Boshko Abramovich

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Bosko Abramovich
Boško Abramović
Boško Abramović 2013.jpg
Tugʻilgan sanasi: 14-fevral 1951-yil
Tugʻilgan joyi: Zeryanin Yugoslaviya
Vafot sanasi: 19-dekabr 2021-yil(2021-12-19)
(70 yoshda)
Yashash joyi: Yugoslavia → Serbia
Unvoni: Grossmeyster
Dolzarb reytingi: 2524

Bosko Abramovich (Boshko Abramović; 1951-yil 14-fevral — 2021-yil 19-dekabr) — serbiyalik shaxmat grossmeysteri va milliy terma jamoa aʼzosi[1].

Faoliyati[tahrir | manbasini tahrirlash]

Abramovich 1980-yilda FIDE xalqaro sport ustasi va 1984-yilda grossmeyster unvoniga sazovor boʻlgan. U 1993-yilda Biel Interzonal musobaqasida 16-20-oʻrinlarni egallagan.

U 2021-yil 19-dekabrda 70-yoshida vafot etgan[2].

Osnovnie sportivnie rezultati[tahrir | manbasini tahrirlash]

Yil Shahar Musobaqa + = Natija O'rni
1979 Pernik Xalqaro turnir 2—3
1980 Prishtina Xalqaro turnir 3—4
Knejevo Yugoslaviya chempionati 7 6 2 8 dan 15 16—19[3][4]
Kladovo Xalqaro turnir 5 2 8 9 dan 15 4[5]
1981 Лугано Xalqaro turnir 1—3
Sofiya Balkanida (Yugoslaviya terma jamoasi, ?-ya doska) Jamoa — chempion
1982 Reykyavik Xalqaro turnir 5 0 6 8 iz 11 2—3[6][7]
Pamporovo Xalqaro turnir 3 0 8 7 dan 11 1
Moskva Xalqaro turnir 2 6 5 4½ dan 13 13[8]
Belgrad Xalqaro turnir 2 3 8 6 dan 13 8—9[9]
Yerevan Xalqaro turnir 6 4 5 8½ dan 15 5[8]
1983 Прага Xalqaro turnir 1 2 9 5½ dan 12 11[10]
Tallin Memorial P. P. Keresa 3 3 9 7½ dan 15 8—9[11]
Vrenyachka-Banya Mejdunarodniy turnir 9 4 2 10 iz 15 1—4[12]
Polyanitsaа-Zdruy Memorial A. K. Rubinshteyna 3 2 9 7½ iz 14 5[13]
Ниш Xalqaro turnir 6 1 6 9 iz 13 1—2[14]
Bar Xalqaro turnir 8½ dan 13 2—3[15]
Beyle-Yerkulane Balkaniada (Yugoslaviya terma jamoasi, ?- doska) Jamoa — chempion
1984 Yugoslaviya chempionati 7 7 2 8 iz 16 8—11[3]
Subotitsa Xalqaro turnir 1—2
Belgrad Xalqaro turnir 6 0 7 9½ dan 13 1
Bar Xalqaro turnir 5 3 5 7½ dan 13 6—8[16]
Skopye Balkaniada (sbornaya Yugoslavii, ?-ya doska) Jamoa — chempion
1984 / 1985 Gastings Xalqaro turnir 4 5 4 6 dan 13 9[17]
1985 Novi-Sad Yugoslaviya chempionati 6 5 6 9 iz 17 6—9[18]
1986 Zenitsa Xalqaro turnir 1 9 2 2 dan 12 13[19]
Bar Xalqaro turnir 2 1 8 6 dan 11 5—6[20]
Monpole Xalqaro turnir 2
1987 Bela - Srkva Xalqaro turnir 2—5
1988 Yugoslaviya chempionati [21]
Vrnyanchka-Banya Xalqaro turnir 6 1 8 10 dan 15 1
London Xalqaro turnir 2 1 6 5 dan 9 3—10[22][23]
Stara-Pazova Xalqaro turnir 4 3 6 7 dan 13 7—9[24]
Belgrad GMA - ochiq turniri 4 4 1 4½ dan 9 [25]
1989 Yugoslaviya chempionati 3 9 5 5½ dan 17 17[26]
Val-Mobyue Xalqaro turnir 2 2 5 4½ dan 9 5[27]
Vrnyachka-Banya Xalqaro turnir 5 2 8 9 dan 15 3—5[28]
Berlin Em. Laskera Xotirasi 5 1 5 7½ dan 11 1
Palma-de-Malorka Open-turnir GMA [29]
1990 Nyu-York Xalqaro turnir 4 2 3 5½ dan 9 4[30]
1991 Kladovo Yugoslaviya chempionati 5 2 6 8 dan 13 13—20[31][32]
Chachak Xalqaro turnir 2 2 7 5½ dan 11 7—8[33]
1991 / 1992 banya-Vruchitsa Yugoslaviya chempionati 6 2 5 8½ dan 13 4—7[34][35]
1993 Podgoritsa Xalqaro turnir 3 5 5 5½ dan 13 10[36]
Kladovo Hududiy turnir 3 0 5 5½ dan 8 1[37]
Bil Hududiy turnir 1993-yil 5 3 5 7½ dan 13 17—20[29][38]
1994 Tivat Yugoslaviya chempionati 6 5 1 6½ dan 12 5—8[39]
1995 Novi-Sad Yugoslaviya chempionati 4 4 8 8 dan 16 7—10[40]
Noyabrsk Xalqaro turnir 2 4 5 4½ dan 11 9—10[41]
2000 Ptuy Xalqaro turnir 3 1 5 5½ dan 9 3—4[42]
2002 Banya-Kovilyacha Yugoslaviya chempionati 1 4 8 5 dan 13 12—13[43]
Belgrad Xalqaro turnir (aprel) 3 1 7 6½ dan 11 2[44]
Belgrad Xalqaro turnir (iyun) 5 2 4 7 dan 11 1—2[45]
Belgrad Xalqaro turnir (dekabr) 3 0 8 7 dan 11 1
2003 Opatiya Xalqaro turnir 2 0 10 7 dan 12 1—2[46][47]
Leposavich Xalqaro turnir 2 0 7 5½ dan 9 4[48]
2004 Belgrad Open-turnir „Belgradskoe ozero“ 5 0 4 7 dan 9 2—3[49][50]
2005 Belo-Pole Memorial V. Boshkovicha 4½ dan 9 3—6[51]
Obrenovats Open-turnir „Belgrad-trofi“ 6 0 3 7½ dan 9 1—2[52][53]
2006 Vrnyachka-Banya Serbiya chempionati 4 0 5 6½ dan 9 2—6[54][55]
Panchevo Serbiya va Chernogoriya chempionati 4—5[56]
2007 Stara-Pazova Xalqaro turnir 3 0 8 7 dan 11 2—3[57]
2011 Kraguevats Serbiya chempionati 3 6 4 5 dan 13 11[58]
2012 Vrnyachka-Banya Serbiya chempionati 3 3 5 6½ dan 13 7—8[59]
2018 Novi-Sad Xalqaro turnir 0 2 7 3½ dan 9 8—9[60]
Djenovichi Xalqaro turnir (dekabr) 5 1 3 6½ dan 9 1
2019 Parachin Xalqaro turnir 1 0 8 5 dan 9 2—4[61]
Djenovichi Xalqaro turnir (fevral) 4 0 5 6½ dan 9 2[62]
Djenovichi Xalqaro turnir (mart) 4 dan 9 [63]
Djenovichi Xalqaro turnir (may) 5 dan 9 3—5
Belgrad Xalqaro turnir 4½ dan 11 8—9[64]
Parachin Xalqaro turnir (iyul) 2 1 6 5 dan 9 6[65]
Parachin Xalqaro turnir (dekabr) 2 0 7 5½ dan 9 2—3[66]
Parachin Xalqaro turnir (dekabr) 1 0 8 5 dan 9 4[67]
2020 Belgrad Xalqaro turnir 2 1 6 5 dan 9 4—5[68]
Parachin Xalqaro turnir (iyul) 1 3 5 3½ dan 9 6—9[69]
2021 Parachin Xalqaro turnir (yanvar) 1 5 3 2½ dan 9 8—9[70]
Belgrad Xalqaro turnir (fevral) 5 0 4 7 dan 9 1
Belgrad Xalqaro turnir (fevral) 1 0 8 5 dan 9 3—4[71]
Belgrad Xalqaro turnir (aprel) 0 4 5 2½ dan 9 8—9[72]
Belgrad Xalqaro turnir (aprel) 2 2 5 4½ dan 9 6—8[56]

Manbalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

  1. Šah: Ivanišević šampion Srbije, ŠumadijaPress, 6 May 2012.
  2. (sr) In Memoriam – Velemajstor Boško Abramović (1951–2021) [In Memoriam - Grand Master Boško Abramović (1951–2021)], Serbia Chess Federation, 19 December 2019, https://serbiachess.org/in-memoriam-velemajstor-bosko-abramovic-1951-2021/ 
  3. 3,0 3,1 Pobedil P. Nikolich.
  4. Швейцарская система, 44 uchastnika.
  5. Pobedili G. P. Kuzmin i D. Shaxovich.
  6. Pobedil L. O. Alburt.
  7. Shveysarskaya sistema, 54 uchastnika.
  8. 8,0 8,1 Pobedil M. N. Tal.
  9. Pobedil G. T, Agzamov.
  10. Pobedil Mix. S. Tseytlin.
  11. Pobedili R. A. Vaganyan i M. N. Tal.
  12. S S. Maryanovichem, S. Franko i N. de Firmianom.
  13. Pobedil V. I. Didishko.
  14. S V. Inkyovim.
  15. Pobedil S. Maryanovich.
  16. Pobedil Sl. Martinovich.
  17. Pobedil Ye. E. Sveshnikov.
  18. Pobedili S. Maryanovich i M. Tsebalo. Dopolnitelniy match viigral Maryanovich.
  19. Pobedil J. Sunie Neto.
  20. Pobedili P. Nikolich, U. Uotson i V. S. Eyngorn.
  21. Pobedil I. Sokolov.
  22. Pobedil Ya. I. Murey.
  23. Схевенингенская система, 9 na 9.
  24. Pobedil V. Kovachevich.
  25. Shveysarskaya sistema, 258 uchastnikov.
  26. Pobedili B. Damlyanovich i Z. Kojul. Dopolnitelniy match viigral Kojul.
  27. Pobedili V. D. Kupreychik i A. D. Shirov.
  28. Pobedil I. Shtol.
  29. 29,0 29,1 Pobedil B. A. Gelfand.
  30. Pobedili Ye. P. Geller i G. Z. Kaydanov.
  31. Pobedili B. Damlyanovich, P. Popovich i A. Grosar. Zvanie chempiona poluchil Damlyanovich.
  32. Shveysarskaya sistema, 104 uchastnika.
  33. Pobedili S. B. Smagin i M. Popchev.
  34. Pobedili A. Strikovich, P. Popovich i D. Kosich. Zvanie chempiona poluchil Strikovich.
  35. Shveysarskaya sistema, 66 uchastnikov.
  36. Pobedili M. Drashko i F. Levin.
  37. 5 uchastnikov igrali v 2 kruga.
  38. Shveysarskaya sistema, 74 uchastnika.
  39. Pobedili M. Vukich, B. Ivanovich i D. Kosich. Chempionom stal Vukich.
  40. Pobedil P. Popovich.
  41. Pobedil K. Yu. Landa.
  42. Pobedil A. B. Mixalchishin.
  43. Pobedili M. Pavlovich, D. Blagoevich i D. Pikula. Zvanie chempiona poluchil Pavlovich.
  44. Pobedil M. Markovich.
  45. S M. Popchevim.
  46. S Z. Topalovichem.
  47. 7 uchastnikov igrali v 2 kruga.
  48. Pobedil D. Antich.
  49. Pobedil M. Milkovich.
  50. Shveysarskaya sistema, 119 uchastnikov.
  51. Pobedil V. Shishkin.
  52. S I. Miladinovichem.
  53. Shveysarskaya sistema, 209 uchastnikov.
  54. Pobedil B. Tadich.
  55. Shveysarskaya sistema, 68 uchastnikov.
  56. 56,0 56,1 Pobedil B. Damlyanovich.
  57. Pobedil A. Kovachevich.
  58. Pobedili I. Ivanishevich i B. Damlyanovich. Chempionom stal Ivanishevich.
  59. Pobedil I. Ivanishevich.
  60. Pobedil Ян Кайци.
  61. Pobedil E. E. Dedebas.
  62. Pobedil A. Tomich.
  63. Pobedil M. Pechuritsa.
  64. Pobedili B. Damlyanovich i Ли Чжун Хек.
  65. Pobedil Чэнь Пэн.
  66. Pobedil D. Pikula.
  67. Pobedili N. Ostoich i Ts. Stoyanov.
  68. Pobedil V. Kazakovskiy.
  69. Pobedil M. Ratkovich.
  70. Pobedil X. M. Niman.
  71. Pobedili E. Xubukshanov i A. Dolsonov.
  72. Pobedil Y. Syonnergor.

Havolalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

Andoza:Serbian grandmasters