AFC U-23 Osiyo chempionati 2016 saralash bosqichi

Vikipediya, ochiq ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
AFC U-23 Osiyo chempionati 2016 saralash bosqichi
Umumiy maʼlumotlar
Mezbon davlatlar Ummon
Eron
Birlashgan Arab Amirliklari
Bangladesh
Tayvan
Tailand
Indoneziya
Malayziya
Laos
Sana 23, 31-mart 2015
(B guruhi oʻyinlari 2015-yilning 16, 24-may kunlariga oʻzgartirildi)
Jamoalar 43 (1ta konfederatsiyadan)
Statistika
Oʻyinlar soni 68
Gollar soni 244 (har o′yinda o′rtacha 3.59ta)
Muxlislar soni 226 690 (har o′yinda o′rtacha 3 334ta)
Toʻpurar(lar) AFC U-23 Osiyo chempionati 2016 saralash bosqichi Omar Khribin
(6 gol)
2013
2018

AFC U-23 Osiyo chempionati 2016 saralash bosqichida Osiyo qitʼasining futbol boʻyicha yoshlar terma jamoalari 2016-yilgi U-23 Osiyo chempionati uchun saralab olinadi, Osiyo Futbol Konfederatsiyasi (AFC) tomonidan oʻtkazilib kelinadigan xalqaro futbol turniri. Musobaqaning final bosqichi 2016-yili Qatar davlatida boʻlib oʻtadi, final bosqichga 16ta jamoa ishtirok etadi.[1]

2016-yilgi final bosqichida eng yuqori 3ta oʻrinni egallagan jamoalar 2016-yilgi yozgi Olimpiya oʻyinlarida ishtirok etish huquini qoʻlga kiritadi.[2]

Qurʼa[tahrir]

Saralash bosqichi uchun qurʼa tashlash marosimi 2014-yil 4-dekabr kuni, soat 11:00 UTC+8 mahalliy vaqti bilan, Malayziyaning Kuala Lumpur shahrida boʻlib oʻtdi.[3][4][5]

Saralash bosqichida jaʼmi 43ta terma jamoa ishtirok etadi va 4ta yoki 5tadan qilib 10ta guruhga boʻlindi. Gʻarbiy, Janubiy va Markaziy Osiyo futbol assotsiatsiyalari Gʻarbiy mintaqa tarkibiga kirdi, hamda, 3ta guruh har birida 5tadan terma jamoa, 2ta guruh esa 4tadan terma jamoadan tashkil topdi, Sharqiy mintaqa tarkibiga Sharqiy Osiyo hamda ASEAN futbol uyishmalari kirdi va 4tadan 5ta guruhlarga ajratildi. Terma jamoalar 2013-yilgi musobaqada qayd etgan natijalari orqali tanlandi. Qatar mezbon boʻlganligi sababli final bosqichidan musobaqalarga kirishadi, saralash bosqichida ishtirok etmaydi, Butan, Guam hamda Shimoiy Mariana orollari ushbu turnirda umuman ishtirok etmadi.

1-savat 2-savat 3-savat 4-savat 5-savat
Gʻarbiy mintaqa
(A–E guruhlari)

 Iroq
 Iordaniya
 Saudiya Arabistoni
 Suriya
 BAA

 Eron
 Quvayt
 Ummon
 Oʻzbekiston
 Yaman

 Bahrayn
 Hindiston
 Qirgʻiziston
   Nepal
 Tojikiston

 Bangladesh
 Livan
 Pokiston
 Falastin
 Shri-Lanka

 Afgʻoniston
 Maldivalar
 Turkmaniston

Sharqiy mintaqa
(F–J) guruhlari

 Avstraliya
 Xitoy
 Yaponiya
 Shimoliy Koreya
 Janubiy Koreya

 Indoneziya
 Laos
 Malayziya
 Birma
 Tailand

 Kambodja

 Xitoy Taypeyi
 Singapur
 Sharqiy Timor
 Vyetnam

 Bruney
 Gonkong
 Makao
Mogʻuliston bayrogʻi Moʻgʻuliston
 Filippin

Oʻyinchilar layoqatliligi[tahrir]

AFC U-23 Osiyo chempionati 2016 musobaqasida 1993-yilning 1-yanvaridan keyin tugʻilgan fubolchi yoshlar qatnashish huquqiga ega.[6]

Format[tahrir]

Har bir guruhda jamoalar bir biri bilan bir martadan markazlashgan maydonda kuch sinashishadi. Har bir guruhning 1-oʻrinni olgan jamoalari va eng yaxshi natija koʻrsatgan 5ta 2-oʻrinni olgan terma jamoalar final bosqichiga yoʻllanma oladi.

Taybreyklar[tahrir]

Jamoalar quyidagicha reytinglanadi (gʻalaba uchun 3 ochko, durang uchun 1 ochko va magʻlubiyat ucun ochko yoʻq). Agar guruhda ikki va unan ortiq jamoalarning ochkolari soni etng kelib qolsa, unda quyidagi taybreyklar orqali gʻolib aniqlanadi:[6]

  1. Guruh bosqichida har ikki jamoa oʻrtasidagi oʻyinda olingan eng yuqori ochkolar soni;
  2. Guruh bosiqchida har ikki jamoa oʻrtasidagi oʻyinda erishilgan toʻplar nisbati;
  3. Guruh bosqichida har ikki jamoa oʻrtasidagi oʻyinda kiritilgan eng koʻp gollar soni;
  4. Agar yuqoridagi kriteriyalar boʻyicha ham jamoalar kuchi teng kelsa, unda quyidagi kriteriyalar boʻyicha gʻolib aniqlanadi;
  5. Guruh bosqichida olingan barcha toʻplar nisbati;
  6. Guruh bosqichida eng koʻp kiritilgan barcha gollar soni;
  7. Penaltilar tepishadi agar har ikki jamoa maydonda oʻynayotgan boʻlsa;
  8. Guruh bosqichida eng kam olingan barcha sariq va qizil kartochkalar soni (1 ochko sariq kartochka uchun, 3 ochko qizil kartochka uchun, shuningdek, 2 ta sariq kartochkaga ham, 4 ochko 1 sariq va 1 qizil kartochka uchun) boʻyicha;
  9. Qurʼa orqali.

Guruh bosqichi[tahrir]

Oʻyinlar 2015-yilning 23 va 31-mart kunlari (4ta jamoali guruhlar esa 2015-yilning 27 va 31-mart kunlari) oraligʻida boʻlib oʻtadi.[7]

Eslatma
Guruhlarning 1-oʻrinni va 5ta eng yaxshi natijali 2-oʻrinni olgan jamoalari final bosqichiga yoʻllanma oladi.

A guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Ummonda boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+4.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Iroq (A) 4 3 1 0 15 4 +11 10 Final bosqichiga oʻtish
2  Ummon (M) 4 2 2 0 12 3 +9 8
3  Bahrayn 4 1 2 1 4 3 +1 5
4  Livan 4 1 1 2 3 9 −6 4
5  Maldivalar 4 0 0 4 2 17 −15 0
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
23-mart, 2015-yil(2015-03-23)
17:30
Bahrayn  1–1  Ummon Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 150
Hakam: Yamamoto Yudai (Yaponiya)
Al-Ajmi Gol 46' Hisobot Al-Farsi Gol 77' (pen.)
23-mart, 2015-yil(2015-03-23)
20:30
Maldivalar  1–2  Livan Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 100
Hakam: Turki Mohamed Al-Khudayir (Saudiya Arabistoni)
Irufaan Gol 4' Hisobot Khazzaka Gol 65'79'

25-mart, 2015-yil(2015-03-25)
17:30
Livan  1–4  Iroq Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 100
Hakam: Võ Minh Trí (Vyetnam)
Siblini Gol 90+3' Hisbot Hussein Gol 44'
Kamil Gol 72'85'
Waleed Gol 81'
25-mart, 2015-yil(2015-03-25)
20:30
Maldivalar  0–3  Bahrayn Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 50
Hakam: Nivon Robesh Gamini (Shri Lanka)
Hisobot Al-Aswad Gol 20'88' (pen.)
Madan Gol 59'

27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
17:30
Iroq  7–1  Maldivalar Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 100
Hakam: Turki Mohamed Al-Khudayir (Saudiya Arabistoni)
Waleed Gol 3'65'
Kamil Gol 45+2'
Rasan Gol 47'90+3'
Tariq Gol 76'
Husni Gol 90+2'
Hisobot H. Mohamed Gol 27'
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
20:30
Ummon  4–0  Livan Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 300
Hakam: Abdulrahman Al-Jassim (Qatar)
Al-Farsi Gol 11'60'
Al-Siyabi Gol 16'
Al-Fazari Gol 19'
Hisobot

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
17:30
Ummon  5–0  Maldivalar Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 200
Hakam: Võ Minh Trí (Vyetnam)
Al-Malki Gol 7'
Al-Hamhami Gol 20'24'56' (pen.)
Al-Abdul Salam Gol 72'
Hisobot
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
20:30
Bahrayn  0–2  Iroq Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 150
Hakam: Abdulrahman Al-Jassim (Qatar)
Hisobot Hussein Gol 84'
Waleed Gol 88'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
17:30
Livan  0–0  Bahrayn Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 50
Hakam: Turki Al-Khudayir (Saudiya Arabistoni)
Hisobot
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
20:30
Iroq  2–2  Ummon Sultan Qaboos sport kompleksi, Maskat
Tomoshabinlar: 400
Hakam: Yamamoto Yudai (Yaponiya)
Mabrook Gol 3' (avto)
Kamel Gol 47'
Hisobot Al-Farsi Gol 88' (pen.)
Al-Hinai Gol 88'

B guruhi[tahrir]

  • Aslida barcha oʻyinlar 2015-yil 23 va 31-mart kunlari davomida Pokistanning Lohur shahridagi Panjob stadionida boʻlib oʻtishi kerak edi, ammo, 2015-yilning 15-martida Lohur cherkovida sodir boʻlgan portlash hodisalaridan keyin xavfsizlik choralari tufayli musobaqa oʻtkazilmaydigan boʻldi.[8]
  • Barcha oʻyinlar 2015-yilning 16 va 24-may kunlari oraligʻida Birlashgan Arab Amirliklarida boʻlib oʻtadi.[9]
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+4.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Iordaniya (A) 3 2 1 0 12 3 +9 7 Final bosqichiga oʻtish
2  Quvayt 3 1 2 0 5 3 +2 5
3  Pokiston 3 1 0 2 3 8 −5 3
4  Qirgʻiziston 3 0 1 2 1 7 −6 1
5  Turkmaniston 0 0 0 0 0 0 0 0 Qatnashishdan bosh tortdi
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi.
16-may, 2015-yil(2015-05-16)
18:15
Iordaniya  5–0  Pokiston Tahnoun bin Mohammed stadioni, Al Ayn
Tomoshabinlar: 470
Hakam: Fahad Al-Marri (Qatar)
Mardi Gol 11'64'
Rateb Gol 23'
Al-Bashtawi Gol 66'79'
Hisobot
16-may, 2015-yil(2015-05-16)
21:15
Quvayt  0–0  Qirgʻiziston Tahnoun bin Mohammed stadioni, Al Ayn
Tomoshabinlar: 213
Hakam: Ma Ning (Xitoy)
Hisobot

18-may, 2015-yil(2015-05-18)
18:15
Pokiston  0–2  Quvayt Tahnoun bin Mohammed stadioni, Al Ayn
Tomoshabinlar: 121
Hakam: Hettikamkanamge Perera (Shri Lanka)
Hisobot Al-Azemi Gol 3'8'
18-may, 2015-yil(2015-05-18)
21:15
Qirgʻiziston  0–4  Iordaniya Tahnoun bin Mohammed stadioni, Al Ayn
Tomoshabinlar: 487
Hakam: Ali Sabah Adday Al-Qaysi (Iroq)
Hisobot Rateb Gol 3'
Shelbaieh Gol 65'
Faisal Gol 70'
Al-Mardi Gol 90'

20-may, 2015-yil(2015-05-20)
18:15
Iordaniya  3–3  Quvayt Tahnoun bin Mohammed stadioni, Al Ayn
Tomoshabinlar: 627
Hakam: Ma Ning (Xitoy)
Faisal Gol 58'71'85' Hisobot Al-Azemi Gol 63'68'
Al-Nassar Gol 90+4'
20-may, 2015-yil(2015-05-20)
21:15
Qirgʻiziston  1–3  Pokiston Tahnoun bin Mohammed stadioni, Al Ayn
Tomoshabinlar: 165
Hakam: Fahad Al-Marri (Qatar)
Otkeev Gol 25' Hisobot Hussain Gol 40'
Karipov Gol 55' (avto)
Khan Gol 88'

C guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Eronda boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+4:30.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Saudiya Arabistoni (A) 4 3 1 0 9 1 +8 10 Final bosqichiga oʻtish
2  Eron (M, A) 4 3 0 1 15 2 +13 9
3  Falastin 4 2 0 2 6 4 +2 6
4  Afgʻoniston 4 1 1 2 2 8 −6 4
5    Nepal 4 0 0 4 0 17 −17 0
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
23-mart, 2015-yil(2015-03-23)
15:00
Afgʻoniston  0–2  Falastin Shahid Dastgerdi stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 3,500
Hakam: Ilgiz Tantashev (Oʻzbekiston)
Hisobot Abu Warda Gol 7'
Shaikh Qasem Gol 75'
23-mart, 2015-yil(2015-03-23)
17:00
Nepal    0–5  Eron Ozodiy Stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 650
Hakam: Dmitriy Mashentsev (Qirgʻiziston)
Hisobot Motahari Gol 14'
Barzay Gol 27' (pen.)
Azmoun Gol 54'
Karimi Gol 67'
Saghebi Gol 87'

25-mart, 2015-yil(2015-03-25)
15:00
Falastin  0–1  Saudiya Arabistoni Shahid Dastgerdi stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 50
Hakam: Masoud Tufayelieh (Suriya)
Hisobot Madu Gol 88' (pen.)
25-mart, 2015-yil(2015-03-25)
17:00
Afgʻoniston  2–0    Nepal Ozodiy Stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 9,250
Hakam: Khamis Al-Marri (Qatar)
Sharif Gol 76'
Hashemi Gol 90+1' (pen.)
Hisobot

27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
15:00
Saudiya Arabistoni  0–0  Afgʻoniston Shahid Dastgerdi stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 15,000
Hakam: Dmitriy Mashentsev (Qirgʻiziston)
Hisobot
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
17:00
Eron  3–0  Falastin Ozodiy Stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 550
Hakam: Mohammad Abu Loum (Iordaniya)
Azmoun Gol 48'
Motahari Gol 80'90+3' (pen.)
Hisobot

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
15:00
Nepal    0–6  Saudiya Arabistoni Shahid Dastgerdi stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 40
Hakam: Mohammad Abu Loum (Iordaniya)
Hisobot Al-Bassas Gol 22'
Al-Nathiri Gol 28'45'
Al-Saiari Gol 63'
Al-Mousa Gol 77'
Al-Shehri Gol 85'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
17:00
Eron  6–0  Afgʻoniston Ozodiy Stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 80,000
Hakam: Ilgiz Tantashev (Oʻzbekiston)
Azmoun Gol 12'74'
Moradmand Gol 24'
Kamandani Gol 28'
Jahanbakhsh Gol 38'
Cheshmi Gol 61'
Hisobot

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
15:00
Falastin  4–0    Nepal Shahid Dastgerdi stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 40
Hakam: Khamis Al-Marri (Qatar)
Maraaba Gol 31'63'
Zidan Gol 64'80'
Hisobot
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
17:00
Saudiya Arabistoni  2–1  Eron Ozodiy Stadioni, Tehron
Tomoshabinlar: 2,000
Hakam: Dmitriy Mashentsev (Qirgʻiziston)
Asiri Gol 70'
Al-Ghamdi Gol 81'
Hisobot Al-Yami Gol 84' (avto)

D guruhi[tahrir]

Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  BAA (M, A) 3 3 0 0 8 0 +8 9 Final bosqichiga oʻtish
2  Yaman (A) 3 2 0 1 7 2 +5 6
3  Tojikiston 3 1 0 2 6 6 0 3
4  Shri-Lanka 3 0 0 3 1 14 −13 0
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
16:45
BAA  4–0  Shri-Lanka Kalba stadioni, Fujayra
Tomoshabinlar: 2,423
Hakam: Wang Di (Xitoy)
Mubarak Gol 15'
Saeed Gol 30' (pen.)
Gheilani Gol 52'
Roshan Gol 64' (avto)
Hisobot
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
19:45
Yaman  2–1  Tojikiston Kalba stadioni, Fujayra
Tomoshabinlar: 300
Hakam: Khamis Al-Kuwari (Quvayt)
Al-Hagri Gol 21'78' Hisobot Jalilov Gol 61'

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
16:45
Shri-Lanka  0–5  Yaman Kalba stadioni, Fujayra
Tomoshabinlar: 200
Hakam: Pratap Singh (Hindiston)
Hisobot Mahdi Gol 1'
Al-Sarori Gol 14'
Al-Hubaishi Gol 57'
Al-Gabr Gol 65'90+5'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
19:45
Tojikiston  0–3  BAA Kalba stadioni, Fujayra
Tomoshabinlar: 1,409
Hakam: Jameel Juma Abdulhusain (Bahrayn)
Hisbot Saeed Gol 14' (pen.)
Barman Gol 21'
Gheilani Gol 61'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
16:45
BAA  1–0  Yaman Kalba stadioni, Fujayra
Tomoshabinlar: 2,127
Hakam: Jameel Juma Abdulhusain (Bahrayn)
Rashid Gol 49' Hisobot
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
19:45
Tojikiston  5–1  Shri-Lanka Kalba stadioni, Fujayra
Tomoshabinlar: 150
Hakam: Khamis Al-Kuwari (Qatar)
Umarboyev Gol 37' (pen.)
Rahmatov Gol 46'
Aliyev Gol 71'
Rustamov Gol 82'
Ergashev Gol 88'
Hisobot Zarwan Gol 25'

E guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Bangladeshda boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+6.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Suriya (A) 3 3 0 0 10 1 +9 9 Final bosqichiga oʻtish
2  Oʻzbekiston (A) 3 2 0 1 7 2 +5 6
3  Hindiston 3 0 1 2 0 6 −6 1
4  Bangladesh 3 0 1 2 0 8 −8 1
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi.
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
15:00
Oʻzbekiston  2–0  Hindiston Bangabandhu milliy stadioni, Dakka
Tomoshabinlar: 1,000
Hakam: Tan Hai (Xitoy)
Sergeev Gol 87'
Kozak Gol 90+2'
Hisobot
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
18:00
Suriya  4–0  Bangladesh Bangabandhu milliy stadioni, Dakka
Tomoshabinlar: 5,000
Hakam: Mooud Bonyadifard (Eron)
Khribin Gol 5'45+2' (pen.)
Al-Baher Gol 15'
Maowas Gol 81'
Hisobot

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
15:00
Hindiston  0–4  Suriya Bangabandhu milliy stadioni, Dakka
Tomoshabinlar: 400
Hakam: Timur Fayzullin (Qirgʻiziston)
Hisobot Maowas Gol 15'82'
Khribin Gol 45+3'61'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
18:00
Bangladesh  0–4  Oʻzbekiston Bangabandhu milliy stadioni, Dakka
Tomoshabinlar: 1,500
Hakam: Fahad Al-Mirdasi (Saudiya Arabistoni)
Hisobot Masharipov Gol 4'
Rahmonov Gol 12'29'
Maxstaliyev Gol 40'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
15:00
Suriya  2–1  Oʻzbekiston Bangabandhu milliy stadioni, Dakka
Tomoshabinlar: 300
Hakam: Fahad Al-Mirdasi (Saudiya Arabistoni)
Khribin Gol 29'45+2' (pen.) Hisobot Maxstaliyev Gol 59'
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
18:00
Hindiston  0–0  Bangladesh Bangabandhu milliy stadioni, Dakka
Tomoshabinlar: 5,000
Hakam: Mooud Bonyadifard (Eron)
Hisobot

F guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Tayvanda boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+8.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Avstraliya (A) 3 3 0 0 15 1 +14 9 Final bosqichiga oʻtish
2  Birma 3 2 0 1 6 6 0 6
3  Xitoy Taypeyi (M) 3 1 0 2 3 8 −5 3
4  Gonkong 3 0 0 3 2 11 −9 0
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
16:00
Avstraliya  6–0  Gonkong Milliy stadioni, Gaosyun
Tomoshabinlar: 300
Hakam: Minoru Tōjō (Yaponiya)
Amini Gol 10'
Pain Gol 21'79'
Maclaren Gol 76'90+1'90+5'
Hisobor
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
19:00
Birma  3–0  Xitoy Taypeyi Milliy stadioni, Gaosyun
Tomoshabinlar: 3,095
Hakam: Marai Al-Awaji (Saudiya Arabistoni)
Hlaing Bo Bo Gol 26'69'
Nay Lin Tun Gol 90+3'
Hisobot

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
16:00
Gonkong  1–2  Birma Milliy stadioni, Gaosyun
Tomoshabinlar: 350
Hakam: Kim Dae-yong (Janubiy Koreya)
Leung Nok Hang Gol 32' Hisobot Zon Moe Aung Gol 53'62'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
19:00
Xitoy Taypeyi  0–4  Avstraliya Milliy stadioni, Gaosyun
Tomoshabinlar: 5,000
Hakam: Adham Makhadmeh (Iordaniya)
Hisobot Brillante Gol 2'
Taggart Gol 45'
Sotirio Gol 59'
Smith Gol 78'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
16:00
Avstraliya  5–1  Birma Milliy stadioni, Gaosyun
Tomoshabinlar: 200
Hakam: Marai Al-Awaji (Saudiya Arabistoni)
Hoole Gol 10'57'70'
Maclaren Gol 13'68'
Hisobot Kaung Sat Naing Gol 78'
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
19:00
Xitoy Taypeyi  3–1  Gonkong Milliy stadioni, Gaosyun
Tomoshabinlar: 3,340
Hakam: Minoru Tōjō (Yaponiya)
Ko Yu-ting Gol 27'
Wen Chih-hao Gol 42'
Wei Yu-jen Gol 57'
Hisobot Leung Ka Hai Gol 85'

G guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Tailandda boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+7.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Shimoliy Koreya (A) 3 2 1 0 8 1 +7 7 Final bosqichiga oʻtish
2  Tailand (M, A) 3 2 1 0 7 2 +5 7
3  Kambodja 3 1 0 2 5 7 −2 3
4  Filippin 3 0 0 3 2 12 −10 0
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
16:00
Shimoliy Koreya  4–0  Filippin Rajamangala stadioni, Bangkok
Tomoshabinlar: 800
Hakam: Yousef Almarzouq (Quvayt)
Ri Hyong-jin Gol 17'
So Kyong-jin Gol 45+1' (pen.)
Jang Ok-chol Gol 62'
Pak Hyon-il Gol 80'
Hisobot
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
19:00
Tailand  2–1  Kambodja Rajamangala stadioni, Bangkok
Tomoshabinlar: 3,000
Hakam: Fu Ming (Xitoy)
Pinyo Gol 57'
Chenrop Gol 90+5'
Hisobot Udom Gol 12'

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
16:00
Kambodja  1–4  Shimoliy Koreya Rajamangala stadioni, Bangkok
Tomoshabinlar: 2,000
Hakam: Charymurat Kurbanov (Turkmaniston)
Matnorotin Gol 84' Hisobot Ho Myong-chol Gol 17'
Kim Ju-song Gol 38'
Jo Kwang Gol 56'
Jang Kuk-chol Gol 69'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
19:00
Filippin  1–5  Tailand Rajamangala stadioni, Bangkok
Tomoshabinlar: 6,000
Hakam: Yousef Almarzouq (Quvayt)
Salenga Gol 89' Hisobot Kasidech Gol 12'
Pakorn Gol 47' (pen.)
Chenrop Gol 56'
Chaowat Gol 62'
Pinyo Gol 67'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
16:00
Kambodja  3–1  Filippin Rajamangala stadioni, Bangkok
Tomoshabinlar: 1,000
Hakam: Fu Ming (Xitoy)
Vathanaka Gol 5'10'
Visal Gol 16'
Hisobot Barace Gol 90+2'
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
19:00
Shimoliy Koreya  0–0  Tailand Rajamangala stadioni, Bangkok
Tomoshabinlar: 20,000
Hakam: Charymurat Kurbanov (Turkmaniston)
Hisobot

H guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Indoneziyada boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+7.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Janubiy Koreya (A) 3 3 0 0 12 0 +12 9 Final bosqichiga oʻtish
2  Indoneziya (M) 3 2 0 1 7 4 +3 6
3  Sharqiy Timor 3 1 0 2 3 8 −5 3
4  Bruney 3 0 0 3 0 10 −10 0
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
15:30
Janubiy Koreya  5–0  Bruney Gelora Bung Karno stadioni, Jakarta
Tomoshabinlar: 600
Hakam: Jumpei Iida (Yaponiya)
Lee Yong-jae Gol 3'
Jung Seung-hyun Gol 29'
Kim Hyun Gol 39' (pen.)
Kwon Chang-hoon Gol 57' (pen.)
Jang Hyun-soo Gol 76'
Hisobot
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
19:00
Indoneziya  5–0  Sharqiy Timor Gelora Bung Karno stadioni, Jakarta
Tomoshabinlar: 3,412
Hakam: Mohammed Abdulla Hassan Mohamed (BAA)
Adam Gol 17'
Lestusen Gol 45+1' (pen.)
Evan Gol 51'
Muchlis Gol 66'
Hansamu Gol 86'
Hisobot

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
15:30
Bruney  0–2  Indoneziya Gelora Bung Karno stadioni, Jakarta
Tomoshabinlar: 6,454
Hakam: Aziz Asimov (Oʻzbekiston)
Hisobot Noviandani Gol 70'
Muchlis Gol 87'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
19:00
Sharqiy Timor  0–3  Janubiy Koreya Gelora Bung Karno stadioni, Jakarta
Tomoshabinlar: 555
Hakam: Sivakorn Pu-Udom (Tailand)
Hisobot Moon Chang-jin Gol 17' (pen.)47'
Kim Seung-jun Gol 44'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
15:30
Janubiy Koreya  4–0  Indoneziya Gelora Bung Karno stadioni, Jakarta
Tomoshabinlar: 16,422
Hakam: Mohammed Abdulla Hassan Mohamed (BAA)
Jung Seung-hyun Gol 52'
Lee Chan-dong Gol 71'
Kim Seung-jun Gol 83'
Lee Chang-min Gol 87'
Hisobot
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
19:00
Sharqiy Timor  3–0  Bruney Gelora Bung Karno stadioni, Jakarta
Tomoshabinlar: 137
Hakam: Sivakorn Pu-Udom (Tailand)
Ezequiel Gol 24'
Henrique Cruz Gol 90'
Agostinho Gol 90+3'
Hisobot

I guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Malayziyada boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+8.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Yaponiya (A) 3 3 0 0 10 0 +10 9 Final bosqichiga oʻtish
2  Vyetnam (A) 3 2 0 1 9 3 +6 6
3  Malayziya (M) 3 1 0 2 3 3 0 3
4  Makao 3 0 0 3 0 16 −16 0
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
16:00
Yaponiya  7–0  Makao Shah Alam stadioni, Shoh Olam
Tomoshabinlar: 335
Hakam: Khurram Shahzad (Pokiston)
Endo Gol 22'
Toyokawa Gol 26'
Notsuda Gol 31'90+2'
Tong Hou Fai Gol 33' (avto)
Suzuki Gol 66'
Minamino Gol 90+3'
Hisobot
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
20:45
Malayziya  1–2  Vyetnam Shah Alam stadioni, Shoh Olam
Tomoshabinlar: 2,145
Hakam: Chris Beath (Avstraliya)
Naim Gol 34' Hisobot Võ Huy Toàn Gol 38'
Nguyễn Công Phượng Gol 44'

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
16:30
Makao  0–2  Malayziya Shah Alam stadioni, Shoh Olam
Tomoshabinlar: 780
Hakam: Rowan Arumughan (Hindiston)
Hisobot Syahrul Gol 12' (pen.)
Amirzafran Gol 67'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
20:15
Vyetnam  0–2  Yaponiya Shah Alam stadioni, Shoh Olam
Tomoshabinlar: 1,645
Hakam: Mohanad Qasim Eesee Sarray (Iroq)
Hisobot Nakajima Gol 43'90+3'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
17:00
Vyetnam  7–0  Makao Shah Alam stadioni, Shoh Olam
Tomoshabinlar: 490
Hakam: Khurram Shahzad (Pokiston)
Hồ Ngọc Thắng Gol 3'
Lê Thanh Bình Gol 5'21'43'
Nguyễn Công Phượng Gol 19'45+1' (pen.)90+3'
Hisobot
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
20:45
Yaponiya  1–0  Malayziya Shah Alam stadioni, Shoh Olam
Tomoshabinlar: 1,766
Hakam: Chris Beath (Avstraliya)
Kubo Gol 41' Hisobot

J guruhi[tahrir]

  • Barcha oʻyinlar Laosda boʻlib oʻtadi.
  • Oʻyinlar mahalliy vaqt bilan belgilandi UTC+7.
Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1  Xitoy (A) 3 3 0 0 13 0 +13 9 Final bosqichiga oʻtish
2  Laos (M) 3 1 1 1 7 3 +4 4
3  Singapur 3 0 2 1 2 7 −5 2
4 Mogʻuliston bayrogʻi Moʻgʻuliston 3 0 1 2 2 14 −12 1
Manba: AFC
Tasnif uchun qoidalar: Saralash bosqichi taybreyklari
(A) Keyingi bosqichga chiqdi; (M) Mezbon.
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
16:00
Xitoy  5–0 Mogʻuliston bayrogʻi Moʻgʻuliston Yangi Laos milliy stadioni, Ventyan
Tomoshabinlar: 1,200
Hakam: Ali Shaban (Quvayt)
Wu Xinghan Gol 3'
Xie Pengfei Gol 24'
Xu Xin Gol 39' (pen.)
Chen Hao Gol 60'78'
Hisobot
27-mart, 2015-yil(2015-03-27)
19:00
Laos  0–0  Singapur Yangi Laos milliy stadioni, Ventyan
Tomoshabinlar: 2,000
Hakam: Kim Hee-gon (Janubiy Koreya)
Hisobot

29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
16:00
Singapur  0–5  Xitoy Yangi Laos milliy stadioni, Ventyan
Tomoshabinlar: 1,500
Hakam: Omar Mubarak Al-Yaqoubi (Ummon)
Hisobot Li Yuanyi Gol 2'
Feng Gang Gol 39'
Xu Xin Gol 58' (pen.)
Zang Yifeng Gol 66'
Wu Xinghan Gol 79'
29-mart, 2015-yil(2015-03-29)
19:00
Mogʻuliston bayrogʻi Moʻgʻuliston 0–7  Laos Yangi Laos milliy stadioni, Ventyan
Tomoshabinlar: 2,192
Hakam: Hiroyuki Kimura (Yaponiya)
Hisobot Sihavong Gol 32'
Khanthavong Gol 45'60'
Boumalay Gol 63'
Khochalern Gol 68'
Kettavong Gol 84'
Natphasouk Gol 87'

31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
16:00
Singapur  2–2 Mogʻuliston bayrogʻi Moʻgʻuliston Yangi Laos milliy stadioni, Ventyan
Tomoshabinlar: 400
Hakam: Kim Hee-gon (Janubiy Koreya)
Irfan Gol 18'59' Hisobot Tsogtbaatar Gol 8'
Erdenebat Gol 45+1'
31-mart, 2015-yil(2015-03-31)
19:00
Xitoy  3–0  Laos Yangi Laos milliy stadioni, Ventyan
Tomoshabinlar: 5,000
Hakam: Hiroyuki Kimura (Yaponiya)
Feng Gang Gol 17'
Xie Pengfei Gol 53'
Guo Hao Gol 77'
Hisobot

Ikkinchi oʻrinni egallagan jamoalar reytingi[tahrir]

Barcha guruhlarning 2-oʻrinini olgan jamoalarning natijalarini teng qilish maqsadida baʼzi kriteriyalar amalga oshirildi, unga, koʻra A, B va C guruhlarida 5 tadan jamoa boʻlganligi sababli, guruhning 2-oʻrinini olgan jamoa, eng quyi natijani qoʻlga kiritgan guruhdoshi bilan boʻlgan oʻyinda qanday natijaga erishgan boʻlsa oʻz kuchini yoʻqotadi, yaʼni 0 ga teng boʻladi. Qolgan D dan J gacha boʻlgan guruhlarda 4tadan jamoa or va guruh 2-oʻrinlari odatdagidek reytinglanadi.

Eng kuchli 5ta 2-oʻrinli terma jamoalar quyidagicha reytinglanadi:[6]

  1. AFC tomonidan belgilangan guruh oʻyinlarida erishilgan eng koʻp ochkolar soni boʻyicha;
  2. AFC tomonidan belgilangan guruh oʻyinlarida erishilgan toʻplar nisbati boʻyicha;
  3. AFC tomonidan belgilangan guruh oʻyinlarida eng koʻp kiritilgan gollar soni boʻyicha;
  4. AFC tomonidan belgilangan guruh oʻyinlarida erishilgan eng koʻp gʻalabalar soni boʻyicha;
  5. AFC tomonidan belgilangan guruh oʻyinlarida eng kam olingan sariq va qizil kartochkalar soni boʻyicha(1ta sariq kartochka uchun 1 ochko, 2ta sariq kartochkasi 1ta qizilga aylangan boʻlsa 3 ochko beriladi, toʻgʻridan toʻgʻri qizil kartochkaga ham 3 ochko va 1ta sariq va uning ortidan toʻgʻridan toʻgʻri koʻrsatilgan qizil kartochka uchun 4 ochko);
  6. Qurʼa tashlash yoʻli orqali.


Grh Jamoa D M KG OʻG TN O Kvalivikatsiya
1 G  Tailand (A) 3 2 1 0 7 2 +5 7 Final bosqichiga oʻtish
2 C  Eron (A) 3 2 0 1 10 2 +8 6
3 I  Vyetnam (A) 3 2 0 1 9 3 +6 6
4 D  Yaman (A) 3 2 0 1 7 2 +5 6[lower-alpha 1]
5 E  Oʻzbekiston (A) 3 2 0 1 7 2 +5 6[lower-alpha 1]
6 H  Indoneziya 3 2 0 1 7 4 +3 6
7 F  Birma 3 2 0 1 6 6 0 6
8 A  Ummon 3 1 2 0 7 3 +4 5
9 B  Quvayt 3 1 2 0 5 3 +2 5
10 J  Laos 3 1 1 1 7 3 +4 4
Manba: AFC
(A) Keyingi bosqichga chiqdi.
Ilovalar:
  1. 1,0 1,1 Yaman va Oʻzbekiston intizomiy nuqtalari boʻyicha reytinglandi.

Final bosqichga chiqqan jamoalar[tahrir]

Toʻpurarlar[tahrir]

6 gol
5 gol
4 gol
3 gol
2 gol
1 gol

Xitoy Taypeyi Ko Yu-ting

Xitoy Taypeyi Wei Yu-jen

Xitoy Taypeyi Wen Chih-hao

Adam Alis Setyano
  • Indoneziya
Manahati Lestusen
  • Indoneziya
Evan Dimas
  • Indoneziya
Hansamu Yama Pranata
  • Indoneziya
Ahmad Noviandani
1 avto gol

Manbalar[tahrir]

  1. AFC Competitions Committee meeting. the-afc.com (28-noyabr 2014).
  2. QUALIFICATION SYSTEM – GAMES OF THE XXXI OLYMPIAD – RIO 2016 Original (pdf). Comité Olímpico Portugal (23-aprel 2014). 22-yanvar 2015.
  3. AFC U-23 Championship 2016 Qualifiers draw on Thursday. AFC (3-dekabr 2014).
  4. Holders Iraq face stern test in AFC U-23 C'ship qualifiers. AFC (4-dekabr 2014).
  5. Draw results scheduled AFC U-23 C'ship 2016 qualifying Qatar. vff.org.vn. Vietnam Football Federation (VFF) (12-yanvar 2015).
  6. 6,0 6,1 6,2 Regulations AFC U-23 Championship 2016 (PDF). AFC.
  7. AFC Competitions Calendar 2015. Osiyo Futbol Konfederatsiyasi (24-iyul, 2014).
  8. AFC announces postponement of Group B of AFC U-23 qualifiers. AFC (17-mart 2015).
  9. U-23 Group B Qualifiers to be held in UAE. AFC (3-aprel 2015).

Havolalar[tahrir]