Himni i Flamurit

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Navigatsiya qismiga oʻtish Qidirish qismiga oʻtish

„Himni i Flamurit“ („Bayroq madhiyasi“) — Albaniya milliy madhiyasi, 1912-yilda qabul qilingan.

Soʻzlari[tahrir | manbasini tahrirlash]

Manba: [1][2]

Rreth flamurit të përbashkuar
Me një dëshirë e një qëllim,
Të gjith' atij duke u betuar
Të lidhim besën për shpëtim.
Prej lufte veç ai largohet
Që është lindur tradhëtor,
Kush është burrë nuk frigohet,
Por vdes, por vdes si një dëshmor! 𝄇[b]

Në dorë armët do tʼi mbajmë,
Të mbrojmë atdheun në çdo kënd,
Të drejtat tona ne s’i ndajmë;
Këtu armiqtë s’kanë vënd!
Se Zoti vetë e tha me gojë
Që kombe shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë;
Për të, për të luftojmë ne!

O Flamur, flamur, shenj' e shenjtë
Tek ti betohemi këtu
Për Shqipërinë, atdheun e shtrenjtë,
Për nder' edhe lavdimn e tu.
Trim burrë quhet dhe nderohet
Atdheut kush iu bë therror.
Përjetë ai do të kujtohet
Mbi dhe, nën dhe si një shenjtor!

Manbalar[tahrir | manbasini tahrirlash]

  1. „Himni I Flamurit“. teksteshqip. 19-avgust 2019-yilda asl nusxadan arxivlandi. Qaraldi: 19-avgust 2019-yil. Arxivlandi 2019-08-19 Wayback Machine saytida.
  2. „Hymni Shqiptar [Albanian Anthem“](alb.). Albcan.ca. Shoqata Bashkesia Shqiptaro Kanadeze [Albanian Canadian Community Association]. Qaraldi: 19-avgust 2019-yil.

Havolalar[tahrir | manbasini tahrirlash]