssenariychi); Bill Murray, Geena Davis, Randy Quaid, Jason Robards komedik jonli harakatli
18 Arachnophobia Hollywood Pictures / Amblin Entertainment Frank Marshall (rejissor); Don Jakoby, Wesley Strick (ssenariychi); Jeff Daniels, Julian Sands, Harley Jane Kozak, John Goodman komedik, dahshat jonli harakatli
20 The Freshman TriStar Pictures Andrew Bergman (director/screenplay); Marlon Brando, Matthew Broderick, Bruno Kirby, Penelope Ann Miller, Frank Whaley jinoyat, komedik jonli harakatli
Navy SEALs Orion Pictures Lewis Teague (rejissor); Chuck Pfarrer, Gary Goldman (ssenariychi); Charlie Sheen, Michael Biehn, Joanne Whalley-Kilmer, Rick Rossovich, Cyril O'Reilly, Bill Paxton, Dennis Haysbert jangari jonli harakatli
22 El Diablo HBO Pictures Peter Markle (rejissor); Tommy Lee Wallace, John Carpenter, Bill Phillips (ssenariychi); Anthony Edwards, Louis Gossett Jr., Joe Pantoliano, John Glover, Robert Beltran, M. C. Gainey, Miguel Sandoval, Sarah Trigger, Branscombe Richmond, Jim Beaver, Don Collier Western jonli harakatli
26 Blood Oath Roadshow Entertainment Stephen Wallace (rejissor); Denis Whitburn, Brian A. Williams (ssenariychi); Bryan Brown, George Takei, Terry O'Quinn, John Bach, John Clarke, Deborah Kara Unger, John Polson, Nicholas Eadie, David Argue, Ray Barrett drama jonli harakatli
27 Presumed Innocent Warner Bros. Pictures Alan J. Pakula (director/screenplay); Frank Pierson (ssenariychi); Harrison Ford, Brian Dennehy, Raúl Juliá, Bonnie Bedelia, Paul Winfield, Greta Scacchi triller jonli harakatli
Problem Child Universal Pictures / Imagine Entertainment Dennis Dugan (rejissor); Scott Alexander, Larry Karaszewski (ssenariychi); John Ritter, Jack Warden, Michael Oliver, Gilbert Gottfried, Amy Yasbeck, Michael Richards komedik jonli harakatli
A
U
G
U
S
T
1 Young Guns II 20th Century Fox / Morgan Creek Productions Geoff Murphy (rejissor); John Fusco (ssenariychi); Emilio Estevez, Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips, Christian Slater, William Petersen, James Coburn, Alan Ruck, Balthazar Getty Western jonli harakatli
3 DuckTales the Movie: Treasure of the Lost Lamp Walt Disney Pictures Bob Hathcock (rejissor); Alan Burnett (ssenariychi); Alan Young, Rip Taylor, Christopher Lloyd, Russi Taylor, Terrence McGovern Adventure, komedik, fentezi Animation
Metropolitan New Line Cinema Whit Stillman (director/screenplay); Carolyn Farina, Edward Clements, Taylor Nichols, Chris Eigeman, Allison Parisi, Dylan Hundley komedik, drama jonli harakatli
Mo' Better Blues Universal Pictures / 40 Acres va a Mule Filmworks Spike Lee (director/screenplay); Denzel Washington, Spike Lee, Wesley Snipes, Giancarlo Esposito, Robin Harris, Joie Lee, Bill Nunn, John Turturro, Dick Anthony Williams, Cynda Williams drama jonli harakatli
10 Air America TriStar Pictures / Carolco Pictures Roger Spottiswoode (rejissor); Christopher Robbins, John Eskow, Richard Rush (ssenariychi); Mel Gibson, Robert Downey, Jr., Nancy Travis, David Marshall Grant, Michael Dudikoff, Lane Smith jangari, komedik jonli harakatli
Asterix va the Big Fight Paramount Pictures David N. Weiss (director/screenplay); Henry Winkler Adventure, komedik Animation
Flatliners Columbia Pictures Joel Schumacher (rejissor); Peter Filardi (ssenariychi); Kiefer Sutherland, Julia Roberts, William Baldwin, Oliver Platt, Kevin Bacon ilmiy fantastika, drama, triller jonli harakatli
The Two Jakes Paramount Pictures Jack Nicholson (rejissor); Robert Towne (ssenariychi); Jack Nicholson, Harvey Keitel, Meg Tilly, Madeleine Stowe Mystery, triller jonli harakatli
17 The Exorcist III 20th Century Fox / Morgan Creek Productions William Peter Blatty (director/screenplay); George C. Scott, Ed Flanders, Jason Miller, Scott Wilson, Brad Dourif dahshat jonli harakatli
My Blue Heaven Warner Bros. Pictures Herbert Ross (rejissor); Nora Ephron (ssenariychi); Steve Martin, Rick Moranis, Joan Cusack, Carol Kane, William Irwin komedik jonli harakatli
Taking Care of Business Hollywood Pictures Arthur Hiller (rejissor); Jill Mazursky, J. J. Abrams (ssenariychi); James Belushi, Charles Grodin, Anne De Salvo, Loryn Locklin, Stephen Elliott, Héctor Elizondo, Veronica Hamel, Mako, Gates McFadden, John de Lancie komedik jonli harakatli
Wild at Heart The Samuel Goldwyn Company David Lynch (director/screenplay); Nicolas Cage, Laura Dern, Willem Dafoe, Crispin Glover, Diane Ladd, Isabella Rossellini, Harry Dean Stanton jinoyat, triller jonli harakatli
22 Pump Up the Volume New Line Cinema Allan Moyle (director/screenplay); Christian Slater, Samantha Mathis, Mimi Kennedy, Scott Paulin, Cheryl Pollak, Annie Ross, Ahmet Zappa, Billy Morrissette, Seth Green, Robert Schenkkan, Ellen Greene, Andy Romano, Anthony Lucero, Lala Sloatman, James Hampton komedik, drama jonli harakatli
24 After Dark, My Sweet Avenue Pictures James Foley (director/screenplay); Robert Redlin (ssenariychi); Jason Patric, Rocky Giordani, Rachel Ward, Bruce Dern triller jonli harakatli
Darkman Universal Pictures Sam Raimi (director/screenplay); Chuck Pfarrer, Ivan Raimi, Daniel Goldin, Joshua Goldin (ssenariychi); Liam Neeson, Frances McDormand, Colin Friels, Larry Drake jangari, triller jonli harakatli
Delta Force 2: The Colombian Connection Cannon Films Aaron Norris (rejissor); Lee Reynolds (ssenariychi); Chuck Norris, Billy Drago, John P. Ryan, Richard Jaeckel, Paul Perri, Mark Margolis jangari jonli harakatli
Dreams Warner Bros. Pictures Ishirō Honda (rejissor); Akira Kurosawa (director/screenplay); Akira Terao, Martin Scorsese, Mitsunori Isaki, Chishū Ryū, Mieko Harada drama jonli harakatli
Men at Work Triumph Films Emilio Estevez (director/screenplay); Charlie Sheen, Emilio Estevez, Leslie Hope, Keith David, Dean Cameron, John Getz komedik jonli harakatli
The Witches Warner Bros. Pictures Nicolas Roeg (rejissor); Allan Scott (ssenariychi); Jasen Fisher, Anjelica Huston, Mai Zetterling, Rowan Atkinson komedik, fentezi jonli harakatli
S
E
P
T
E
M
B
E
R
12 Postcards from the Edge Columbia Pictures Mike Nichols (rejissor); Carrie Fisher (ssenariychi); Meryl Streep, Shirley MacLaine, Dennis Quaid, Gene Hackman, Rob Reiner komedik, drama jonli harakatli
14 Death Warrant Metro-Goldwyn-Mayer Deran Sarafian (rejissor); David S. Goyer (ssenariychi); Jean-Claude Van Damme, Robert Guillaume, Cynthia Gibb, George Dickerson, Art LaFleur, Patrick Kilpatrick, Joshua John Miller, Hank Stone, Conrad Dunn, Jack Bannon, Abdul Salaam El Razzac, Armin Shimerman jangari jonli harakatli
Hardware Palace Pictures / Miramax Films Richard Stanley (rejissor); Steve MacManus, Kevin OʻNeill, Richard Stanley (ssenariychi); Dylan McDermott, Stacey Travis, John Lynch, Iggy Pop, Carl McCoy ilmiy fantastika, dahshat jonli harakatli
Repossessed Seven Arts Pictures / Carolco Pictures Bob Logan (rejissor); Bob Logan (ssenariychi); Leslie Nielsen, Linda Blair, Ned Beatty, Anthony Starke komedik jonli harakatli
State of Grace Orion Pictures Phil Joanou (rejissor); Dennis McIntyre (ssenariychi); Sean Penn, Ed Harris, Gary Oldman, Robin Wright, John Turturro, John C. Reilly triller jonli harakatli
White Hunter Black Heart Warner Bros. Pictures Clint Eastwood (rejissor); Peter Viertel, James Bridges, Burt Kennedy (ssenariychi); Clint Eastwood, Jeff Fahey, George Dzundza, Alun Armstrong, Marisa Berenson triller jonli harakatli
19 Goodfellas Warner Bros. Pictures Martin Scorsese (director/screenplay); Nicholas Pileggi (ssenariychi); Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, jinoyat jonli harakatli
21 Don't Tell Her It's Me Metro-Goldwyn-Mayer Malcolm Mowbray (rejissor); Sarah Bird (ssenariychi); Steve Guttenberg, Jami Gertz, Shelley Long, Kyle MacLachlan romantik, komedik jonli harakatli
Funny About Love Paramount Pictures Leonard Nimoy (rejissor); Norman Steinberg, David Frankel (ssenariychi); Gene Wilder, Christine Lahti, Mary Stuart Masterson romantik, komedik jonli harakatli
Narrow Margin TriStar Pictures / Carolco Pictures Peter Hyams (director/screenplay); Gene Hackman, Anne Archer, J. T. Walsh, M. Emmet Walsh triller jonli harakatli
28 I Come in Peace Triumph Films Craig R. Baxley (rejissor); Jonathan Tydor, Leonard Maas, Jr., David Koepp, John Kamps (ssenariychi); Dolph Lundgren, Brian Benben, Betsy Brantley, Matthias Hues, Jay Bilas, Jim Haynie, David Ackroyd, Sam Anderson jangari, ilmiy fantastika jonli harakatli
King of New York Seven Arts Pictures / Carolco Pictures Abel Ferrara (rejissor); Nicholas St. John (ssenariychi); Christopher Walken, Laurence Fishburne, David Caruso, Wesley Snipes jinoyat, drama jonli harakatli
Pacific Heights 20th Century Fox / Morgan Creek Productions John Schlesinger (rejissor); Daniel Pyne (ssenariychi); Melanie Griffith, Matthew Modine, Michael Keaton, Laurie Metcalf, Mako, Carl Lumbly, Dorian Harewood triller jonli harakatli
Texasville Columbia Pictures Peter Bogdanovich (director/screenplay); Jeff Bridges, Timothy Bottoms, Cybill Shepherd, Cloris Leachman, Randy Quaid, Annie Potts, William McNamara drama jonli harakatli

Oktabr Dekabr[tahrir | manbasini tahrirlash]

ochilishi nomi studiya Cast va crew Genre Medium
O
C
T
O
B
E
R
5 Avalon TriStar Pictures Barry Levinson (director/screenplay); Armin Mueller-Stahl, Elizabeth Perkins, Joan Plowright, Aidan Quinn drama jonli harakatli
Desperate Hours Metro-Goldwyn-Mayer Michael Cimino (rejissor); Lawrence Konner, Mark Rosenthal (ssenariychi); Mickey Rourke, Anthony Hopkins, Mimi Rogers, Lindsay Crouse, Kelly Lynch, David Morse, Elias Koteas, Shawnee Smith jinoyat, drama jonli harakatli
Fantasia (re-release) Walt Disney Pictures Samuel Armstrong, James Algar, Bill Roberts, Paul Satterfield, Ben Sharpsteen, David D. Hand, Hamilton Luske, Jim Handley, Ford Beebe, T. Hee, Norman Ferguson, Wilfred Jackson (rejissor); Joe Grant, Dick Huemer (ssenariychi); Leopold Stokowski, Deems Taylor Family, fentezi Animation
Henry & June Universal Pictures Philip Kaufman (director/screenplay); Rose Kaufman (ssenariychi); Fred Ward, Uma Thurman, Richard E. Grant, Maria de Medeiros, Kevin Spacey Biography, drama jonli harakatli
Marked for Death 20th Century Fox Dwight H. Little (rejissor); Michael Grais, Mark Victor (ssenariychi); Steven Seagal, Basil Wallace, Keith David, Tom Wright, Joanna Pacuła, Elizabeth Gracen, Bette Ford jangari jonli harakatli
Miller's Crossing 20th Century Fox Joel Coen, Ethan Coen (director/screenplay); Gabriel Byrne, Marcia Gay Harden, John Turturro, Jon Polito, J. E. Freeman, Albert Finney jinoyat jonli harakatli
Shakma Castle Hill Productions / Quest Entertainment Hugh Parks, Tom Logan (rejissor); Roger Engle (ssenariychi); Christopher Atkins, Amanda Wyss, Ari Meyers, Roddy McDowall dahshat jonli harakatli
12 Memphis Belle Warner Bros. Pictures Michael Caton-Jones (rejissor); Monte Merrick (ssenariychi); Matthew Modine, Eric Stoltz, Tate Donovan, D. B. Sweeney, Billy Zane, Sean Astin, Harry Connick, Jr., Reed Diamond, Courtney Gains, Neil Giuntoli, David Strathairn, John Lithgow, Jane Horrocks, Mac McDonald jangari, drama jonli harakatli
Mr. Destiny Touchstone Pictures James Orr (director/screenplay); Jim Cruickshank (ssenariychi); James Belushi, Linda Hamilton, Jon Lovitz, Hart Bochner, Rene Russo, Michael Caine komedik jonli harakatli
To Sleep with Anger The Samuel Goldwyn Company Charles Burnett (director/screenplay); Danny Glover, Richard Brooks, Paul Butler, Mary Alice drama jonli harakatli
Troll 2 Metro-Goldwyn-Mayer Claudio Fragasso (director/screenplay); Michael Stephenson, George Hardy, Margo Prey, Connie McFarland, Deborah Reed, Jason F. Wright, Darren Ewing, Jason Steadman, Ethan Sarphie dahshat, fentezi jonli harakatli
Welcome Home, Roxy Carmichael Paramount Pictures Jim Abrahams (rejissor); Karen Leigh Hopkins (ssenariychi); Winona Ryder, Jeff Daniels, Dinah Manoff, Laila Robins, Thomas Wilson Brown komedik, drama jonli harakatli
19 Night of the Living Dead Columbia Pictures Tom Savini (rejissor); George A. Romero (ssenariychi); Tony Todd, Patricia Tallman dahshat jonli harakatli
Quigley Down Under Metro-Goldwyn-Mayer Simon Wincer (rejissor); John Hill (ssenariychi); Tom Selleck, Laura San Giacomo, Alan Rickman Western jonli harakatli
White Palace Universal Pictures Luis Mandoki (rejissor); Ted Tally, Alvin Sargent (ssenariychi); Susan Sarandon, James Spader, Jason Alexander, Kathy Bates, Eileen Brennan, Steven Hill, Rachel Chagall, Corey Parker, Renée Taylor, Jonathan Penner, Barbara Howard, Kim Myers, Mitzi McCall romantik, drama jonli harakatli
26 Graveyard Shift Paramount Pictures Ralph S. Singleton (rejissor); John Esposito (ssenariychi); David Andrews, Kelly Wolf, Stephen Macht, Brad Dourif dahshat jonli harakatli
The Hot Spot Orion Pictures Dennis Hopper (rejissor); Nona Tyson (ssenariychi); Don Johnson, Virginia Madsen, Jennifer Connelly triller jonli harakatli
Sibling Rivalry Columbia Pictures / Castle Rock Entertainment Carl Reiner (rejissor); Martha Goldhirsh (ssenariychi); Kirstie Alley, Sam Elliott, Jami Gertz, Bill Pullman, Carrie Fisher, Scott Bakula, Ed O'Neill komedik jonli harakatli
Soultaker AIP Home Video Michael Rissi (rejissor); Vivian Schilling (ssenariychi); Joe Estevez, Vivian Schilling, Gregg Thomsen, Chuck Williams, Robert Z'Dar, David "Shark" Fralick, Jean Reiner fentezi, dahshat jonli harakatli
N
O
V
E
M
B
E
R
2 China Cry Parakletus James F. Collier (director/screenplay); Julia Nickson, France Nuyen, James Shigeta Biography jonli harakatli
Frankenstein Unbound 20th Century Fox Roger Corman (director/screenplay); F.X. Feeney (ssenariychi); John Hurt, Raúl Juliá, Nick Brimble, Bridget Fonda, Catherine Rabett, Jason Patric, Michael Hutchence dahshat jonli harakatli
Graffiti Bridge Warner Bros. Pictures Prince (director/screenplay); Prince, Ingrid Chavez, Morris Day, Jerome Benton, George Clinton, Tevin Campbell, Mavis Staples Musical, drama jonli harakatli
Jacob’s Ladder TriStar Pictures / Carolco Pictures Adrian Lyne (rejissor); Bruce Joel Rubin (ssenariychi); Tim Robbins, Elizabeth Peña, Danny Aiello, Matt Craven dahshat jonli harakatli
9 Child's Play 2 Universal Pictures John Lafia (rejissor); Don Mancini (ssenariychi); Alex Vincent, Jenny Agutter, Gerrit Graham, Christine Elise, Grace Zabriskie, Brad Dourif dahshat, komedik jonli harakatli
Guns Malibu Bay Films Andy Sidaris (director/screenplay); Erik Estrada, Dona Speir, Devin DeVasquez, Danny Trejo, Cynthia Brimhall jangari jonli harakatli
The Krays Rank Film Distributors Peter Medak (rejissor); Philip Ridley (ssenariychi); Martin Kemp, Gary Kemp, Billie Whitelaw, Tom Bell drama jonli harakatli
16 Uyda yolgʻiz 20th Century Fox / Hughes Entertainment Chris Columbus (rejissor); John Hughes (ssenariychi); Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard, Catherine O'Hara, Roberts Blossom komedik, Family jonli harakatli
The Rescuers Down Under Walt Disney Pictures Hendel Butoy, Mike Gabriel (rejissor); Jim Cox, Karey Kirkpatrick, Byron Simpson, Joe Ranft (ssenariychi); Bob Newhart, Eva Gabor, John Candy, Tristan Rogers, Adam Ryen, George C. Scott, Frank Welker, Wayne Robson, Russi Taylor, Bernard Fox, Douglas Seale Adventure Animation
Rocky V United Artists John G. Avildsen (rejissor); Sylvester Stallone (ssenariychi); Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young, Sage Stallone, Tommy Morrison, Burgess Meredith Sports, drama jonli harakatli
21 Dances with Wolves Orion Pictures Kevin Costner (rejissor); Michael Blake (ssenariychi); Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene, Rodney A. Grant Western jonli harakatli
The Nutcracker Prince Lacewood Productions Paul Schibli (rejissor); Patricia Watson (ssenariychi); Kiefer Sutherland, Megan Follows romantik, fentezi Animation
Predator 2 20th Century Fox Stephen Hopkins (rejissor); Jim Thomas, John Thomas (ssenariychi); Danny Glover, Gary Busey, Rubén Blades, María Conchita Alonso, Bill Paxton, Robert Davi jangari, ilmiy fantastika jonli harakatli
Robot Jox Empire International Pictures Stuart Gordon (rejissor); Joe Haldeman (ssenariychi); Gary Graham, Anne-Marie Johnson, Paul Koslo ilmiy fantastika jonli harakatli
Three Men va a Little Lady Touchstone Pictures Emile Ardolino (rejissor); Charlie Peters (ssenariychi); Tom Selleck, Steve Guttenberg, Ted Danson, Nancy Travis, Christopher Cazenove, Robin Weisman, Fiona Shaw komedik jonli harakatli
30 Misery Columbia Pictures / Castle Rock Entertainment Rob Reiner (rejissor); William Goldman (ssenariychi); James Caan, Kathy Bates, Lauren Bacall, Richard Farnsworth, Frances Sternhagen dahshat jonli harakatli
D
E
C
E
M
B
E
R
1 Cyrano de Bergerac Orion Classics Jean-Paul Rappeneau (director/screenplay); Jean-Claude Carrière, Edmond Rostand (ssenariychi); Gérard Depardieu, Anne Brochet, Vincent Pérez komedik, drama jonli harakatli
7 The Rookie Warner Bros. Pictures Clint Eastwood (rejissor); Scott Spiegel, Boaz Yakin (ssenariychi); Clint Eastwood, Charlie Sheen, Raúl Juliá, Sônia Braga, Tom Skerritt, Lara Flynn Boyle jangari jonli harakatli
12 Havana Universal Pictures Sydney Pollack (rejissor); Judith Rascoe, David Rayfiel (ssenariychi); Robert Redford, Lena Olin, Raúl Juliá, Alan Arkin drama jonli harakatli
The Sheltering Sky Warner Bros. Pictures Bernardo Bertolucci (director/screenplay); Mark Peploe (ssenariychi); Debra Winger, John Malkovich, Campbell Scott drama jonli harakatli
14 Edward Scissorhands 20th Century Fox Tim Burton (rejissor); Caroline Thompson (ssenariychi); Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall, Kathy Baker, Vincent Price, Alan Arkin fentezi, romantik jonli harakatli
Look Who's Talking Too TriStar Pictures Amy Heckerling (director/screenplay); Neal Israel (ssenariychi); John Travolta, Kirstie Alley, Olympia Dukakis, Elias Koteas, Bruce Willis, Roseanne Barr, Damon Wayans komedik jonli harakatli
Mermaids Orion Pictures Richard Benjamin (rejissor); June Roberts (ssenariychi); Cher, Bob Hoskins, Winona Ryder, Michael Schoeffling, Christina Ricci komedik, drama jonli harakatli
17 Awakenings Columbia Pictures Penny Marshall (rejissor); Steven Zaillian (ssenariychi); Robert De Niro, Robin Williams, John Heard, Julie Kavner, Penelope Ann Miller, Max Von Sydow drama jonli harakatli
19 Almost an Angel Paramount Pictures John Cornell (rejissor); Paul Hogan (ssenariychi); Paul Hogan, Elias Koteas, Linda Kozlowski jinoyat jonli harakatli
The Russia House Metro-Goldwyn-Mayer Fred Schepisi (rejissor); Tom Stoppard (ssenariychi); Sean Connery, Michelle Pfeiffer, Roy Scheider, James Fox, John Mahoney, J. T. Walsh, Klaus Maria Brandauer jangari jonli harakatli
21 The Bonfire of the Vanities Warner Bros. Pictures Brian De Palma (rejissor); Michael Cristofer (ssenariychi); Tom Hanks, Bruce Willis, Melanie Griffith, Kim Cattrall, Saul Rubinek, Morgan Freeman drama, komedik jonli harakatli
Kiki's Delivery Service TriStar Pictures / Streamline Pictures Greg Snegoff (director/screenplay); Lisa Michelson, Eddie Frierson drama, Family Animation
Kindergarten Cop Universal Pictures / Imagine Entertainment Ivan Reitman (rejissor); Murray Salem, Herschel Weingrod, Timothy Harris (ssenariychi); Arnold Schwarzenegger, Penelope Ann Miller, Pamela Reed, Linda Hunt, Richard Tyson, Carroll Baker komedik, triller jonli harakatli
25 The Godfather Part III Paramount Pictures Francis Ford Coppola (director/screenplay); Mario Puzo (ssenariychi); Al Pacino, Diane Keaton, Talia Shire, Andy García, Eli Wallach, Joe Mantegna, George Hamilton, Bridget Fonda, Sofia Coppola jinoyat, drama jonli harakatli

A-D[tahrir | manbasini tahrirlash]

A

B

C

D

E-K[tahrir | manbasini tahrirlash]

E

F

G

H

I

J

K

L-Q[tahrir | manbasini tahrirlash]

L

M

N

P

Q

R-Z[tahrir | manbasini tahrirlash]

R

S

T

U

V

W

Y

Tavallud topganlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Vafot etganlar[tahrir | manbasini tahrirlash]

| cellspacing="0" cellpadding="4" border="0" |- style="background:#dae3e7; text-align:center;" | Month || Date || Name || Age ||Country || Profession || Notable films |- valign="top" | rowspan=14 style="text-align:center; vertical-align:top;"| January

| style="text-align:center;"| 2 || Alan Hale || style="text-align:center;"| 68 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 5 || Arthur Kennedy || style="text-align:center;"| 75 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 6 || Ian Charleson || style="text-align:center;"| 40 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 6 || Peter Cookson || style="text-align:center;"| 76 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 8 || Terry-Thomas || style="text-align:center;"| 78 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 10 || Lyle R. Wheeler || style="text-align:center;"| 84 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Art Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 14 || John Witty || style="text-align:center;"| 74 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 15 || Gordon Jackson || style="text-align:center;"| 66 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|- | style="text-align:center;"| 18 || Rusty Hamer || style="text-align:center;"| 42 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor || Dance with Me, Henry |-

| style="text-align:center;"| 20 || John Maxim || style="text-align:center;"| 64 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 20 || Barbara Stanwyck || style="text-align:center;"| 82 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 25 || Ava Gardner || style="text-align:center;"| 67 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 26 || Dodo Abashidze || style="text-align:center;"| 66 || style="text-align:center;"| USSR || style="text-align:center;"| Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 27 || Helen Jerome Eddy || style="text-align:center;"| 92 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|- |- valign="top" | rowspan=13 style="text-align:center; vertical-align:top;"| February

| style="text-align:center;"| 2 || Hans Schumm || style="text-align:center;"| 93 || style="text-align:center;"| Germany || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 6 || John Merivale || style="text-align:center;"| 72 || style="text-align:center;"| Canada || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 6 || Jimmy Van Heusen || style="text-align:center;"| 77 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Songwriter ||

|-

| style="text-align:center;"| 8 || Frank Ross || style="text-align:center;"| 85 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Producer ||

|-

| style="text-align:center;"| 13 || Ken Lynch || style="text-align:center;"| 79 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 14 || Jean Wallace || style="text-align:center;"| 66 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 15 || Henry Brandon || style="text-align:center;"| 77 || style="text-align:center;"| Germany || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 15 || Michel Drach || style="text-align:center;"| 59 || style="text-align:center;"| France || style="text-align:center;"| Director, Writer, Producer ||

|-

| style="text-align:center;"| 16 || Joshua Shelley || style="text-align:center;"| 70 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 17 || Allen Rivkin || style="text-align:center;"| 86 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Screenwriter ||

|-

| style="text-align:center;"| 19 || Gabriel Katzka || style="text-align:center;"| 59 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Producer ||

|-

| style="text-align:center;"| 19 || Michael Powell || style="text-align:center;"| 84 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 28 || Fabia Drake || style="text-align:center;"| 86 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|- valign="top" | rowspan=5 style="text-align:center; vertical-align:top;"| March

| style="text-align:center;"| 5 || Gary Merrill || style="text-align:center;"| 74 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 17 || Capucine || style="text-align:center;"| 62 || style="text-align:center;"| Switzerland || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 18 || Robin Harris || style="text-align:center;"| 36 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 20 || Maurice Cloche || style="text-align:center;"| 82 || style="text-align:center;"| France || style="text-align:center;"| Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 28 || Helene Reynolds || style="text-align:center;"| 75 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|- valign="top" | rowspan=10 style="text-align:center; vertical-align:top;"| April

| style="text-align:center;"| 2 || Aldo Fabrizi || style="text-align:center;"| 84 || style="text-align:center;"| Italy || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 3 || Clair Huffaker || style="text-align:center;"| 63 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Screenwriter ||

|-

| style="text-align:center;"| 8 || Ernest Steward || style="text-align:center;"| 79 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Cinematographer ||

|-

| style="text-align:center;"| 11 || Vanda Godsell || style="text-align:center;"| 67 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 15 || Greta Garbo || style="text-align:center;"| 84 || style="text-align:center;"| Sweden || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 18 || Robert D. Webb || style="text-align:center;"| 87 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 20 || Alex McCrindle || style="text-align:center;"| 78 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor, Producer ||

|-

| style="text-align:center;"| 22 || Albert Salmi || style="text-align:center;"| 62 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 23 || Paulette Goddard || style="text-align:center;"| 79 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 25 || Dexter Gordon || style="text-align:center;"| 67 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Musician, Aktyor ||

|- valign="top" | rowspan=10 style="text-align:center; vertical-align:top;"| May

| style="text-align:center;"| 1 || Sunset Carson || style="text-align:center;"| 69 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 2 || David Rappaport || style="text-align:center;"| 38 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 6 || Charles Farrell || style="text-align:center;"| 89 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 10 || Susan Oliver || style="text-align:center;"| 58 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 14 || Franklyn Seales || style="text-align:center;"| 37 || style="text-align:center;"| West Indies || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 16 || Sammy Davis, Jr. || style="text-align:center;"| 64 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor, Singer ||

|-

| style="text-align:center;"| 16 || Jim Henson || style="text-align:center;"| 53 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor, Writer, Producer ||

|-

| style="text-align:center;"| 18 || Jill Ireland || style="text-align:center;"| 54 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 22 || Max Wall || style="text-align:center;"| 82 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor, Writer ||

|-

| style="text-align:center;"| 25 || Vic Tayback || style="text-align:center;"| 60 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|- valign="top" | rowspan=9 style="text-align:center; vertical-align:top;"| June

| style="text-align:center;"| 1 || Eric Barker || style="text-align:center;"| 78 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor, Writer ||

|-

| style="text-align:center;"| 2 || Jack Gilford || style="text-align:center;"| 81 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 2 || Rex Harrison || style="text-align:center;"| 82 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 3 || Tom Brown || style="text-align:center;"| 70 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 7 || Barbara Baxley || style="text-align:center;"| 67 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 15 || Leonard Sachs || style="text-align:center;"| 80 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 20 || Ina Balin || style="text-align:center;"| 52 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 23 || Frank Gatliff || style="text-align:center;"| 62 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 25 || Sydney Boehm || style="text-align:Center;"| 82 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Screenwriter ||

|- valign="top" | rowspan=9 style="text-align:center; vertical-align:top;"| July

| style="text-align:center;"| 8 || Howard Duff || style="text-align:center;"| 76 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 13 || Lois Moran || style="text-align:center;"| 81 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 14 || Philip Leacock || style="text-align:center;"| 74 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 15 || Margaret Lockwood || style="text-align:center;"| 73 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 19 || Eddie Quillan || style="text-align:center;"| 83 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 20 || Sergei Parajanov || style="text-align:center;"| 66 || style="text-align:center;"| USSR || style="text-align:center;"| Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 27 || Elizabeth Allan || style="text-align:center;"| 80 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 21 || Stanley Shapiro || style="text-align:center;"| 65 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Screenwriter ||

|-

| style="text-align:center;"| 28 || Jill Esmond || style="text-align:center;"| 82 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|- valign="top" | rowspan=8 style="text-align:center; vertical-align:top;"| August

| style="text-align:center;"| 2 || Edwin Richfield || style="text-align:center;"| 68 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Aktyor, Writer ||

|-

| style="text-align:center;"| 3 || Betty Amann || style="text-align:center;"| 85 || style="text-align:center;"| Germany || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 12 || Dorothy Mackaill || style="text-align:center;"| 87 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 12 || Sara Seegar || style="text-align:center;"| 76 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 17 || Pearl Bailey || style="text-align:center;"| 72 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress, Singer ||

|-

| style="text-align:center;"| 23 || Dorothea Kent || style="text-align:center;"| 74 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 27 || Raymond St. Jacques || style="text-align:center;"| 60 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 28 || Edmund H. North || style="text-align:center;"| 79 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Screenwriter ||

|- valign="top" | rowspan=2 style="text-align:center; vertical-align:top;"| September

| style="text-align:center;"| 4 || Irene Dunne || style="text-align:center;"| 91 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 20 || Jackie Moran || style="text-align:center;"| 67 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|- valign="top" | rowspan=5 style="text-align:center; vertical-align:top;"| October

| style="text-align:center;"| 4 || Jill Bennett || style="text-align:center;"| 58 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 15 || Delphine Seyrig || style="text-align:center;"| 58 || style="text-align:center;"| France || style="text-align:center;"| Actress, Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 20 || Joel McCrea || style="text-align:center;"| 84 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 27 || Jacques Demy || style="text-align:center;"| 59 || style="text-align:center;"| France || style="text-align:center;"| Director, Screenwriter, Composer ||

|-

| style="text-align:center;"| 27 || Ugo Tognazzi || style="text-align:center;"| 68 || style="text-align:center;"| Italy || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|- valign="top" | rowspan=9 style="text-align:center; vertical-align:top;"| November

| style="text-align:center;"| 3 || Valerie French || style="text-align:center;"| 62 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 3 || Mary Martin || style="text-align:center;"| 76 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress, Singer ||

|-

| style="text-align:center;"| 10 || Maura McGiveney || style="text-align:center;"| 51 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 11 || Alexis Minotis || style="text-align:center;"| 90 || style="text-align:center;"| Greece || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 12 || Eve Arden || style="text-align:center;"| 82 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 13 || Don Chaffey || style="text-align:center;"| 73 || style="text-align:center;"| New Zealand || style="text-align:center;"| Director ||

|-

| style="text-align:center;"| 23 || Roald Dahl || style="text-align:center;"| 74 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Writer ||

|- | style="text-align:center;"| 24 || Dodie Smith || style="text-align:center;"| 94 || style="text-align:center;"| UK || style="text-align:center;"| Writer, Actress || One Hundred va One Dalmatians |-

| style="text-align:center;"| 27 || David White || style="text-align:center;"| 74 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|- | rowspan=10 style="text-align:center; vertical-align:top;"| December

| style="text-align:center;"| 1 || Sergio Corbucci || style="text-align:center;"| 63 || style="text-align:center;"| Italy || style="text-align:center;"| Director, Screenwriter ||

|-

| style="text-align:center;"| 1 || Carla Lehmann || style="text-align:center;"| 73 || style="text-align:center;"| Canada || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 2 || Bob Cummings || style="text-align:center;"| 80 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 4 || Edward Binns || style="text-align:center;"| 79 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor ||

|-

| style="text-align:center;"| 7 || Joan Bennett || style="text-align:center;"| 80 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 8 || Martin Ritt || style="text-align:center;"| 76 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Director, Aktyor, Producer ||

|-

| style="text-align:center;"| 9 || Mike Mazurki || style="text-align:center;"| 82 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Aktyor, Technical Advisor ||

|-

| style="text-align:center;"| 18 || Anne Revere || style="text-align:center;"| 87 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Actress ||

|-

| style="text-align:center;"| 18 || Connie Russell || style="text-align:center;"| 67 || style="text-align:center;"| USA || style="text-align:center;"| Singer, Actress ||

|}

Debyut[tahrir | manbasini tahrirlash]

Manbalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

  1. „1990 Worldwide Grosses“. Box Office Mojo. Qaraldi: 1 May.