Mesxetin turklari

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
(Turk-mesxetinlardan yoʻnaltirildi)
Jump to navigation Jump to search

Mesxetya turklari (Turk: Ahıska Türkleri, gruz. თურქი მესხები) - Usmonlilar imperiyasi zamonlaridan bu yon, kunimizda Gruziyada joylashkan Mesxetya (Turk: Ahıska) viloyatida yashagan Turklar. 1944 yili Stalin amalga oʻshirgan surgun natijasida, kunimizda Mesxetya Turklari asosan Sobiq Sovet Ittifoqi mamlakatlarida yashamoqdalar. Shu bilan birga Turkiya va AQSHta yashamoqdalar. Umumiy soni — 629 000. kishi.

Mesxetya turklari
Fictitious flag of Meskhetian Turks.png
Umumiy aholi soni

~600.000

Katta aholiga ega mintaqalar
 Gurjiston: 1.500
 Qozogʻiston 150.000-180.000
 Ozarbayjon 90.000-110.000
 Rossiya 70.000-95.000
 Turkiya 40.000-76.000
 Qirgʻiziston 42.000-50.000
 Oʻzbekiston 15.000-38.000
 AQSh 9.000-16.000
 Ukraina 8.000-10.000
Tillar
Turk tili
Rus tili
O'zbek tili
Ozarbayjon turkchasi
Dinlar
Islom