Kontent qismiga oʻtish

Janubiy Yaman milliy futbol terma jamoasi

Vikipediya, erkin ensiklopediya
Janubiy Yaman milliy futbol terma jamoasi 1965–1989 yillarda faoliyat yuritgan
Shirt badge/Association crest
Tahallusi Soqoor Al-Janoub (The South Falcons) (Janub lochinlari)
Assotsiatsiya Janubiy Yaman futbol federatsiyasi
Eng koʻp oʻynagan futbolchi Abubakar Al-Mass (12)
Eng yaxshi toʻpurar Mohammed Hussein (3)
Uy stadioni 22 May stadioni
forma
Birinchi forma
forma
Ikkinchi forma
Birinchi xalqaro oʻyin
 Falastin 1-0  Janubiy Yaman
(Qohira, Birlashgan Arab Respublikasi; 2 Sentyabr 1965)[1]
Oxirgi xalqaro oʻyin
 Janubiy Yaman 1-0  Gvineya-Bisau
(Al-Quvayt, Quvayt; 5 Noyabr 1989)
Eng yirik gʻalaba
 Janubiy Yaman 2-0 Iroq 
(Adan, Janubiy Yaman; 2 May 1974)
 Janubiy Yaman 2-0  Mavritaniya
(Damashq, Suriya; 12 Oktyabr 1976)[2]
Eng yirik magʻlubiyat
 Jazoir 15-1 Janubiy Yaman 
(Tripoli, Liviya; 17 Avgust 1973)
Birlashgan Arab Respublikasi 14-0  Janubiy Yaman
(Qohira, Birlashgan Arab Respublikasi; 3 Sentyabr 1965)
OFK Kubogi
Ishtiroki 1 (Ilk marta 1976-yili)
Eng yaxshi natijasi Guruh bosqichi (1976)

Janubiy Yaman milliy futbol jamoasi (arab. منتخب اليمن الجنوبي الوطني لكرة القدم) 1965-1989 yillar oraligʻida faoliyat yuritgan Janubiy Yaman terma jamoasi boʻlgan. Jamoa 1976-yilda Osiyo Kubogi finalida qatnashgan, Eronga 0-1 hisobida magʻlub boʻlgan. Janubiy Yaman terma jamoasining yagona Jahon chempionati saralash ishtiroki 1986-yilgi FIFA Jahon chempionati hisoblanadi va birinchi bosqichda Bahrayn terma jamoasidan uchralgan magʻlubiyat tufayli saralashni erta tark etgan.

Jamoa 1990-yilda Janubiy Yaman Shimoliy Yaman bilan birlashib yagona Yamanni tashkil qilgach, o‘z faoliyatini to‘xtatdi. 1990-yildan keyingi tafsilotlar uchun Yaman milliy futbol terma jamoasi maqolasiga qarang.

Janubiy Yamandagi birinchi xalqaro turnir 1965-yilgi Pan Arab oʻyinlari boʻlib, oʻsha paytda Adan koloniyasi (Birlashgan Qirollikning mustamlakasi) edi. Musobaqa Birlashgan Arab Respublikasida boʻlib oʻtdi va terma jamoa guruh bosqichida Falastinga 1:0, Birlashgan Arab Respublikasiga 14:0, Iroqqa 6:0 va Livanga 4:3 hisobida magʻlub boʻldi.

Jamoa Pld G' D M GF GA GD Pts
 Bahrayn 211074+33
 Janubiy Yaman 201147−31
 Eron Diskvalifikatsiya qilingan

Janubiy Yaman terma jamoasi xalqaro futbol debyutini 1965-yil 2-sentyabrda Misrning Qohira shahrida boʻlib oʻtgan 1965-yilgi Pan Arab oʻyinlarida oʻtkazdi. Ular birinchi oʻyinda mezbonlar (Birlashgan Arab Respublikasi sifatida oʻynagan) bilan oʻynadi va 14:0 hisobida magʻlub boʻldi. Bu ularning javob gol ura olmagan eng yirik magʻlubiyati boʻldi. Janubiy Yaman guruhdagi qolgan uchta o‘yinning barchasida mag‘lub bo‘ldi: Falastinga 1:0, keyin esa Livanga 4:3. Janubiy Yaman 1972- yil 10-yanvargacha boshqa oʻyin oʻtkazmadi, keyinchalik terma jamoa oʻz uyida Jazoirga 4:1 hisobida magʻlub boʻldi.

Terma jamoaga qarshi oʻynagan jamoalar bilan oʻzaro statistikasi

[tahrir | manbasini tahrirlash]
Raqib P W D M GF GA GD
 Jazoir 2002219-17
 Xitoy 3003817-9
 Bahrayn 301249-5
 Jibuti 100114-3
 Misr 2002019-19
Efiopiya bayrogʻi Efiopiya 1010110
 Gvineya 1100101
 Indoneziya 100101-1
 Eron 3003012-12
 Iroq 6105418-14
 Yaponiya 100113-2
 Iordaniya 2101440
 Quvayt 100115-4
 Livan 100134-1
 Liviya 1001010-10
 Mavritaniya 1100202
 Marokash 100104-4
 Falastin 3111220
 Qatar 1100211
 Saudiya Arabistoni 2200202
 Janubiy Koreya 201114-3
 Sudan 100011-1
 Suriya 310234-1
 Birlashgan Arab Amirliklari 1010000
Jami44953041142-101
  1. ↑ „South Yemen - List of International Matches“.
  2. ↑ „South Yemen - List of International Matches“. www.rsssf.com. Qaraldi: 2019-yil 28-yanvar.
  3. ↑ „الرياضة في عدن“. aden7hurra.blogspot.com. Qaraldi: 2019-yil 28-yanvar.
  4. ↑ „arxiv nusxasi“. 2016-yil 30-yanvarda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2022-yil 2-sentyabr.
  5. ↑ FIFA.com „1986 FIFA World Cup Mexico ™ - Matches - Yemen PDR-Bahrain“. FIFA.com. 2015-yil 17-noyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2019-yil 28-yanvar.
  6. ↑ FIFA.com „1986 FIFA World Cup Mexico ™ - Matches - Bahrain-Yemen PDR“. FIFA.com. 2015-yil 17-noyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2019-yil 28-yanvar.
  7. ↑ „Statistics: Iran [ Team Melli“]. www.teammelli.com. 2020-yil 10-iyulda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2019-yil 28-yanvar.