Kontent qismiga oʻtish

Daniya milliy futbol terma jamoasi

Vikipediya, erkin ensiklopediya
Denmark
Shirt badge/Association crest
Tahallusi De Rød-Hvide
(The Red and Whites)
Danish Dynamite
Assotsiatsiya Dansk Boldspil-Union (DBU)
Konfederatsiya UEFA (Europe)
Bosh murabbiy Kasper Hjulmand
Sardor Simon Kjær
Eng koʻp oʻynagan futbolchi Peter Schmeichel (129)
Eng yaxshi toʻpurar Poul „Tist“ Nielsen
Jon Dahl Tomasson (52)
Uy stadioni Parken Stadium
FIFA kodi DEN
forma
Birinchi forma
forma
Ikkinchi forma
FIFA reytingi
Hozirgi 21 ▬ (19 January 2026)[1]
Eng yuqori 3 (May 1997, August 1997)
Eng past 51 (April 2017)
Birinchi xalqaro oʻyin
 Daniya 9–0 France B
(London, England; 19 October 1908)
Eng yirik gʻalaba
 Daniya 17–1 Fransiya 
(London, England; 22 October 1908)
Eng yirik magʻlubiyat
 Germaniya 8–0 Daniya 
(Breslau, Germany; 16 May 1937)
Jahon chempionati
Ishtiroki 6 (Ilk marta 1986-yili)
Eng yaxshi natijasi Quarter-finals (1998)
European Championship
Ishtiroki 9 (Ilk marta 1964-yili)
Eng yaxshi natijasi Champions (1992)
CONMEBOL–UEFA Cup of Champions
Istiroki 1 (Ilk marta 1993-yili)
Eng yaxshi natijasi Runners-up (1993)
Konfederatsiyalar kubogi
Ishtiroki 1 (Ilk marta 1995-yili)
Eng yaxshi natijasi Champions (1995)

Daniya milliy futbol terma jamoasi (Danish tili: Danmarks herre-fodboldlandshold yoki herrelandsholdet) xalqaro futbol musobaqalarida Daniya sharafini himoya qiladi. Terma jamoa DBU qoshida tashkil etilgan futbol klublari uchun boshqaruv organi boʻlgan Daniya futbol assotsiatsiyasi (DBU) tomonidan nazorat qilinadi. Daniyaning uy stadioni Kopengagenning Østerbro tumanidagi Parken stadioni. Daniya milliy jamoasining bosh murabbiyi Kasper Hjulmand.

Daniya 1906-yilgi Intercalated Games gʻolibi va 1908—1912-yilgi Olimpiya oʻyinlarida kumush medal sohibi boʻlgan. 1986-yilgacha FIFA Jahon chempionatiga chiqa olmagan.

Terma jamoa 1992-yilda Shvetsiyada boʻlib oʻtgan Yevropa chempionatida eng yorqin oʻyinlarini oʻtkazgan. Daniya yarim finalda amaldagi chempion Niderlandiyani, finalda esa jahon chempioni Germaniyani magʻlub etdi. 1995-yilgi Qirol Fahd kubogida ham finalda Argentinani magʻlub etishgan. Ularning jahon chempionatidagi eng yaxshi natijasi 1998-yilda qayd etilgan boʻlib, chorak finalgacha yetib borishgan. Braziliyaga qarshi chorak finalda 3:2 hisobida magʻlub boʻlgan.

Parken Stadium, sigʻimi 38 065 tomoshabin. Kopengagenda joylashgan va Daniya milliy futbol jamoasining rasmiy uy stadioni sifatida foydalaniladi.

Daniya terma jamoasi uchun birinchi uy uchrashuvi 1910-yil 25-mayda Angliyaga qarshi oʻrtoqlik oʻyini boʻlib, 12000 tomoshabinga moʻljallangan „KBs baner“ stadionida („Granen“ maydonida, keyinchalik Forum Kopengagen) boʻlib oʻtdi. Ob’ektlar juda kichik deb hisoblanganligi sababli, Kopengagenda Idrætsparken nomi bilan yangi stadion qurildi. U 1911-yil 25-mayda ochilganidan beri KB futbol klubining barcha uy uchrashuvlarini qabul qiladi. Terma jamoaning uy oʻyinlarining aksariyati shu yerda oʻtkaziladi. Milliy terma jamoaning dastlabki 82 yillik davrida jami 254 ta A darajasidagi uy uchrashuvlarini oʻtkazgan, shundan 232 tasi Idrætsparkenda oʻtkazilgan. Idrætsparkenda oʻtkazilgan barcha uy uchrashuvlari orasida Daniya 125 gʻalaba (54%), 41 durang (18%) va 66 magʻlubiyat (28%) qayd etgan. Stadion 1957-yil iyun oyida Shvetsiyaga qarshi 1:2 hisobidagi oʻyinda 51 600 tomoshabinni yigʻish boʻyicha rekordga erishgan[2].

Murabbiylar shtabi

[tahrir | manbasini tahrirlash]
Murabbiylar shtabi
Lavozim Ism
MenejerDaniya Kasper Xjulmand
Menejer yordamchisiDaniya Morten Wieghorst
Yordamchi murabbiyDaniya Kristian Poulsen
Fitnes murabbiyiIspaniya Ismael Kamenforte
Darvozabonlar murabbiyiDaniya Kim Kristensen
Oʻyin tahlilchilariDaniya Tomas Sørensen----Daniya Christian Kejser
Tibbiyot xodimlari
Lavozim Ism
DoktorDaniya Morten Boesen
FizioterapevtlarDaniya Morten Skjoldager----Daniya Tom Boysen----Daniya Mikkel Ottesen----Daniya Benno Gøttsche
Sport psixologiDaniya Carsten Hvid

Murabbiylar tarixi

[tahrir | manbasini tahrirlash]

Quyidagi jadvalda 1908-yil oktyabr oyida boʻlib oʻtgan birinchi rasmiy oʻyindan beri milliy terma jamoaga tayinlangan barcha bosh murabbiylar roʻyxati keltirilgan. 1911-yildan 1961-yilgacha boʻlgan davrda jami 169 ta oʻyin murabbiysiz oʻtkazilgan.

Murabbiy Shu yildan Shu yilgacha Natijalar
GWDLGʻalaba %
Angliya Charlie Williams Oktyabr 1908 Dekabr 1910 4301075,00
Murabbiy yoʻq Yanvar 1911 Dekabr 1912 5302060,00
Daniya Axel Andersen Byrval Yanvar 1913----Yanvar 1917 Dekabr 1915----Dekabr 1918 161411087,50
Yoʻq Yanvar 1916----Yanvar 1919 Dekabr 1916----Iyul 1920 10514050,00
Yoʻq Avgust 1920 Avgust 1920 1001000.00
Yoʻq Sentyabr 1920 Dekabr 1938 77351329045,45
Yoʻq Yanvar 1939 Oktyabr 1956 181035055,56
Yoʻq Iyul 1939 Sentyabr 1956 74291134039,19
Daniya Arne Sørensen Noyabr 1956 Dekabr 1961 4120813048,78
Yoʻq Iyun 1957 Sentyabr 1961 3102033,33
Daniya Poul Petersen Yanvar 1962 Dekabr 1966 4717822036,17
Daniya Erik Hansen (taktik murabbiy)----Avstriya Ernst Netuka (mashgʻulot murabbiyi) Yanvar 1967 Dekabr 1967 8422050,00
Daniya Erik Hansen (taktik murabbiy)----Daniya Henry From (mashgʻulot murabbiyi) Yanvar 1968 Yanvar 1969 11416036,36
Daniya John Hansen (taktik murabbiy)----Daniya Henry From Fevral 1969 Dekabr 1969 9513055,56
Avstriya Rudi Strittich Yanvar 1970 Dekabr 1975 61201130032,79
Daniya Kurt Nielsen Yanvar 1976 Iyun 1979 3113612041,94
Germaniya Sepp Piontek 1 Iyul 1979 Aprel 1990 115522439045,22
Daniya Richard Møller Nielsen May 1987----May 1990 May 1988 73401815054,79
Shvetsiya Bo Johansson Iyul 1996 Iyun 2000 4017914042,50
Daniya Morten Olsen Iyul 2000 Noyabr 2015 166804244048,19
Norvegiya Åge Hareide Dekabr 2015 31 Iyul 2020 4221183050,00
Daniya John Jensen 5 Sentyabr 2018 1001000.00
Daniya Kasper Hjulmand 1 Avgust 2020 3522310062,86
Jami 888416180292046,85

Eng koʻp maydonga tushgan futbolchilar

[tahrir | manbasini tahrirlash]
Peter Schmeichel erkaklar terma jamoasida eng koʻp oʻyin oʻtkazgan futbolchi boʻlib, 129 ta oʻyin oʻtkazgan
Daraja Futbolchi Ishtirok Gollar Pozitsiya Davr
1Peter Schmeichel1291GK1987-2001
2Dennis Rommedahl12621MF2000-2013
3Simon Kjær1225DF2009–hozir
4Christian Eriksen12039MF2010-hozir
5Jon Dahl Tomasson11252FW1997-2010
6Thomas Helveg1082DF1994-2007
7Michael Laudrup10437MF/FW1982-1998
8Morten Olsen1024DF1970-1989
Martin Jørgensen12MF1998-2011
10Thomas Sørensen1010GK1999-2012

Top goalscorers

[tahrir | manbasini tahrirlash]
Jon Dahl Tomasson 52 ta gol bilan erkaklar terma jamoasining eng yaxshi toʻpurari, shuningdek, erkaklar terma jamoasining sobiq murabbiy yordamchisi.
Daraja Futbolchi Gollar Ishtirok Nisbat Davr
1Poul „Tist“ Nielsen52381.371910-1925
Jon Dahl Tomasson1120.461997-2010
3Pauli Jørgensen44470.941925-1939
4Ole Madsen42500.841958-1969
5Christian Eriksen391200.332010–hozir
6Preben Elkjær38690.551977-1988
7Michael Laudrup371040.361982-1998
8Nicklas Bendtner30810.372006-2018
9Henning Enoksen29540.541958-1966
10Brian Laudrup22860.261987-1998
Ebbe Sand660.331998-2004

Hozirgi tarkib

[tahrir | manbasini tahrirlash]
№ Poz. Futbolchi Tugʻilgan sanasi (yosh) Ishtiroki Gollari Klubi
1 1DR Kasper Schmeichel (vitse-sardor) 1986-yil 5-noyabr (36 yosh) 89 0 Fransiya Nice
16 1DR Oliver Christensen 1999-yil 22-mart (23 yosh) 1 0 Germaniya Hertha BSC
22 1DR Frederik Rønnow 1992-yil 4-avgust (30 yosh) 8 0 Germaniya Union Berlin

2 2HM Joachim Andersen 1996-yil 31-may (26 yosh) 22 0 Angliya Crystal Palace
3 2HM Victor Nelsson 1998-yil 14-oktyabr (24 yosh) 8 0 Turkiya Galatasaray
4 2HM Simon Kjær (sardor) 1989-yil 26-mart (33 yosh) 122 5 Italiya Milan
5 2HM Joakim Mæhle 1997-yil 20-may (25 yosh) 34 9 Italiya Atalanta
6 2HM Andreas Christensen 1996-yil 10-aprel (26 yosh) 61 3 Ispaniya Barcelona
13 2HM Rasmus Kristensen 1997-yil 11-iyul (25 yosh) 13 0 Angliya Leeds United
17 2HM Jens Stryger Larsen 1991-yil 21-fevral (31 yosh) 49 3 Turkiya Trabzonspor
18 2HM Daniel Wass 1989-yil 31-may (33 yosh) 44 1 Daniya Brøndby
26 2HM Alexander Bah 1997-yil 9-dekabr (25 yosh) 6 1 Portugaliya Benfica

7 3YH Mathias Jensen 1996-yil 1-yanvar (26 yosh) 22 1 Angliya Brentford
8 3YH Thomas Delaney 1991-yil 3-sentyabr (31 yosh) 72 7 Ispaniya Sevilla
10 3YH Christian Eriksen (3-sardor) 1992-yil 14-fevral (30 yosh) 120 39 Angliya Manchester United
15 3YH Christian Nørgaard 1994-yil 10-aprel (28 yosh) 18 1 Angliya Brentford
23 3YH Pierre-Emile Højbjerg 1995-yil 5-avgust (27 yosh) 63 5 Angliya Tottenham Hotspur
24 3YH Robert Skov 1996-yil 20-may (26 yosh) 12 5 Germaniya 1899 Hoffenheim
25 3YH Jesper Lindstrøm 2000-yil 29-fevral (22 yosh) 9 1 Germaniya Eintracht Frankfurt

9 4HJ Martin Braithwaite 1991-yil 5-iyun (31 yosh) 64 10 Ispaniya Espanyol
11 4HJ Andreas Skov Olsen 1999-yil 29-dekabr (22 yosh) 25 8 Belgiya Club Brugge
12 4HJ Kasper Dolberg 1997-yil 6-oktyabr (25 yosh) 40 11 Ispaniya Sevilla
14 4HJ Mikkel Damsgaard 2000-yil 3-iyul (22 yosh) 21 4 Angliya Brentford
19 4HJ Jonas Wind 1999-yil 7-fevral (23 yosh) 15 5 Germaniya VfL Wolfsburg
20 4HJ Yussuf Poulsen 1994-yil 15-iyun (28 yosh) 68 11 Germaniya RB Leipzig
21 4HJ Andreas Cornelius 1993-yil 16-mart (29 yosh) 44 9 Daniya Copenhagen
  1. ↑ „The FIFA/Coca-Cola Men's World Ranking“. FIFA (2026-yil 19-yanvar). Qaraldi: 2026-yil 19-yanvar.
  2. ↑ DBU. „Landskampsstatistik -Idrætsparken (København)“ (da). 2018-yil 13-yanvarda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2022-yil 11-dekabr.